PROBLEM
We wrześniu 2021 r. spółka z o.o. nabyła maski ochronne jednorazowe i przekazała je w drodze darowizny pobliskiemu szpitalowi publicznemu. Darowizna została potwierdzona pisemną umową, z której wynika, że obdarowany przyjął darowiznę. Strony umowy, tj. spółka i szpital, oświadczyły w umowie, że przedmioty darowizny przeznaczone są i będą wykorzystywane przez szpital na cele związane ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków COVID-19. Szpital uwzględniony jest w wykazie podmiotów walczących z COVID-19. Umowa określa wartość darowizny w wartościach rynkowych przedmiotowych masek. Czy spółka, na podstawie przepisów dotyczących przeciwdziałaniu COVID-19, może zarazem zaliczyć przedmiotową darowiznę maseczek do kosztów uzyskania przychodów, jak i wartość darowizny odliczyć od dochodu za 2021 r.? W 2021 r. spółka nie dokonywała innych darowizn ani nie planuje ich dokonywać.
RADA
Tak, na podstawie szczególnych regulacji spółka może zarazem odliczyć wartość dokonanej darowizny jednorazowych masek ochronnych na rzecz szpitala od dochodu za 2021 r., jak i zaliczyć ją w ciężar kosztów uzyskania przychodów.
UZASADNIENIE
W przypadku spółki darowizna jest przekazywana na rzecz szpitala, a jej przedmiotem są jednorazowe maski ochronne. Nie ma zatem wątpliwości, że darowizna dokonywana jest w celu przeciwdziałania COVID-19. Mogą zatem do niej znaleźć zastosowanie szczególne przepisy zawarte w art. 38g i art. 38r updop.
Przepisy art. 38g updop dają m.in. możliwość odliczania od podstawy opodatkowania darowizn przekazywanych od 1 kwietnia 2021 r. do końca miesiąca, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19 (w wysokości kwoty odpowiadającej wartości darowizny) na przeciwdziałanie COVID-19 podmiotom wykonującym działalność leczniczą. Muszą to być podmioty wpisane do ogłoszonego w Biuletynie Informacji Publicznej Narodowego Funduszu Zdrowia wykazu podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej, w tym transportu sanitarnego, wykonywanych w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 (do tej grupy należą, między innymi, szpitale publiczne).
Omawiany przepis nie wskazuje rodzaju dopuszczalnej darowizny. Tym samym prawo do odliczenia występuje zarówno wówczas, gdy podatnik dokonał darowizny rzeczowej, jak i darowizny pieniężnej. Nie ma wątpliwości, że dopuszczalne jest dokonanie darowizny rzeczowej, której przedmiotem mogą być środki ochrony indywidualnej, takie jak maseczki. W przypadku spółki spełnione są także pozostałe warunki odliczenia, tj.:
* przez "przeciwdziałanie COVID-19" rozumie się wszelkie czynności związane ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków, w tym społeczno-gospodarczych, choroby COVID-19 (zob. art. 2 ust. 2 ustawy o COVID-19).
Podsumowując, spółka ma prawo odliczyć od podstawy opodatkowania ustalonej zgodnie z art. 18 ust. 1 updop darowiznę na rzecz szpitala na podstawie art. 38g ust. 1 pkt 1 updop.
Zasadniczo koszty przekazywanych darowizn są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 14 updop ze wskazanymi w tym przepisie wyjątkami pozwalającymi uznać za taki koszt: wpłaty na rzecz Polskiej Organizacji Turystycznej i darowizny produktów spożywczych na cele charytatywne. Ze względu na epidemię COVID-19 ustawodawca dopuścił jednak możliwość zaliczania do kosztów podatkowych darowizn dokonywanych w związku z epidemią COVID-19, o których mowa w art. 38g i art. 38p updop. Wynika to z art. 38r updop, który stanowi, że kosztem uzyskania przychodów są koszty wytworzenia lub cena nabycia rzeczy lub praw będących przedmiotem darowizn, o których mowa w art. 38g i art. 38p updop. Dotyczy to darowizn przekazanych w terminie od 1 stycznia 2020 r. do końca miesiąca, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19 podmiotom i na cele, o których mowa w tych przepisach. Podatnik może zaliczyć wydatki na te darowizny do kosztów podatkowych, pod warunkiem, że nie były one już wcześniej zaliczone do kosztów podatkowych, w tym w formie odpisów amortyzacyjnych. Z opisu przedstawionego w pytaniu wynika, że warunki te są spełnione. Tym samym spółka uprawniona jest do zaliczenia ceny nabycia masek podarowanych szpitalowi do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 38r updop.
Podsumowując, na podstawie szczególnych regulacji spółka może jednocześnie odliczyć wartość dokonanej darowizny jednorazowych masek ochronnych na rzecz szpitala od dochodu za 2021 r., jak i zaliczyć ją w ciężar kosztów uzyskania przychodów. Zaprezentowane stanowisko podzielają organy podatkowe (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 sierpnia 2021 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.222.2021.1.SG).
Podstawa prawna:
art. 38g i art. 38r ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1406; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1598
art. 2 ust. 2 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1842; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1535
Powołane interpretacje podatkowe:
interpretacja indywidualna Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z 10 sierpnia 2021 r. (sygn. akt 0111-KDIB1-1.4010.222.2021.1.SG)
Marcin Szymankiewicz
doradca podatkowy, praktyk, autor licznych publikacji o tematyce podatkowej