Rachunkowość Budżetowa 6/2022, data dodania: 03.03.2022

Zmiana stawki wynagrodzenia nauczyciela w związku z awansem zawodowym

PROBLEM: Nauczyciel dostarczył do szkoły akt mianowania. Obrona odbyła się 20 grudnia 2021 r. Czy zmianę należy uwzględnić do naliczeń od stycznia 2022 r., czy dopiero od 1 września 2022 r.? Czy umowa tego pracownika przekształci się w umowę na podstawie mianowania, jeśli jest on u nas zatrudniony na okres od 1 września 2021 r. do 31 sierpnia 2022 r. i korzysta w tym czasie z bezpłatnego urlopu w innej szkole, która jest jego podstawowym miejscem pracy?

ODPOWIEDŹ

Zmiana wysokości wynagrodzenia w związku z awansem zawodowym nauczyciela nie zależy od daty uzyskania stopnia awansu zawodowego, ale od daty złożenia wniosku o podjęcie postepowania egzaminacyjnego lub kwalifikacyjnego.

 

UZASADNIENIE

Wysokość wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela uzależniona jest od:

  • stopnia awansu zawodowego,
  • posiadanych kwalifikacji,
  • wymiaru zajęć obowiązkowych

- art. 30 ust. 2 Karty Nauczyciela (dalej: Karta Nauczyciela). Uzyskanie przez nauczyciela kolejnego stopnia awansu zawodowego stanowi zatem automatyczną podstawę do zmiany wysokości jego wynagrodzenia zasadniczego. Zmiana ta następuje jednak w ściśle określonych przepisami terminach.

 

Zgodnie z art. 39 ust. 1 Karty Nauczyciela, zmiana wysokości wynagrodzenia w czasie trwania stosunku pracy w związku z uzyskaniem kolejnego stopnia awansu zawodowego nauczyciela następuje z pierwszym dniem roku szkolnego następującego po roku szkolnym, w którym uzyskał on wyższy stopień awansu. Taki termin zmiany wynagrodzenia następuje jednak w przypadku, gdy nauczyciel złoży wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego do 30 czerwca danego roku. W takim wypadku właściwy organ wydaje decyzję o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 sierpnia danego roku (art. 9a ust. 3Karty Nauczyciela ).

 

W opisanej sytuacji nauczyciel zdał egzamin na stopień nauczyciela mianowanego w dniu 20 grudnia 2021 r. Oznacza to, że wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego złożył po 30 czerwca 2021 r. Jeżeli złożył go do 31 października 2021 r., to właściwy organ zobligowany był wydać decyzję o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 grudnia 2021 r. (art. 9b ust. 3b Karty Nauczyciela). W takiej sytuacji, zmiana wysokości wynagrodzenia następuje od 1 stycznia 2022 r. (art. 39 ust. 1a Karty Nauczyciela ). Jeżeli jednak nauczyciel złożył wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego po 31 października 2021 r., to nawet jeśli zdał egzamin i uzyskał stopień nauczyciela mianowanego do 31 grudnia 2021 r., zmiana wysokości wynagrodzenia nastąpi dopiero od 1 września 2022 r. Istotny w świetle prawa jest nie moment uzyskania stopnia awansu zawodowego, ale data złożenia przez nauczyciela wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego.

 

Inną kwestią jest natomiast zmiana podstawy zatrudnienia. W myśl art. 10 ust. 5a pkt 1 Karty Nauczyciela , stosunek pracy nawiązany na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony przekształca się w stosunek pracy na podstawie mianowania z pierwszym dniem miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela mianowanego, o ile spełnione są warunki określone w ust. 5 tego przepisu.

 

W analizowanym przypadku nie dojdzie do przekształcenia podstawy zatrudnienia nauczyciela, gdyż jest on w danej szkole zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony. Przekształcenie dotyczy natomiast umowy zawartej na czas nieokreślony. Bez względu więc na to, że nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela mianowanego, pozostanie w zatrudnieniu w ramach umowy o pracę na czas określony, która rozwiązuje się z dniem 31 sierpnia 2022 r.

 

Podstawa prawna

art. 9a ust. 3, art. 9b ust. 3b, art. 10 ust. 5a pkt 1, art. 30 ust. 2, art. 39 ust. 1, art. 39 ust. 1a ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1762)

 

©℗

DARIUSZ DWOJEWSKI

doktor nauk prawnych, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, specjalista w zakresie prawa pracy, pragmatyk pracowniczych i związków zawodowych, współpracownik firm szkoleniowych i autor wielu publikacji

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK