Od 9 grudnia 2021 r. obowiązuje nowelizacja ustawy zdrowotnej, na mocy której przepisy prawa krajowego dostosowano do umowy regulującej wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE. W zakresie prawa do świadczeń opieki zdrowotnej między UE a Wielką Brytanią mają obecnie zastosowanie najważniejsze zasady obowiązujące w unijnych przepisach o koordynacji zabezpieczenia społecznego. Ponadto prawem do świadczeń zostali objęci cudzoziemcy spoza UE, którzy pomimo podjęcia w Polsce legalnego zatrudnienia i opłacania składek ZUS byli pozbawieni statusu osoby ubezpieczonej - ze względu na brak prawa stałego pobytu w Polsce.
Uchwalone i obowiązujące od 9 grudnia 2021 r. zmiany ustawy zdrowotnej mają na celu w pierwszej kolejności dostosowanie przepisów ustawy zdrowotnej do stanu prawnego powstałego w związku z brexitem i powiązanymi z nim:
Na mocy ww. umowy o wystąpieniu oraz na mocy ww. protokołu dla obywateli Wielkiej Brytanii zostały zachowane uprawnienia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w sytuacjach transgranicznych, na zasadach analogicznych do obowiązujących w ramach unijnych przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Z uprawnień w zakresie świadczeń zdrowotnych (na podstawie protokołu) mogą korzystać zarówno obywatele Polski, jak i Zjednoczonego Królestwa, którym nie przysługują takie uprawnienia na podstawie samej umowy o wystąpieniu. Ponadto jest potwierdzona zasada równego traktowania obywateli państw stron umowy w zakresie zabezpieczenia społecznego (jest to odpowiednik tej samej zasady, która obowiązuje w unijnych przepisach o koordynacji).
Obecne zmiany w ustawie zdrowotnej implementują wskazane zasady na grunt prawa krajowego w Polsce.
W związku z tym w przepisach krajowych wprowadzono zmiany w ustawie zdrowotnej. Przewidują one m.in.:
Dostosowanie przepisów ustawy zdrowotnej do umowy o wystąpieniu oraz do protokołu nie obejmuje jednak uznawania skierowań wystawianych przez lekarzy z innych państw członkowskich Unii Europejskiej.
W ustawie zdrowotnej - oprócz zmian dostosowujących po brexicie - wprowadzono także istotną zmianę dla innych zatrudnionych w Polsce cudzoziemców. Nowe przepisy umożliwią objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym cudzoziemców niemających obywatelstwa żadnego z państw UE lub EFTA, lub Zjednoczonego Królestwa ani miejsca zamieszkania na terytorium tych państw, a jednocześnie spełniających warunki do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym. W aktualnym stanie prawnym nie mogą być oni zgłoszeni do tego ubezpieczenia ze względu na nieposiadanie żadnego ze statusów pobytowych wskazanych w art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy zdrowotnej.
W praktyce nowe rozwiązanie będzie miało znaczenie przede wszystkim dla cudzoziemców mogących podejmować na terytorium Polski legalne zatrudnienie, wiążące się z obowiązkiem ubezpieczenia społecznego, mimo nieposiadania zezwolenia na pobyt lub wizy w celu wykonywania pracy. W obecnym stanie prawnym takim osobom odmawia się statusu osób ubezpieczonych, mimo że z tytułu legalnego zatrudnienia w Polsce są objęte składkami na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jest to zmiana bardzo istotna dla cudzoziemców spoza UE podejmujących legalną pracę w Polsce. Ponadto dzięki omówionej zmianie ubezpieczeniem zdrowotnym zostaną objęci również zamieszkujący na terytorium Polski członkowie rodzin cudzoziemców objętych wskazaną regulacją.
PRZYKŁAD
Olena K., obywatelka Ukrainy, zamieszkuje w Polsce od 3 lat wraz z dwojgiem swoich dzieci. Jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę w jednym z polskich przedsiębiorstw. Podlega z tego tytułu zgłoszeniu w ZUS i są za nią odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Olena K. nie ma potwierdzonego prawa do stałego pobytu w Polsce, dlatego dotychczas nie posiadała statusu osoby ubezpieczonej, mimo że z tytułu jej legalnego zatrudnienia są odprowadzane do ZUS wszystkie składki, a także zaliczki na pdof. Po zmianie przepisów ustawy zdrowotnej Olena K. uzyska prawo do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie posiadanego tytułu ubezpieczenia (umowa o pracę). Może także zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego, jako członków rodziny, swoje niepełnoletnie dzieci.
PODSTAWA PRAWNA:
art. 1 pkt 5, art. 3 pkt 1-47, art. 5 pkt 23, pkt 32, art. 68 ust. 1, art. 75 ust. 1a ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1285; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 2270
Joanna Stolarska
prawnik, ekspert prawa ubezpieczeń społecznych, autorka licznych publikacji i opracowań z zakresu składkowego, redaktor MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, były wieloletni pracownik ZUS