Monitor Księgowego 6/2021, data dodania: 14.05.2021

Korekta kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R - wyrok NSA

Korekta kosztów kwalifikowanych ujętych w ramach ulgi B+R, spowodowana nowymi zdarzeniami skutkującymi otrzymaniem faktur korygujących, powinna być ujmowana na bieżąco. Korekta następuje tu zgodnie z ogólnymi zasadami rozliczania korekty kosztów (wyrok NSA z 9 marca 2021 r., sygn. akt II FSK 3178/18).

Stan faktyczny

Spółka prowadzi badania dotyczące sposobu produkcji i przechowywania paliw i chemikaliów. Nie ma wątpliwości, że ta działalność może korzystać z ulgi badawczo-rozwojowej (B+R), ale spółka powzięła wątpliwość co do sposobu określania kosztów kwalifikowanych (do działalności B+R), czyli wielkości, którą - w ramach tej ulgi - odlicza się od podstawy opodatkowania. Otóż zdarza się, że już po rozliczeniu ulgi B+R za dany okres spółka otrzyma faktury korygujące ("in plus" albo "in minus") dotyczące kosztów kwalifikowanych. Czy korekty te powinna rozliczać wstecznie (w rozliczeniu za okres, na który ujęto fakturę pierwotną), czy na bieżąco (w rozliczeniu za okres, w którym otrzymała fakturę korygującą)? To pytanie spółka zawarła w swoim wniosku o wydanie interpretacji podatkowej. Zdaniem spółki należy dokonywać korekty na bieżąco, z wyjątkiem sytuacji, w której korekta jest spowodowana oczywistą pomyłką lub błędem rachunkowym, kiedy to powinna być zastosowana korekta wsteczna.

Stanowisko organu interpretującego

Organ uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Zdaniem organu należy zawsze stosować korektę wsteczną.

Stanowisko WSA

WSA w Warszawie uznał, że prawidłowe jest stanowisko spółki. Ogólne zasady korygowania kosztów, określone w art. 15 ust. 4i updop, dotyczą wszystkich kosztów. Zatem analogicznie do przypadku korekt przychodów tylko błędy rachunkowe lub oczywiste pomyłki powodują korektę kosztów wstecz - za okres, w którym powstał koszt uzyskania przychodu.

 

Stanowisko NSA

Sąd II instancji zaaprobował stanowisko spółki i WSA. Wskazał, że stosownie do art. 18d ust. 5 updop koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie. Kluczowy w niniejszej sprawie jest sposób rozumienia wyrażenia "zwrócone w jakiejkolwiek formie". Organ podatkowy dokonał w istocie wykładni zawężającej ulgi podatkowej, przyjmując, że każdy przejaw korekty wydatków poniesionych uprzednio przez spółkę stanowi "wydatek zwrócony", a skoro tak, to wymaga zawsze korekty wstecznej. Przepis do art. 18d ust. 5 updop nie powinien zmieniać ogólnej zasady rozliczania kosztów, czyli korekty kosztów na bieżąco z wyjątkiem błędów rozliczanych wstecznie. W przepisie tym chodzi o wszelkiego rodzaju sytuacje, w której podatnik otrzymuje dofinansowanie (zwrot środków), które przeznacza na pokrycie kosztów kwalifikowanych, a nie o późniejsze korygowanie tych kosztów. Celem tego przepisu jest wyłączenie z podstawy obliczenia ulgi podatkowej wydatków pokrytych w sensie ekonomicznym z innych środków aniżeli środki własne podatnika. Nie znajduje więc zastosowania w przypadku korekt faktur zakupu. A skoro tak, to trzeba stosować ogólny przepis dotyczący korekty kosztów, czyli art. 15 ust. 4i updop.

 

Od redakcji

Stanowisko sądów uważamy za oczywiście trafne. Jest ono korzystne dla podatników nie tylko ze względów finansowych (nie trzeba dopłacać podatku za okresy minione i to z odsetkami), ale także ze względu na uproszczenie księgowania kosztów.

 

Krzysztof Janczukowicz

 doktor prawa, radca prawny, specjalista w zakresie prawa podatkowego i karnego

 

 

Czytaj także:

"Energia jest kosztem kwalifikowanym w rozumieniu przepisów o uldze B+R - interpretacja MF" i "Koszty kwalifikowane w ramach ulgi B+R - wyrok NSA" na stronie e-wydania "Mk" - www.inforlex.pl/ewydania

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK