Odliczeniu w ramach ulgi badawczo-rozwojowej nie podlegają wypłacone wynagrodzenia za czas choroby i urlopu oraz należne od nich składki ZUS. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
MF
(…) to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy wynagrodzenie oraz składki od wynagrodzenia (w całości lub w części) stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.
Zatem, nie można podzielić poglądu Wnioskodawcy, że:
jeżeli pracownik poświęca cały swój czas pracy na działalność badawczo-rozwojową, to wówczas wydatki na wynagrodzenie oraz składki ZUS za czas jego uzasadnionej nieobecności, w tym m.in. urlopu wypoczynkowego lub choroby, powinny zostać uwzględnione w rozliczeniu ulgi b+r w pełnej wysokości jako koszt kwalifikowany oraz
jeżeli pracownik poświęca na działalność badawczo-rozwojową jedynie część swojego czasu pracy, to wówczas wydatki na wynagrodzenie oraz składki ZUS za czas jego uzasadnionej nieobecności, w tym m.in. urlopu wypoczynkowego lub choroby, powinny zostać uwzględnione w rozliczeniu ulgi b+r jako koszt kwalifikowany w takiej proporcji, w jakiej czas poświęcony na prace badawczo-rozwojowe pozostaje do ogólnego czasu pracy takiego pracownika.
Odliczeniu w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, w myśl art. 18d ust. 1 w zw. z art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, w rozpatrywanej sprawie, nie będą podlegać wypłacone wynagrodzenia za czas choroby oraz urlopu oraz należne od nich składki ZUS.
Choć ww. składniki wynagrodzenia stanowią należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 updof, to z uwagi na fakt, że pracownicy otrzymujący wynagrodzenie za czas przebywania na płatnych urlopach wypoczynkowych, wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy, nie wykonywali/nie realizowali/nie realizują na rzecz Spółki w tym okresie prac badawczo-rozwojowych, nie mogą zostać uznane za koszt kwalifikowany możliwy do odliczenia w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową, na zasadach określonych w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 stycznia 2021 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.2.2021.1.MBD
W ramach ulgi B+R podatnicy CIT i PIT mogą obniżyć podstawę opodatkowania o wydatki na działalność spełniającą cechy działalności badawczo-rozwojowej, ale nie wszystkie, a tylko te, które można zaliczyć do tzw. kosztów kwalifikowanych. Niestety dla podatników, fiskus stosując wykładnie gramatyczną, ogranicza i komplikuje stosowanie tej ulgi. Tak jest w przypadku omawianej interpretacji. Warto jednak zauważyć, że przeciwne stanowisko niż Dyrektor KIS w omawianej interpretacji zajmują sądy administracyjne. Korzystną dla podatników interpretację przepisów o uldze B+R przyjęto m.in. w wyroku WSA w Rzeszowie z 7 listopada 2019 r., sygn. akt I SA/Rz 609/19. Jak tam stwierdzono, wydatki ponoszone na zatrudnianie pracowników w czasie ich urlopu, na zwolnieniu lekarskim oraz gdy sprawują oni opiekę nad dzieckiem są ściśle związane ze stosunkiem pracy. Tym samym nie powinny być wykluczane z kosztów kwalifikowanych. Podobne stanowisko zajął także m.in. WSA w Gliwicach w wyroku z 20 lutego 2020 r., sygn. akt I SA/Gl 1323/19.
Podsumowując, podatnicy mogą zaryzykować ewentualne wejście w spór z fiskusem i uznawać za koszty kwalifikowane wszystkie należności wypłacane pracownikom na podstawie art. 12 ust. 1 updof. Istnieje bowiem szansa, że sąd administracyjny rozstrzygnie, że także wynagrodzenia za czas, gdy pracownicy przebywają np. na urlopie lub zwolnieniu chorobowym, stanowią koszty kwalifikowane.
Sławomir Biliński
prawnik, redaktor "MONITORA księgowego", ekspert podatkowy
Czytaj także "Koszty kwalifikowane w ramach ulgi B+R - wyrok NSA" i "Ulgi podatkowe w zeznaniu rocznym" - dostępne na www.inforlex/ewydania.pl