Pytanie redakcji PRB
W związku z rozporządzeniem Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 26 lipca 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1382) w praktyce pojawiły się następujące pytania:
1. Jakie wydatki należy uwzględnić przy planowaniu wydatków na utrzymanie stanowisk pracy? Czy są to - oprócz wynagrodzeń i pochodnych - również np. wydatki na energię, czynsz za pomieszczenie, w którym pracownik urzęduje?
2. W jakich rozdziałach należy ujmować dochody, które do tej pory były klasyfikowane w rozdziałach podmiotowych, np. czy dochody z wynajmu pomieszczeń w budynku szkoły można dalej klasyfikować w rozdziale 80101?
3. Czy w przypadku dochodów z projektów UE można stosować wyłączenie w zakresie dotacji i realizować je w rozdziałach usługowych łącznie z wydatkami na wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w jednostce realizującej projekt? Jeśli tak, to czy jednostki mogą planować w tym samym rozdziale również wkład własny do projektu współfinansowanego ze środków UE?
4. Czy zapisy § 1 ust. 1 lit. j ww. rozporządzenia mają zastosowanie również do samorządowych zakładów budżetowych?
W związku z licznymi wątpliwościami redakcja "PORADNIKA Rachunkowości Budżetowej" na prośbę jednostek zwraca się z prośbą o bardzo pilną odpowiedź.
Odpowiedź Ministerstwa Finansów
Wytyczne dotyczące ujmowania wydatków związanych z utrzymaniem stanowiska pracy będą opracowane w ramach projektu SMUP (System Monitorowania Usług Publicznych) i zostaną udostępnione m.in. Regionalnym Izbom Obrachunkowym.
Natomiast odpowiedzi na pozostałe szczegółowe pytania zostaną przekazane po dodatkowych uzgodnieniach Ministerstwa Finansów z przedstawicielami projektu SMUP oraz RIO.
Pismo Ministerstwa Finansów
z 14 września 2021 r.
Od redakcji PRB: O pojawiających się wytycznych będziemy na bieżąco informowali naszych Czytelników na łamach PORADNIKA Rachunkowości Budżetowej.