PROBLEM
Prowadzę działalność w zakresie handlu samochodami. Kupuję w innych krajach UE od przedsiębiorców bardzo stare samochody. Przeprowadzam ich renowację i rejestruję jako pojazdy zabytkowe. Jaką stawkę VAT powinienem zastosować do rozliczenia WNT takich pojazdów? Czy mogę stosować stawkę 8% na podstawie art. 120 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT?
RADA
Wewnątrzwspólnotowe nabycie samochodów zabytkowych należy opodatkować podstawową stawką VAT w wysokości 23%. W tym przypadku nie może Pan stosować stawki 8% na podstawie art. 120 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT. Szczegóły - w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Z pytania wynika, że dokonuje Pan WNT bardzo starych samochodów, które po renowacji są rejestrowane jako pojazdy zabytkowe. Definicję pojazdu zabytkowego prezentujemy poniżej.
DEFINICJA
Pojazd zabytkowy to pojazd, który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami (art. 2 pkt 39 ustawy - Prawo o ruchu drogowym).
Samochody osobowe wpisywane są do rejestrów zabytków, co do zasady, jeżeli mają co najmniej 25 lat, a od zakończenia wytwarzania danego modelu upłynęło 15 lat.
W art. 120 ustawy o VAT ustawodawca przewidział możliwość stosowania obniżonej stawki VAT w wysokości 8% do dzieł sztuki, antyków i przedmiotów kolekcjonerskich. Za przedmioty kolekcjonerskie uznaje się m.in. przedmioty kolekcjonerskie o wartości historycznej (art. 120 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o VAT). Kierując się przywołaną definicją pojazdów zabytkowych z całą pewnością można je uznać za przedmioty kolekcjonerskie w rozumieniu ustawy o VAT.
Z pytania wynika, że ma Pan wątpliwość, czy można stosować stawkę 8% do WNT nabywanych przez siebie samochodów będących przedmiotami kolekcjonerskimi na podstawie art. 120 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT. Niestety, odpowiedź na to pytanie jest przecząca.
Z art. 120 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT wynika, że aby podatnik mógł zastosować obniżoną do 8% stawkę VAT, muszą być łącznie spełnione dwa warunki:
To oznacza, że art. 120 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT przewiduje możliwość stosowania stawki w wysokości 8% tylko w przypadku, gdy przedmiotem WNT są dzieła sztuki dostarczane m.in. przez ich twórców. Przepis ten nie dotyczy WNT przedmiotów kolekcjonerskich. Gdyby ustawodawca chciał, aby omawiany przepis miał zastosowanie do WNT przedmiotów kolekcjonerskich, napisałby to wprost, tak jak zrobił to w art. 120 ust. 2 ustawy o VAT, w którym umożliwił stosowanie stawki 8% do importu dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich oraz antyków. W art. 120 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT tego rodzaju wyliczenie, zawierające w sobie przedmioty kolekcjonerskie nie znalazło się.
Podsumowując, nie może Pan stosować do dokonywanych wewnątrzwspólnotowych nabyć samochodów zabytkowych będących przedmiotami kolekcjonerskimi stawki 8%. Czynności te należy opodatkować podstawową stawką VAT w wysokości 23%.
Podstawa prawna:
art. 120 ust. 1 pkt 2, ust. 2 i ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 685; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 802
art. 2 pkt 39 ustawy z 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym - j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 450; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 720
Marcin Jasiński
ekspert w zakresie VAT