Podatnicy mają prawo wnosić o interpretację podatkową i spytać, czy w danej sytuacji mają obowiązek zaraportowania schematu podatkowego - wyrok NSA z 28 stycznia 2021 r., sygn. akt I FSK 1703/20.
Spółka P z branży chemicznej zawarła umowę przewozu ze spółką C z siedzibą na Cyprze. C świadczy na rzecz P usługi przewozu morskiego nawozów, które stanowią towar handlowy (własność P). P płaci spółce C odpowiednie wynagrodzenie. Spółki nie są podmiotami powiązanymi. C posiada certyfikat rezydencji wydany przez odpowiedni urząd cypryjski. Na gruncie umowy między Polską a Cyprem w sprawie unikania podwójnego opodatkowania spółka P uznała, że wynagrodzenie C, jako zysk przedsiębiorstwa, jest opodatkowane na Cyprze, w związku z czym P nie będzie - jako płatnik - pobierała podatku u źródła od wynagrodzenia wypłacanego spółce C.
Spółka P powzięła wątpliwość, czy okoliczność niepobierania podatku wskazuje w tej sytuacji na fakt, że zachodzi tu schemat podatkowy podlegający obowiązkowemu zgłoszeniu. Wobec tego spółka złożyła w tej kwestii wniosek o wydanie interpretacji podatkowej.
Organ odmówił wydania interpretacji. Zdaniem organu przepisy o schematach podatkowych nie dotyczą bezpośrednio kwestii związanych z powstaniem obowiązku podatkowego, jak i nie mają wpływu na wysokość zobowiązania podatkowego, a tylko w tym zakresie dopuszczalne jest wydawanie indywidualnych interpretacji podatkowych.
Sąd oddalił skargę spółki. Wskazał, że wydawana przez Dyrektora KIS interpretacja podatkowa może dotyczyć jedynie przepisów materialnego prawa podatkowego. Oznacza to, że przedmiotem interpretacji indywidualnej nie mogą być przepisy niepodatkowe oraz przepisy proceduralne. A regulacje dotyczące schematów podatkowych mają charakter proceduralny.
Sąd II instancji uchylił wyrok WSA, uznając, że Dyrektor KIS powinien wydawać interpretacje w kwestii obowiązku zgłaszania schematu podatkowego. Przepisy dotyczące tego obowiązku służą w efekcie prawidłowemu wykonaniu zobowiązania podatkowego. Ponadto, naruszenie tego obowiązku obwarowane jest sankcją karną. Dodatkowo przepis art. 14b § 2a Ordynacji podatkowej nie wymienia przepisów o schematach podatkowych wśród spraw, które nie mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.
Okazało się, że obowiązujące od 2019 r. przepisy o informacjach o schematach podatkowych (zwane skrótowo MDR od angielskiej nazwy mandatory disclousure rules), czyli art. 86a-86o Ordynacji podatkowej, zrobiły całkiem dużą karierę w tym sensie, że - jak raportuje (nieobowiązkowo) Ministerstwo Finansów - podatnicy złożyli prawie 19 tysięcy informacji o schematach. Jednak mówi się, że często informacje o schemacie składane są niepotrzebnie, na wyrost czy - jakby ujął to prawnik - z ostrożności procesowej. Dotyczy to też opisywanej sprawy, w której w ogóle nie ma zagrożenia żadnym schematem, a tylko zgodnym z przepisami zastosowaniem zagranicznego miejsca opodatkowania dochodu. Dlatego wyrok NSA cieszy, bo dopuszczenie możliwości wydawania interpretacji dotyczących MDR pozwoli zmniejszyć liczbę składanych informacji. Dodajmy, że wojewódzkie sądy administracyjne wydawały dotąd sprzeczne rozstrzygnięcia tej kwestii i być może niniejszy wyrok rozwiąże tę rozbieżność na korzyść podatników.
Krzysztof Janczukowicz
doktor prawa, radca prawny, specjalista w zakresie prawa podatkowego i karnego