Biuletyn VAT 7/2021, data dodania: 06.07.2021

Kiedy korekta JPK_V7 wpływa na wydłużenie terminu zwrotu VAT

PROBLEM

Podatnik przesłał plik JPK_V7M za kwiecień 2021 r. z wykazaną kwotą do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 60 dni. Czy jeżeli podatnik skoryguje ten plik, termin zwrotu ulegnie zmianie?

RADA

Jeżeli w ramach korekty zostanie dokonana jakakolwiek zmiana w pozycjach części deklaracyjnej pliku JPK_V7M za kwiecień 2021 r., wówczas termin zwrotu rozpocznie bieg na nowo od dnia przesłania skorygowanego pliku JPK_V7M. W przeciwnym razie skutek ten nie wystąpi. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Jednym ze sposobów dysponowania nadwyżką podatku naliczonego nad należnym jest wykazanie kwoty nadwyżki do zwrotu na rachunek bankowy. W celu skorzystania z tego uprawnienia kwotę nadwyżki (lub jej część) należy wykazać w polu P_54 pliku JPK_V7M/JPK_V7K.

 

Termin dokonania zwrotu wynikającego z deklaracji

Kwota nadwyżki podatku naliczonego nad należnym podlega zwrotowi na rachunek bankowy w określonym przepisami terminie. Podstawowy termin zwrotu wynosi 60 dni (art. 87 ust. 2 ustawy o VAT). Jak wynika z pytania, podatnik skorzystał właśnie z tej opcji. W przypadku korzystania ze zwrotu w tym terminie należy wypełnić pozycję P_57 pliku JPK_V7M/JPK_V7K, wpisując "1". Bieg terminu do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego co do zasady rozpoczyna się z dniem wpływu deklaracji do urzędu skarbowego (zob. wyrok NSA z 1 lutego 2000 r., sygn. akt III SA 213/99).

 

Termin dokonania zwrotu wynikającego z korekty deklaracji

Szczególna sytuacja ma miejsce, gdy zwrot różnicy podatku naliczonego nad należnym wynika z korekty deklaracji, a z pierwotnej deklaracji podatnik go nie otrzymał. Wtedy termin 60-dniowy zaczyna biec od początku, tj. z dniem wpływu skorygowanej deklaracji. Jak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 21 września 2011 r. (sygn. akt I FSK 1398/10):

(…) termin 60-dniowy na zwrot różnicy podatku od złożenia rozliczenia przez podatnika został przewidziany dla każdego rozliczenia przedłożonego organowi podatkowemu za dany okres przez podatnika, zatem również - korekty. Korekta deklaracji podatkowej, która zmienia pierwotną treść złożonej deklaracji, stanowi w swojej istocie rozliczenie o nowym brzmieniu. Zatem termin 60-dniowy musi biec od jej złożenia, ponieważ będąc oświadczeniem o nowym brzmieniu, nie tylko w zakresie danego rozliczenia ale również woli otrzymania zwrotu różnicy podatku w wysokości wyższej od wskazanej w uprzednio złożonej deklaracji, nie może działać wstecz.

 

 Z kolei w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 14 czerwca 2016 r. (sygn. akt I SA/Gd 397/16) czytamy, że:

(…) każda - bez względu na przyczynę jej złożenia - korekta deklaracji (…) stanowi w istocie, wbrew stanowisku strony, rozliczenie o nowym kształcie, od daty dokonania którego biegnie termin określony w art. 87 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

 

Deklaracjami VAT są w obecnym stanie prawnym części deklaracyjne plików JPK_V7M oraz JPK_V7K. Powoduje to, że skorygowanie części deklaracyjnej pliku JPK_V7M lub JPK_V7K (także łącznie z częścią ewidencyjną) przed upływem terminu zwrotu (także przedłużonego terminu zwrotu) skutkuje tym, że termin zwrotu rozpoczyna bieg od początku.

Skutek w postaci rozpoczęcia biegu terminu zwrotu od początku nie występuje, jeżeli skorygowana zostaje tylko część ewidencyjna pliku JPK_V7M lub JPK_V7K.

 

Z Broszury informacyjnej dot. struktury JPK_VAT z deklaracją wynika przy tym, że:

  • w przypadku korekty części deklaracyjnej oraz ewidencyjnej wskazuje się wszystkie elementy, tj.: Naglowek, Podmiot1, Deklaracja, Ewidencja,
  • w przypadku korekty wyłącznie części deklaracyjnej, która nie ma wpływu na część ewidencyjną, wskazuje się elementy: Naglowek, Podmiot1, Deklaracja,
  • w przypadku korekty wyłącznie części ewidencyjnej, która nie ma wpływu na część deklaracyjną, wskazuje się elementy: Naglowek, Podmiot1, Ewidencja.

 

Zatem za równoznaczne z korektą części deklaracyjnej (deklaracji VAT) uznać należy przesłanie po raz kolejny pliku JPK_V7M lub JPK_V7K (z wartością 2 w polu CelZlozenia) z dokonaniem przynajmniej jednej zmiany w elemencie Deklaracja.

 

Jeżeli żadna zmiana w pozycjach części deklaracyjnej nie zostanie dokonana, to nie można uznać korekty pliku JPK_VAT za korektę deklaracji VAT. Taka sytuacja ma miejsce, gdy zmiana lub zmiany zostały dokonane wyłącznie:

  • w pozycjach części ewidencyjnej,
  • w pozycjach Naglowek lub Podmiot1,
  • w pozycjach Naglowek lub Podmiot1 oraz Ewidencja.

 

Zmian w pozycjach Naglowek oraz Podmiot1 nie można bowiem uznać za dokonanie korekty części deklaracyjnej (deklaracji VAT). Przyjęcie takiego stanowiska wyłączałoby możliwość dokonania korekty pliku JPK_V7M lub JPK_V7K bez dokonania korekty części deklaracyjnej.

 

Przykład

24 maja 2021 r. podatnik przesłał plik JPK_V7M za kwiecień 2021 r. z wykazaną nadwyżką podatku naliczonego nad należnym do zwrotu w terminie 60 dni. 10 czerwca 2021 r. podatnik przesłał skorygowany plik JPK_V7M za kwiecień 2021 r.

Scenariusz A. W drodze korekty zmniejszona została kwota nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wykazana w elemencie Deklaracja do zwrotu na rachunek bankowy. Spowodowało to, że termin zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym rozpoczął bieg od początku, od 10 czerwca 2021 r..

Scenariusz B. W drodze korekty poprawiony został tylko numer jednej z faktur wskazanych w części ewidencyjnej. W tej sytuacji skorygowanie pliku JPK_V7M za kwiecień nie spowodowało, że termin zwrotu biegnie od początku.

Scenariusz C. W drodze korekty poprawiona została błędnie wskazana w polu DataUrodzenia (a więc w elemencie Podmiot1) data urodzenia podatnika. W tej sytuacji skorygowanie pliku JPK_V7M za kwiecień nie spowodowało, że termin zwrotu biegnie od początku.

 

Podstawa prawna:

  • art. 87 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 685; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1163

 

Powołane wyroki sądów administracyjnych:

  • wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 21 września 2011 r. (sygn. akt I FSK 1398/10)
  • wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 14 czerwca 2016 r. (sygn. akt I SA/Gd 397/16)

 

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK