PROBLEM
Kiedy korygując JPK_V7 trzeba korzystać z czynnego żalu? Czy jest to nadal konieczne, jeżeli korygowana jest tylko część ewidencyjna?
RADA
Tak, nadal w przypadku korygowania samej części ewidencyjnej lub razem z częścią deklaracyjną JPK_V7 złożenie czynnego żalu jest konieczne, aby nie zostać pociągniętym do odpowiedzialności karnej skarbowej. Z informacji przekazanych przez MF wynika jednak, że niebawem ten stan rzeczy się zmieni. Szczegóły w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Problem ze składaniem czynnego żalu w zakresie JPK_VAT trwa już od rozliczenia za październik 2020 r., gdy wysyłany plik JPK_V7 składa się z dwóch części - ewidencyjnej i deklaracyjnej. Przy czym część ewidencyjna jest księgą w rozumieniu art. 53 § 21 pkt 3 k.k.s. Natomiast dodany art. 61a k.k.s. wprowadził sankcję za złożenie nierzetelnej lub wadliwej księgi.
W przypadku błędu podatnik może złożyć korektę:
Czynny żal to oświadczenie o popełnieniu czynu zabronionego. Instytucja ta została uregulowana w art. 16 k.k.s. Zgodnie z jego brzmieniem nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.
Przy czym podatnik może skorzystać z czynnego żalu pod warunkiem, że organ podatkowy nie dysponuje wiedzą o popełnionym przestępstwie lub wykroczeniu skarbowym. Zasadniczo trzeba zdążyć przed informacją z urzędu o niedopełnieniu obowiązków.
WAŻNE! Czynny żal jest skuteczny, gdy poinformujemy o tym urząd przed tym, jak sam zauważył błąd. |
Jak stanowi art. 16a k.k.s, nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną korektę deklaracji podatkowej i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie. Przepis ten w stanie prawnym obowiązującym:
A zatem korygowanie wyłącznie części deklaracyjnej pliku JPK_V7 nie wymaga od podatników chcących wyłączyć ryzyko pociągnięcia do odpowiedzialności karnej skarbowej korzystania z czynnego żalu. Warunkiem jest uiszczenie w całości, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należności publicznoprawnej uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie.
WAŻNE! Korygowanie części deklaracyjnej JPK_V7 nie wymaga od podatników chcących wyłączyć ryzyko pociągnięcia do odpowiedzialności karnej skarbowej korzystania z czynnego żalu. |
Należy jednak zauważyć, że bardzo często korekcie części deklaracyjnej towarzyszy również korekta części ewidencyjnej pliku JPK_V7. W takich przypadkach w stosunku do korekty części ewidencyjnej art. 16a k.k.s nie ma zastosowania. Jeżeli zatem korekcie części deklaracyjnej towarzyszy korekta części ewidencyjnej, jak również jeżeli korygowana jest tylko część ewidencyjna JPK_V7, to konieczne będzie korzystanie z czynnego żalu. Tylko w taki sposób podatnik wyłączy ryzyko pociągnięcia go do odpowiedzialności karnej skarbowej.
Przykład
Podatnik złożył JPK_V7 za czerwiec 2021 r., a dopiero potem zorientował się, że nie uwzględnił jednej faktury sprzedażowej. W tej sytuacji musi skorygować zarówno część deklaracyjną (bo zwiększyła się kwota podatku należnego), jak i część ewidencyjną (bo wykazał w niej zaległą fakturę). Jednocześnie z korektą podatnik musi złożyć czynny żal.
WAŻNE! Podatnik, który popełnił błędy tylko w części ewidencyjnej, a także w części ewidencyjnej oraz deklaracyjnej (łącznie) JPK_V7, uchroni się przed sankcjami z k.k.s., jeśli złoży czynny żal. Złożenie korekty pliku JPK_V7 nie wystarczy. |
Zawiadomienie w ramach czynnego żalu nie musi być złożone w formie papierowej. Może zostać złożone ustnie do protokołu, jak również w postaci elektronicznej.
Obecnie podatnicy mogą złożyć zawiadomienie za pośrednictwem skrzynki e-PUAP właściwego urzędu skarbowego lub przez platformę E-Urząd Skarbowy. Zdaniem MF pismo złożone przez Internet musi być podpisane podpisem kwalifikowanym, Profilem Zaufanym lub podpisem osobistym. Kierujemy go do naczelnika urzędu skarbowego, w którym rozliczamy VAT.
Wzór. Czynny żal w związku z błędami popełnionymi w części ewidencyjnej nowego JPK
Marian Wolski ul. Poniatowskiego 7b 72-200 Nowogard NIP: 276-232-43-20 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Goleniowie Plac Lotników 1 72-100 Goleniów
Zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego (czynny żal) Na podstawie art. 16 § 1 ustawy z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 19, z późn. zm.) zawiadamiam o popełnieniu przeze mnie czynu zabronionego w postaci wadliwego przesłania ewidencji VAT w ramach nowego pliku JPK_VAT za czerwiec 2021 r., tj. wykroczenia skarbowego, o którym mowa w art. 61a § 3 w zw. z art. 61 § 2 Kodeksu karnego skarbowego. Wskazany czyn polegał na nieoznaczeniu dwóch transakcji oznaczeniem TP i nastąpił z niewiedzy, tj. nie byłem świadomy, że stosowanie tego oznaczenia może być konieczne w przypadku transakcji udokumentowanej nieoznaczonymi fakturami. Przy jego popełnieniu nie współdziałałem z żadną osobą. Informuję jednocześnie, że bezzwłocznie skoryguję w tym zakresie część ewidencyjną nowego pliku JPK_VAT za czerwiec 2021 r. ………………………….. (podpis) |
Zauważyć należy, że w piśmie z 14 kwietnia 2021 r. (znak: SP9.8022.2.2021) Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej poinformował, iż przygotowywany jest projekt przepisów zakładający, że instytucja określona w art. 16a k.k.s (wyłączenie karania) będzie miała zastosowanie również w sytuacji złożenia korekty JPK_V7 dotyczącej wyłącznie części ewidencyjnej lub korekty obu części JPK_V7 - deklaracyjnej i ewidencyjnej. Obecnie propozycja legislacyjna w tym zakresie jest przedmiotem uzgodnień. Jednak projekt tego rozwiązania nie został do tej pory opublikowany. Trudno wskazać szczegóły i datę wejścia w życie tych rozwiązań.
Podstawa prawna:
art. 16 i 16a ustawy z 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy - j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 408; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 694
art. 109 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 685; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1163
Tomasz Krywan
doradca podatkowy