Podatnicy powinni się przygotować na kolejne zmiany w przepisach VAT. Od lipca 2021 r. ma wejść w życie pakiet e-commerce, od października 2021 r. zmiany związane z wprowadzeniem e-faktur, a także kolejny pakiet uproszczeń w rozliczeniach VAT zwany pakietem SLIM VAT 2.
Pakiet e-commerce ma być wprowadzony do polskiego porządku prawnego od 1 lipca 2021 r. Jego celem jest uszczelnienie VAT w sektorze handlu elektronicznego i importu tzw. małych przesyłek do UE. W ramach pakietu zostaną też wprowadzone ułatwienia w rozliczaniu VAT od sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych państwach członkowskich (sprzedaż B2C).
Główne zmiany w zakresie pakietu e-commerce, które wejdą w życie 1 lipca 2021 r., obejmują m.in.:
Wprowadzenie pakietu e-commerce ma też zmniejszyć koszty realizacji obowiązków VAT związanych z transakcjami transgranicznymi B2C. Przedsiębiorcy będą mogli zadeklarować i rozliczyć VAT za pomocą jednego okienka w państwie swojej siedziby zamiast robić to odrębnie w każdym państwie członkowskim, do którego prowadzą sprzedaż B2C. Ma to ułatwić prowadzenie sprzedaży do innych państw UE.
E-faktury będą stanowić rodzaj faktur elektronicznych, wystawianych i otrzymywanych za pośrednictwem centralnej bazy e-faktur. MF zapowiada ich dobrowolne wprowadzenie od października 2021 r., a obowiązkowe od 2023 r.
E-faktura ma przynieść przedsiębiorcom następujące korzyści:
SLIM VAT 2 to pakiet uproszczeń w rozliczeniach VAT przygotowany przez MF.
W ramach pakietu projektowane jest
Projektowany pakiet zmian ma wejść w życie 1 października 2021 r., przy czym część regulacji zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.
Zmiany w VAT nie ograniczają się tylko do projektowanych nowelizacji ustawy o VAT. Przypomnijmy, że:
Podatnicy powinni mieć świadomość tego, jakie zmiany w VAT są planowane. Wiele z tych zmian będzie bowiem wymagało podjęcia określonych przygotowań i wdrożenia nowych procedur, dostosowywania oprogramowania czy zakupu sprzętu. O wszystkich zmianach będziemy informować na łamach "MONITORA księgowego" - w miarę dalszych postępów nad zasygnalizowanymi nowelizacjami.
Zapraszamy też do korzystania z codziennych aktualności na stronie cyfrowego wydania "Mk" www.inforlex.pl/ewydania - najszybszego źródła informacji o zmianach w przepisach.
PODSTAWA PRAWNA:
art. 145b ust. 1 pkt 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 106; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 2419
rozporządzenie Ministra Finansów z 10 czerwca 2020 r. w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii - Dz.U. z 2020 r. poz. 1059
rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 17 grudnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług - Dz.U. z 2020 r. poz. 2326
Źródło:
komunikat MF z 18 lutego 2021 r. pt. "Prekonsultacje SLIM VAT 2 rozpoczęte" - opubl. na www.mofnet.gov
komunikat MF z 3 listopada 2020 r. pt. "Szczelniejszy VAT w międzynarodowym e-handlu w konsultacjach" - opubl. na www.mf.gov.pl
komunikat MF z 17 grudnia 2020 r. pt. "E-faktura ułatwi prowadzenie biznesu" - opubl. na www.mf.gov.pl
Ewa Sławińska
prawnik, redaktor naczelna "MONITORA księgowego"