Zakres regulacji
Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej wydał 18 lutego 2021 r. rozporządzenie w sprawie współpracy wierzyciela, organu egzekucyjnego i dłużnika zajętej wierzytelności w postępowaniu egzekucyjnym należności pieniężnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 320).
Jest to kolejne rozporządzenie wydane w związku z wejściem w życie od 20 lutego 2021 r. zmienionych przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Zastosowanie w praktyce
1. Rozporządzenie weszło w życie 20 lutego 2021 r.
2. W trakcie postępowania egzekucyjnego wszystkie pisma i odpisy pism między wierzycielem a organem egzekucyjnym należy przesyłać w formie elektronicznej (za pośrednictwem systemu teleinformatycznego lub na elektroniczną skrzynkę podawczą). Dopiero jeśli nie jest to możliwe, wierzyciele i organy egzekucyjne mogą sporządzać i przekazywać pisma w formie papierowej.
3. Wierzyciele i organy egzekucyjne mają obowiązek niezwłocznego przekazywania sobie nawzajem informacji dotyczących:
Usprawni to postępowanie oraz śledzenie na bieżąco prawidłowości egzekwowania należności pieniężnych (w tym zwłaszcza należności ubocznych i kosztów egzekucyjnych).
4. Organy egzekucyjne, które zajęły wierzytelności pieniężne lub inne prawa majątkowe, muszą niezwłocznie informować dłużnika o wszelkich okolicznościach mających wpływ na realizację tego zajęcia. Dzięki temu dłużnik będzie na bieżąco znać wysokość należności zapłaconych i pozostających do zapłaty.
Izabela Motowilczuk
były wieloletni inspektor kontroli RIO