Zakres regulacji
Rozporządzeniem z 18 grudnia 2020 r. Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie szczegółowego zakresu informacji zawartych we wniosku o ponowne wszczęcie egzekucji administracyjnej (Dz.U. z 2021 r. poz. 31) zostały określone zasady ponownego wszczynania egzekucji po umorzeniu wcześniejszego postępowania egzekucyjnego z powodu braku majątku dłużnika.
Rozporządzenie doprecyzowuje zmienione przepisy ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, które zaczęły obowiązywać od 20 lutego 2021 r. Przewidują one możliwość ponownego wszczęcia postępowania egzekucyjnego po jego wcześniejszym umorzeniu ze względu na brak majątku dłużnika, jeśli wierzyciel ujawni majątek lub źródło dochodu dłużnika, z których jest możliwe wyegzekwowanie środków pieniężnych przewyższających koszty egzekucyjne. Postępowanie wszczyna się ponownie:
Zastosowanie w praktyce
1. Rozporządzenie weszło w życie 20 lutego 2021 r.
2. Od tego dnia w celu ponownego wszczęcia egzekucji przez wierzyciela, który nie jest jednocześnie organem egzekucyjnym, należy złożyć wniosek, w szczegółowości ustalonej w rozporządzeniu.
3. W szczególności we wniosku tym trzeba podać informacje o majątku lub źródłach dochodu dłużnika, z których jest możliwe wyegzekwowanie środków pieniężnych przewyższających koszty egzekucyjne.
4. Podstawą ponownego wszczęcia egzekucji jest dotychczasowy tytuł wykonawczy lub dalszy tytuł wykonawczy.
Izabela Motowilczuk
były wieloletni inspektor kontroli RIO