Poradnik Rachunkowości Budżetowej 3/2021, data dodania: 27.02.2021

Kiedy pracownik może złożyć deklarację o rezygnacji z PPK?

PROBLEM

Czy jest jakiś termin po podpisaniu umowy o zarządzanie PPK na złożenie przez pracownika rezygnacji z PPK i poinformowanie o tym instytucji finansowej?

RADA

Uczestnik może złożyć deklarację w każdej chwili. Może to zrobić przed zawarciem w jego imieniu i na jego rzecz umowy o prowadzenie PPK (wówczas nie zostanie objęty tą umową), jak też po jej zawarciu (wówczas następuje wstrzymanie pobierania i dokonywania wpłat za tę osobę).

Uczestnictwo w PPK jest dobrowolne. Dobrowolność wyraża się w możliwości zarówno nieprzystąpienia do PPK (art. 16 ustawy o PPK), jak i złożenia przez uczestnika PPK deklaracji o rezygnacji z wpłat do PPK (art. 23 ustawy o PPK). O złożeniu deklaracji podmiot zatrudniający informuje instytucję finansową w terminie 7 dni.

Podmiot zatrudniający zawiera umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej, chyba że osoba zatrudniona zadeklaruje przed zawarciem tej umowy niedokonywanie wpłat do PPK, na podstawie deklaracji złożonej w formie pisemnej podmiotowi zatrudniającemu.

Ustawa o PPK wskazuje, że umowa jest zawierana, jeśli przed upływem terminu na jej zawarcie uczestnik nie złoży deklaracji o nieprzystępowaniu do PPK. Wprost zatem ustawa o PPK nie przewiduje terminu na złożenie tej deklaracji. Może zatem zostać przekazana w każdej chwili przed zawarciem umowy o prowadzenie PPK. Jednak trzeba to zrobić z takim wyprzedzeniem, aby można było uwzględnić tę deklarację w składanej przez podmiot zatrudniający liście osób objętych umową o prowadzenie PPK.

Za datę zawarcia umowy o prowadzenie PPK należy uznać datę przyjęcia przez instytucję finansową oświadczenia woli złożonego przez podmiot zatrudniający (jednostkę) w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej bez zastrzeżenia zmiany lub uzupełnienia jego treści.

Marek Rotkiewicz

prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy, autor licznych publikacji prasowych oraz książkowych z tego zakresu, wykładowca, trener

Podstawa prawna:

  • art. 16, art. 23 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342)

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK