Biuletyn VAT 2/2021, data dodania: 05.02.2021

W jakim terminie można odliczyć VAT z duplikatu faktury oraz czy podlega on oznaczeniu symbolem MPP

PROBLEM

Czy duplikat faktury zakupu z oznaczeniem MPP powinien zostać ujęty w rozliczeniu VAT pod datą wystawienia duplikatu i VAT podlega odliczeniu w miesiącu wystawienia duplikatu? Podatnik nie odliczył VAT z pierwotnej faktury. Czy duplikat powinien zostać oznaczony symbolem MPP w JPK?

RADA

Jeżeli nabywca nie otrzymał faktury pierwotnej, to będzie uprawniony do odliczenia VAT w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał duplikat faktury, lub w rozliczeniu za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych (dotyczy to podatnika rozliczającego się miesięcznie). W przypadku podatnika rozliczającego się kwartalnie będzie to możliwe w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Duplikat faktury będzie podlegał oznaczeniu symbolem MPP w JPK, jeżeli dokumentuje on transakcję, która jest objęta obowiązkiem stosowania MPP. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Faktura VAT jest podstawowym dokumentem potwierdzającym dokonanie transakcji opodatkowanej VAT. Co do zasady stanowi także podstawę do rozliczenia VAT, w tym również umożliwia podatnikowi odliczenie podatku naliczonego (oczywiście o ile ten spełnia przesłanki wynikające z ustawy o VAT).

1. Kiedy można wystawić duplikat faktury

Mogą się zdarzyć sytuacje, gdy faktura VAT ulegnie zniszczeniu lub zaginie. W takich przypadkach sprzedawca na wniosek nabywcy wystawia duplikat faktury zawierający dane zawarte w fakturze, która uległa zniszczeniu albo zaginęła. Taki dokument jest opatrzony wyrazem "duplikat". Duplikat faktury jest zatem powtórzeniem faktury pierwotnej i ma taką samą moc prawną jak pierwotnie wystawiona faktura. Z tego względu duplikat faktury stanowi podstawę praw i obowiązków zarówno dla sprzedawcy, jak i dla nabywcy, w tym w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego. Takie stanowisko jest ugruntowane w praktyce organów podatkowych. Przykładowo w interpretacji z 3 września 2018 r. (sygn. 0111-KDIB3-2.4012.434.2018.2.SR) organ w sytuacji podobnej do omawianej wskazał, że:

Duplikat faktury i faktury korygującej ma moc prawną równą fakturze pierwotnej (duplikat faktury stanowi powtórzenie danych zawartych w fakturze pierwotnej), dokumentuje w ten sam sposób to samo zdarzenie gospodarcze, co faktura "pierwotna" i stanowi na równi z nią podstawę do odliczenia podatku naliczonego.

2. Kiedy odliczymy VAT z duplikatu faktury

Jednym z warunków dokonania odliczenia VAT jest posiadanie przez podatnika faktury dokumentującej zakup związany z czynnościami opodatkowanymi VAT. Otrzymanie faktury przez podatnika generalnie wyznacza moment, od którego możliwe jest zrealizowanie tego prawa. Pierwszym możliwym okresem jest co do zasady miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę VAT. Jeżeli jednak nabywca nie dokonał odliczenia w tym terminie, to może obniżyć kwotę podatku należnego w rozliczeniu za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych (dotyczy to podatnika rozliczającego się miesięcznie). W przypadku podatnika rozliczającego się kwartalnie będzie to możliwe w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Zatem termin odliczenia VAT z duplikatu będzie uzależniony do tego, czy nabywca otrzymał fakturę pierwotną (a jeśli tak, to kiedy), oraz od tego, kiedy otrzymał duplikat faktury. W zależności od okoliczności nabywca rozliczający się miesięcznie będzie uprawniony do odliczenia VAT:

  1. w rozliczeniu za okres, w którym wpłynęła faktura pierwotna, lub za trzy następne okresy rozliczeniowe - będzie to możliwe w sytuacji, gdy nabywca otrzymał fakturę pierwotną, ale uległa ona zniszczeniu/zaginęła.

Przykład 1



W styczniu 2021 r. nabywca zakupił towar. W tym samym miesiącu otrzymał fakturę dokumentującą towar. Następnie faktura zakupowa uległa zniszczeniu, w związku z czym sprzedawca wystawił duplikat faktury. Nabywca będzie uprawniony do odliczenia VAT w rozliczeniu za okres, w którym nastąpił wpływ faktury pierwotnej (styczeń 2021 r.), lub za trzy następne okresy rozliczeniowe (luty, marzec, kwiecień 2021 r.).

 

  1. w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał duplikat, lub za trzy następne okresy rozliczeniowe - będzie to możliwe w sytuacji, gdy podatnik nie otrzymał faktury pierwotnej.

Przykład 2

W styczniu 2021 r. nabywca kupił towar, jednak nie otrzymał faktury z powodu jej zagubienia. W związku z tym sprzedawca wystawił duplikat faktury, który nabywca otrzymał dopiero w lutym 2021 r. W tej sytuacji nabywca będzie uprawniony do odliczenia VAT w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał duplikat faktury (luty 2021 r.), lub za trzy następne okresy rozliczeniowe (marzec, kwiecień, maj 2021 r.).

Podsumowując zatem, jeżeli podatnik nigdy nie otrzymał faktury pierwotnej, to będzie on uprawniony do odliczenia VAT w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał duplikat faktury, lub w jednym z trzech następnych okresów rozliczeniowych (jeżeli rozlicza się miesięcznie).

3. Czy oznaczamy duplikat faktury symbolem MPP w JPK

Jak już wskazano, duplikat faktury stanowi pełnoprawną fakturę VAT dokumentującą nabycie usługi lub towaru. W przypadku gdy podatnik nie otrzymał faktury pierwotnej, duplikat stanowi podstawę rozliczeń VAT. Z tych względów będzie on podlegał oznaczaniu w składanym JPK według tych samych zasad co zwykła faktura, w tym oznaczaniu symbolem MPP. Warto jednak pamiętać, że oznaczenie MPP dotyczy jedynie transakcji objętej obowiązkiem stosowania MPP. Nie należy oznaczać tym symbolem dokumentów, na podstawie których nabywca dobrowolnie stosuje MPP. Zatem jeżeli duplikat faktury dokumentuje transakcję, która podlega obowiązkowemu stosowaniu MPP, to podobnie jak zwykła faktura powinien być oznaczony w JPK symbolem MPP.

Podstawa prawna:

 

  • art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a, art. 86 ust. 10 i ust. 10b pkt 1, art. 86 ust. 11, art. 106l ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 106; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 2419

  • § 10 ust. 4 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług - Dz.U. z 2019 r. poz. 1988; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 2326

 

Powołane interpretacje podatkowe:

  • interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Podatkowej z 3 września 2018 r. (sygn. 0111-KDIB3-2.4012.434.2018.2.SR)

Adrian Błaszkiewicz

ekspert w zakresie VAT

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK