Poradnik Rachunkowości Budżetowej 4/2019, data dodania: 19.03.2019

Wymiana balustrady na klatce schodowej - paragraf 427 czy 605?

PROBLEM

Czeka nas wymiana balustrady na klatce schodowej. Czy powinno się to ująć w paragrafie 427 „Zakup usług remontowych” czy 605 „Wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych”? Uważam, że właściwy będzie paragraf 605, gdyż nie odtwarzamy ani nie remontujemy balustrady, która już jest, tylko zastępujemy ją nową.

RADA

Balustrada nie stanowi samodzielnej konstrukcji ani środka trwałego. Jest na stałe powiązana z substancją obiektu budowlanego. Wymiana stałego elementu obiektu budowlanego wiąże się z przywróceniem wartości użytkowej (warunków bezpieczeństwa) klatki schodowej. W przypadku wskazanego wydatku należy zastosować paragraf 427 "Zakup usług remontowych" (demontaż starej i montaż nowej balustrady) - niezależnie od wysokości wynagrodzenia za tę usługę.

Odp. Piotr Wieczorek

specjalista ds. rachunkowości, praktyk kontroli i certyfikowany szkoleniowiec

Podstawy prawne:

  • załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1053; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 257)

Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK