Poradnik Rachunkowości Budżetowej 4/2020, data dodania: 28.03.2020

Rozliczenie nakładów na ulepszenie budynku

PROBLEM

W szkole została wykonana pracownia językowa. Koszty wyniosły 80 000 zł i objęły prace budowlane oraz zakup wyposażenia. W tym tylko zestaw komputerowy i zestaw interaktywny zostały zakupione za kwotę powyżej 10 000 zł. Reszta to wyposażenie o niskiej wartości. Wszystkie wydatki zostały zaplanowane i poniesione z paragrafu 6050. Czy w tej sytuacji można część wyposażenia przyjąć na konto 011, a część na konto 013?

https://www.facebook.com/PRBinfor/

RADA

Tak, nakłady inwestycyjne trzeba rozliczyć na obiekty inwentarzowe środków trwałych ujmowane na koncie 011 "Środki trwałe" i na koncie 013 "Pozostałe środki trwałe" zgodnie z kryteriami ustalonymi w polityce rachunkowości szkoły.

W przypadku ulepszenia budynków do wydatków inwestycyjnych zalicza się nie tylko wydatki na ulepszenie samego budynku, ale też wydatki na zakup tzw. pierwszego wyposażenia nowo wybudowanego pomieszczenia w środki trwałe, koniecznego do jego prawidłowego użytkowania. Pierwsze wyposażenie obejmuje zarówno aktywa trwałe, jak i obrotowe (materiały eksploatacyjne). Aktywa trwałe zakupywane w ramach pierwszego wyposażenia można zaliczyć do różnych kategorii, ustalonych w polityce rachunkowości danej jednostki. W jednostkach budżetowych są to zazwyczaj:

  • środki trwałe podlegające amortyzacji przy użyciu stawek amortyzacyjnych - ewidencjonowane na koncie 011,
  • środki trwałe podlegające jednorazowemu umorzeniu - ewidencjonowane na koncie 013,
  • wartości niematerialne i prawne - ewidencjonowane na koncie 020 "Wartości niematerialne i prawne",
  • środki trwałe spisywane w koszty materiałowe - ewidencjonowane wyłącznie pozabilansowo lub zwolnione z obowiązku ewidencji.

Koszty nabycia lub wytworzenia środków trwałych w trakcie wykonywania robót budowlanych i wyposażania nowego pomieszczenia ujmuje się na koncie 080 "Środki trwałe w budowie (inwestycje)". Tak stanowi opis tego konta, zawarty w załączniku nr 3 do rozporządzenia w sprawie rachunkowości oraz planów kont. Z chwilą przyjęcia do użytkowania nowego (ulepszonego) budynku wszystkie nakłady ujęte na koncie 080 trzeba rozliczyć na obiekty inwentarzowe środków trwałych, których wytworzenia (nabycia) dotyczyły (art. 28 ust. 1 pkt 1 uor). Nakłady na ulepszenie (rozbudowę, przebudowę lub modernizację) budynku powiększają jego wartości początkową (art. 31 ust. 1 uor). Natomiast koszty zakupu (nabycia) przedmiotów stanowiących wyposażenie budynku (pomieszczenia) należy rozliczyć na pojedyncze obiekty środków trwałych, zgodnie z ich rodzajem ustalonym w rozporządzeniu w sprawie KŚT. Tu obiektem inwentarzowym jest:

  • każde urządzenie lub kilka urządzeń połączonych w zespół (np. zestaw komputerowy, urządzenie interaktywne),
  • każdy mebel (krzesło, biurko, ławka, szafa),
  • każdy sprzęt RTV lub AGD itp.

Poza tym odrębnym obiektem inwentarzowym w kategorii wartości niematerialne i prawne jest każda licencja na użytkowanie oprogramowania komputerowego. Nie dotyczy to tylko licencji na oprogramowanie systemowe, której wartość zalicza się do wartości początkowej środka trwałego (zestawu komputerowego, urządzenia interaktywnego).

Każdy obiekt inwentarzowy środków trwałych (wartości niematerialnych i prawnych) trzeba wycenić po kosztach nabycia, obejmujących cenę zakupu powiększoną o koszty transportu, ubezpieczenia w drodze, montażu itp. (art. 28 ust. 2 uor). W przypadku kosztów wspólnych dla więcej niż jednego obiektu inwentarzowego koszty te rozlicza się na te obiekty proporcjonalnie. Dopiero po ustaleniu wartości początkowej każdego obiektu można ustalić na podstawie zapisów polityki rachunkowości właściwy sposób jego ewidencji i ująć jego przychód na koncie 011, 013 lub w ewidencji pozabilansowej.

 

Izabela Motowilczuk

 

były wieloletni i spekor kontroli RIO

Podstawy prawne:

  • art. 28 ust. 1 pkt 1 i ust. 2, art. 31 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 351; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1680)

  • załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 342)

  • rozporządzenie Rady Ministrów z 3 października 2016 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) (Dz.U. z 2016 r. poz. 1864)

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK