PROBLEM
Podatnik dokonuje sprzedaży części samochodowych przez serwis allegro. Części są wysyłane za pośrednictwem kuriera. Czy podatnik w nowym JPK_V7 jest obowiązany oznaczyć tę sprzedaż kodem GTU_07 oraz wskazać, że jest to sprzedaż wysyłkowa (oznaczenie SW)? Jeżeli jest to sprzedaż krajowa, to czy zastosowanie znajdzie tylko kod GTU 07? Czy oznaczenie SW dotyczy tylko sprzedaży zagranicznej?
RADA
Gdy podatnik sprzedaje części samochodowe o kodach CN 8706-8708 lub CN 8708 10, które są wysyłane z terytorium Polski do innego państwa członkowskiego UE, a nabywcą tych towarów jest osoba fizyczna lub firma nieobowiązana do rozliczenia WNT, to podatnik powinien stosować oznaczenie SW oraz GTU_07. Natomiast w przypadku sprzedaży części samochodowych na terytorium Polski (tzn. gdy części nie są wysyłane za granicę) udokumentowanej fakturą VAT, zastosowanie znajdzie wyłącznie oznaczenie GTU_07. Ponadto, jeśli będzie to sprzedaż ewidencjonowana przy pomocy kasy fiskalnej, to nie należy również wpisywać oznaczenia GTU_07.
UZASADNIENIE
Od rozliczenia za październik 2020 r. podatnicy będą obowiązani do wykazywania VAT w nowym JPK_V7. Nowa struktura JPK nakłada na podatników również dodatkowe obowiązki m.in. w zakresie oznaczania realizowanych transakcji.
Zgodnie z nową strukturą JPK_V7 dostawa pojazdów oraz części samochodowych o kodach wyłącznie CN 8701-8708 oraz CN 8708 10 będzie oznaczana symbolem GTU_07.
Jeżeli chodzi o oznaczenie kodem GTU_07 sprzedaży części samochodowych, to symbol ten znajdzie zastosowanie tylko do określonych towarów. Objęte są nim następujące części i wyposażenie pojazdów:
Ponadto, należy mieć na uwadze, że kod GTU_07 stosujemy w ewidencji sprzedaży, gdy dostawa jest dokumentowana fakturą. Omawiany kod nie znajdzie zastosowania do sprzedaży części samochodowych udokumentowanej paragonem fiskalnym.
Oznaczenie SW znajdzie zastosowanie do dostawy w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju.
Aby prawidłowo stosować symbol SW, należy najpierw przeanalizować, czy dana sprzedaż stanowi sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju. Za taką sprzedaż uznaje się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika VAT lub na jego rzecz z terytorium Polski na terytorium innego państwa członkowskiego, pod warunkiem że dostawa dokonywana jest na rzecz podatnika VAT lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem VAT, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, albo na rzecz innego podmiotu, który nie jest podatnikiem VAT.
W praktyce oznacza to, że aby doszło do sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, towary powinny być sprzedawane na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub firmy będącej lub niebędącej podatnikiem, która nie ma obowiązku rozliczania transakcji jako WNT. Pamiętać również należy, że sprzedaż wysyłkowa jest obowiązkowo dokumentowana fakturą.
Podsumowując, tylko transakcja sprzedaży towarów wysyłanych z terytorium Polski do innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej przez polskiego podatnika VAT na rzecz osoby fizycznej lub firmy niemającej obowiązku rozliczania transakcji WNT będzie podlegała obowiązkowemu oznaczeniu symbolem SW w nowym JPK_V7. Dostawa towarów, których miejscem przeznaczenia jest terytorium Polski nie będzie spełniała definicji sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, a w konsekwencji również nie będzie oznaczana symbolem SW.
Natomiast jeżeli chodzi o stosowanie oznaczenia GTU_07 w analizowanej sprawie, to dotyczy ono wyłącznie części samochodowych o kodach CN 8706-8708 oraz CN 8708 10. Dlatego w zależności od występujących okoliczności w analizowanej sprawie możemy wskazać kilka scenariuszy, które będą się wiązały ze stosowaniem symbolu SW oraz GTU_07.
I tak, gdy polski podatnik VAT sprzedaje części samochodowe o kodach CN 8706-8708 oraz CN 8708 10, które są wysyłane z Polski:
Podstawa prawna:
art. 2 pkt 23, art. 23 i 109 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 106; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1106
§ 10 ust. 3 pkt 1 lit. g i ust. 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług - Dz.U. z 2019 r. poz. 1988; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1127
Adrian Błaszkiewicz
ekspert w zakresie VAT