Monitor Księgowego 9/2020, data dodania: 19.08.2020

Czy otrzymanie subwencji w ramach programu Tarcza Finansowa PFR stanowi przychód

PROBLEM

Spółka z o.o. otrzymała subwencję w ramach w ramach Programu Rządowego - Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm (Program). Czy spółka uzyskała z tego tytułu opodatkowany przychód? Czy wydatki sfinansowane ze środków otrzymanych w ramach subwencji mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów? Jeżeli tak, czy konieczna będzie ich korekta w związku z umorzeniem subwencji?

RADA

Z wyjaśnień Ministerstwa Finansów wynika, że subwencję, o której mowa, należy traktować jako pożyczkę, a w konsekwencji podatnicy nie zaliczają jej do przychodów podatkowych. Jest to konieczne - zdaniem Ministerstwa Finansów - dopiero w dacie umorzenia pożyczki lub jej części. Wydatki sfinansowane ze środków otrzymanych w ramach tej subwencji mogą być na zasadach ogólnych zaliczane do podatkowych kosztów uzyskania przychodów. Korekta tych kosztów w związku z umorzeniem subwencji nie będzie konieczna.

UZASADNIENIE

 

Wskazaną subwencję spółka uzyskała w ramach programu Tarcza Finansowa PFR dla mikro, małych i średnich firm, a więc programu, o którym mowa w art. 21a ust. 1 ustawy o systemie instytucji rozwoju. Realizację tego programu Rada Ministrów powierzyła Polskiemu Funduszowi Rozwoju (zob. uchwałę Rady Ministrów nr 50/2020 z 27 kwietnia 2020 r. w sprawie programu rządowego "Tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm").

 

Mając to na uwadze, należy wyjaśnić, że z obowiązujących przepisów (w szczególności z przepisów ustaw o podatku dochodowym) nie wynika, aby kwoty przyznanych podatnikom przez Polski Fundusz Rozwoju subwencji nie stanowiły przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Mimo to w komunikacie z 18 maja 2020 r. (https://www.gov.pl/web/finanse/wsparcie-finansowe-dla-firm-w-ramach-tarczy-finansowej) Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że subwencję, o której mowa, należy traktować jako pożyczkę, a w konsekwencji podatnicy nie zaliczają jej do przychodów podatkowych. Jest to konieczne - zdaniem Ministerstwa Finansów - dopiero w dacie umorzenia pożyczki lub jej części (w przypadku podatników podatku dochodowego od osób prawnych - na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a updop).

Warto dodać, że nie ma przepisu wyłączającego możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków sfinansowanych ze wskazanej subwencji. W konsekwencji wydatki sfinansowane ze środków otrzymanych w ramach tej subwencji mogą być zaliczane na zasadach ogólnych do kosztów podatkowych. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów we wskazanym komunikacie stwierdzając, że:

MF

(...) wszystkie wydatki, które zostały pokryte ze środków przekazanych przez PFR, podlegają zaliczeniu do kosztów podatkowych, jeżeli spełniają ogólne przesłanki wynikające z ustaw podatkowych do takiej ich kwalifikacji.

Należy również wskazać, że obowiązujące przepisy (w szczególności przepisy updop) nie przewidują, aby koszty sfinansowane z subwencji przestawały stanowić podatkowe koszty uzyskania przychodów, jeżeli subwencje te zostały umorzone. W konsekwencji w przypadku umorzenia subwencji, o których mowa, nie trzeba będzie korygować kosztów podatkowych. I to potwierdziło Ministerstwo Finansów we wskazanym komunikacie stwierdzając, że:

MF

(...) kwalifikacji wydatków jako kosztów uzyskania przychodów nie zmienia także ewentualne umorzenie pożyczki.

Od redakcji

Warto dodać, że 27 lipca 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację podatkową (sygn. 0111-KDIB2-1.4010.220.2020.2.PB) potwierdzającą, że subwencja udzielona z Polskiego Funduszu Rozwoju nie stanowi dla przedsiębiorcy przychodu. W interpretacji stwierdzono, że przychód nie powstaje także z tytułu nieoprocentowania otrzymanych pieniędzy i że wydatki sfinansowane środkami z subwencji można zaliczyć do kosztów podatkowych.

 

Podstawa prawna

  • art. 21a ustawy z 4 lipca 2019 r. o systemie instytucji rozwoju - Dz.U. z 2019 r. poz. 1572; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1262

  •  art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a, art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 865; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1262

Tomasz Krywan

doradca podatkowy, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK