Monitor Księgowego 10/2020, data dodania: 01.10.2020

Przedsiębiorcy skorzystają ze zwolnienia z ZUS, mimo że opłacili składki

Płatnicy składek, którzy złożyli w ZUS wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za okres od 1 marca do 31 maja 2020 r., ale opłacili składki za te miesiące, nie utracą prawa do zwolnienia. ZUS ma ponownie, z urzędu rozpatrzyć ich wnioski. Jeżeli składki zostały nadpłacone, ZUS zawiadomi o tym płatnika, który będzie mógł je zaliczyć na poczet składek należnych za kolejne miesiące, albo zawnioskować do ZUS o ich zwrot.

ZUS z urzędu ponownie rozpatrzy wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności składkowych, które wpłynęły do 30 czerwca 2020 r. Składki nienależnie opłacone (lub zaliczone z urzędu) zostaną umorzone i z tego tytułu powstanie nadpłata. O zwolnieniu z opłacania składek lub o ich umorzeniu ZUS powiadomi płatników składek za pośrednictwem PUE ZUS lub poczty (w formie pisemnej). Dopiero po otrzymaniu takiego zawiadomienia płatnicy składek mogą wystąpić z wnioskiem o zwrot nadpłaconych składek.

Zwolnienie z opłacania składek ZUS

Płatnik składek będący osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą:

  • opłacający składki wyłącznie na własne ubezpieczenia,
  • zgłaszający do ubezpieczeń społecznych od 1 do 49 osób lub
  • będący spółdzielnią socjalną

- mógł do 30 czerwca 2020 r. wnioskować do ZUS o zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, FP i FS, FGŚP lub FEP za okresy od marca do maja 2020 r.

Zwolnienie to przysługiwało w łącznej wysokości 50% lub 100% kwoty składek ZUS. 

Zwrot składek za okres zwolnienia na dotychczasowych zasadach

W przypadku gdy płatnik, który nie miał zaległości składkowych za wcześniejsze okresy, złożył wniosek o zwolnienie za cały okres (od marca do maja 2020 r.), lecz opłacił składki za marzec 2020 r., mógł wnioskować do ZUS o zwrot nadpłaty za ten okres. Wniosek w tej sprawie musiał jednak złożyć najpóźniej przez upływem terminu na opłacenie składek za kwiecień 2020 r. Jeżeli tego nie zrobił opłacone składki zostały mu zaliczone na marzec i w ten sposób jego zwolnienie objęło jedynie składki za kwiecień i maj. Przy czym warto też wspomnieć, że zwolnienie ze składek za kwiecień i maj 2020 r. dotyczyło wyłącznie składek nieopłaconych za te okresy. Zatem jeśli płatnik składek opłacił składki za te miesiące to tracił prawo do zwolnienia.

Zwrot składek za okres zwolnienia po zmianie przepisów

Od 20 września 2020 r. w wyniku zmiany przepisów (art. 10 ustawy z 24 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw - dalej: ustawa zmieniająca) płatnik składek, który opłacił należności składkowe za marzec, kwiecień i maj 2020 r. (lub niektóre miesiące wskazanego okresu):

  • otrzyma zwrot składek, jeżeli złoży w tym celu wniosek do ZUS - wówczas nienależnie opłacone składki są zwracane w terminie 30 dni od dnia wpływu wniosku. Jeżeli nienależnie opłacone składki nie zostaną zwrócone w tym terminie podlegają oprocentowaniu w wysokości równej odsetkom za zwłokę pobieranym od zaległości podatkowych, od dnia złożenia wniosku. W przypadku braku płatnika składek lub jego następcy prawnego, ZUS zawiadamia ubezpieczonego o kwocie nienależnie opłaconych składek w części sfinansowanej przez ubezpieczonego i na jego wniosek zwraca nienależnie opłacone składki, albo
  • opłacone składki w przypadku braku wniosku, zostaną zaliczone na poczet zobowiązań za przyszłe miesiące (płatnik pomniejsza wpłatę o powstałą nadpłatę).

Zwrot nadpłaconych składek obejmie zarówno tych płatników składek, którzy pomimo uzyskania zwolnienia składkowego opłacili składki za jakikolwiek miesiąc wskazany we wniosku i nie skorzystali z tego zwolnienia w pełnym zakresie, jak i tych płatników, których wnioski zostały przez ZUS rozpatrzone negatywnie.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 10 ustawy z 24 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2020 r. poz. 1423

  • art. 31zo-31zq ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych - Dz.U. z 2020 r. poz. 374; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1493

  • art. 24 ust. 6a-6g ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 266; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1291

Alicja Kozłowska

specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń, praktyk z wieloletnim doświadczeniem w dziale kadrowo-płacowym

 

 

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK