Według nowej matrycy stawek VAT towary będą klasyfikowane według nomenklatury CN, a usługi - według PKWiU 2015. Ta rewolucyjna zmiana jest powiązana z kolejną: na nowo został określony zakres stosowania obniżonych stawek VAT. Całkowicie zmieniono załączniki nr 3 i 10 do ustawy o VAT, w których są wymienione towary i usługi opodatkowane stawkami 8% i 5%.
Podatnicy stanęli przed nie lada wyzwaniem, ponieważ muszą prawidłowo zakwalifikować towary według nomenklatury CN oraz wprowadzić do swoich systemów księgowych kluczowe zmiany - nowe numery CN dla towarów, a do nich przyporządkować także nowe stawki VAT. Większość podatników nie zetknęła się do tej pory z klasyfikacją CN, która była stosowana w rozliczeniach celnych i akcyzie.
Na 2020 r. klasyfikacja CN wynika z rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2019/1776 z 9 października 2019 r. zmieniającego załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej.
Inaczej niż dotychczas w przypadku PKWiU, na każdy rok jest ogłaszana nowa wersja CN.
Ustawodawca nie zastrzegł, że zmiana CN nie powoduje zmiany stawek VAT. Tylko w przypadku towarów wymienionych w art. 103 ust. 5aa ustawy o VAT, objętych pakietem paliwowym, zamieścił takie zastrzeżenie. To zapewne będzie dużym wyzwaniem dla podatników.
Pełna wersja CN składa się z 21 sekcji. CN jest ośmiocyfrowym rozwinięciem Zharmonizowanego Systemu Określania i Kodowania Towarów (HS), opracowanego przez Światową Organizację Celną.
Dysponując starym numerem PKWiU 2008 jesteśmy w stanie ustalić numer CN, gdyż GUS opublikował( stat.gov.pl/klasyfikacje ) klucze powiązań między CN a PKWiU 2015 oraz między PKWiU 2015 a PKWiU 2008, ale nie jest to proste.
Największe zmiany czekają podatników w opodatkowaniu towarów. Oprócz nowej klasyfikacji na wiele towarów stawka VAT ulegnie zmianie. Z uzasadnienia do projektu ustawy wprowadzającej zmianę stawek VAT i klasyfikacji wynika, że zastosowano w miarę możliwości jedną stawkę podatku dla całych działów CN. Jednak w praktyce okazało się, że od tej zasady jest nadal wiele wyjątków. W sumie tylko 7 z 99 działów klasyfikacji CN opodatkowanych jest w całości jedną obniżoną stawką 5% VAT. Pozostałe działy są opodatkowane, albo różnymi stawkami VAT, albo tylko stawką 23%. Dla wielu towarów stawka VAT nie zależy od numeru CN, tylko od spełnienia warunków ustawowych.
Aby łatwiej można było się posługiwać nową klasyfikacją CN i ustalać stawki VAT dla towarów, omówimy poszczególne działy CN.
W dziale 01 CN w grupach 0101-0105 sklasyfikowane są żywe zwierzęta, takie jak:
Wszystkie wymienione tam zwierzęta są opodatkowane w całości stawką 8% (poz. 7 zał. nr 3 do ustawy o VAT).
W dziale 01 pod numerem CN 0106 jest kategoria "Pozostałe zwierzęta żywe", gdzie są wymienione m.in. gady, wielbłądy, delfiny. Zwierzęta z tej kategorii są opodatkowane stawką 23%, z wyjątkiem:
opodatkowanych stawką 8%.
Mięso i podroby jadalne są sklasyfikowane w dziale 02 Sekcji I. Dział ten jest opodatkowany w całości stawką 5% (poz. 1 zał. nr 10 do ustawy o VAT). Początek numerów CN z tego działu to 02. Podatnik, który dokonuje sprzedaży na terytorium kraju, nie musi znać całego numeru CN. Wystarczy, że będzie wiedział, czy sprzedawane przez niego wyroby są w tym dziale. Znajdziemy w nim:
Oznacza to, że każde mięso, zarówno świeże, jak i mrożone, oraz podroby jadalne są opodatkowane stawką 5%.
Z objaśnień do tego działu wynika, że nie obejmuje on:
W dziale 03 CN zostały sklasyfikowane w grupowaniach 0301-0305:
które według nowej matrycy stawek VAT są opodatkowane stawką 5% (poz. 2 zał. nr 10 do ustawy o VAT).
Natomiast wymienione w grupowaniach 0306-0308 tzw. owoce morza, tj.:
według nowej matrycy są opodatkowane stawką 23%. Stawkę 23% będziemy stosowali również, gdy wymienione produkty będą składnikiem posiłków dostarczanych w ramach usługi gastronomicznej (art. 41 ust. 12f ustawy o VAT).
Przykład
Restauracja ma w menu makaron z kurczakiem oraz makaron z krewetkami. Po zmianie stawek VAT makaron z kurczakiem będzie nadal opodatkowany stawką 8%, natomiast makaron z krewetkami - stawką 23%.
Kolejny dział, który jest w całości opodatkowany stawką 5%, to dział 04 Sekcji I (poz. 3 zał. nr 10 do ustawy o VAT). Początek numerów CN z tego działu to 04. Podatnik, który dokonuje sprzedaży na terytorium kraju, nie musi znać całego numeru CN. Wystarczy, że będzie wiedział, czy sprzedawane przez niego wyroby są w tym dziale. Znajdziemy w nim:
W dziale 05 znajdują się produkty pochodzenia zwierzęcego. Numer ten jest wymieniony w zał. nr 10 do ustawy o VAT, ale stawka 5% ma zastosowanie tylko do jelit, pęcherzy i żołądków zwierząt (z wyjątkiem rybich), całych i w kawałkach, świeżych, schłodzonych, zamrożonych, solonych, w solance, suszonych lub wędzonych (poz. 4 zał. nr 10 do ustawy o VAT).
Pozostałe wymienione tam produkty (np. włosy, sierść, szczecina, skóry, nasienie bydlęce) są opodatkowane stawką 23%.
W dziale 06 znajdują się różnego rodzaju rośliny żywe oraz cięte, które są opodatkowane stawką 8% (poz. 8 zał. nr 3 do ustawy o VAT), takie jak m.in.:
Natomiast liście, gałęzie i pozostałe części roślin, bez kwiatów lub pąków kwiatowych, oraz trawy, mchy i porosty, odpowiednie na bukiety lub do celów zdobniczych, świeże, suszone, barwione, bielone, impregnowane lub w inny sposób przygotowane, są opodatkowane stawką 23%.
Wymienione w dziale 07 warzywa, zarówno świeże, jak i schłodzone, mrożone, suszone, są opodatkowane stawką 5% (poz. 5 zał. nr 10 do ustawy o VAT).
Dział ten obejmuje wszystkie warzywa świeże lub schłodzone. Ustawodawca wymienia przykładowe warzywa, takie jak:
Ważne
Korniszony są sklasyfikowane pod numerem CN 0707 00 i opodatkowane stawką 5%.
Natomiast pod numerem CN 0709 jest kategoria "Pozostałe warzywa, świeże lub schłodzone", do której zaliczamy: szparagi, bakłażany, selery inne niż seler korzeniowy, grzyby i trufle, słodką paprykę, szpinak, karczochy, oliwki, dynie i tykwy, cukinie, warzywa sałatowe inne niż sałata i cykoria, burak boćwinę (lub boćwinę szerokoogonkową), kapary, koper, kukurydzę cukrową. Również pod tym numerem wymieniona jest kategoria "Pozostałe", gdzie możemy sklasyfikować niewymienione wprost warzywa.
W dziale tym są również wymienione warzywa:
co oznacza, że są opodatkowane stawką 5%.
Ważne
Mieszanki warzyw mrożonych jako sklasyfikowane pod numerem CN 0710 90 00 według nowej matrycy stawek VAT są opodatkowane stawką 5%.
Odrębną kategorią w dziale 07 są: maniok, maranta, salep, topinambur, słodkie ziemniaki i podobne korzenie i bulwy o dużej zawartości skrobi lub inuliny, świeże, schłodzone, zamrożone lub suszone, nawet w plastrach lub w postaci granulek, rdzeń sagowca - również opodatkowane stawką 5%.
Cały dział 08 jest opodatkowany stawką 5% (poz. 6 zał. nr 10 do ustawy o VAT). Stawka ta ma zastosowanie do wszystkich owoców i orzechów jadalnych. Ustawodawca, tak jak w przypadku warzyw, wymienia przykładowe orzechy i owoce:
W dziale 08 CN są również kategorie "Pozostałe", gdzie należy sklasyfikować niewymienione wprost owoce i orzechy jadalne.
Objęcie całego działu stawką 5% spowoduje obniżenie stawki VAT na owoce cytrusowe, tropikalne i podzwrotnikowe.
Ważne
Stawka VAT na owoce cytrusowe, tropikalne i podzwrotnikowe zostanie obniżona z 8% na 5%.
Ponadto wymieniając przykładowe owoce, ustawodawca przy niektórych z nich wskazuje, że mogą być zarówno świeże, jak i suszone. Przy wielu z nich nie ma określenia "suszone". Nie oznacza to, że pozostałe suszone owoce nie mogą być opodatkowane stawką 5%. Ponieważ pod numerem 0813 są wymienione owoce suszone, inne niż te objęte pozycjami od 0801 do 0806 więc stawka 5% ma zastosowanie również do owoców suszonych, w przypadku których ustawodawca tego wprost nie wskazał.
Ważne
Mieszanki orzechów lub owoców suszonych objętych działem 08 CN są opodatkowane stawką 5%.
Oprócz tego w dziale 08 wymienione są:
do których także stosujemy stawkę 5%.
Produkty wymienione w dziale 09 CN są opodatkowane dwiema stawkami VAT - 8% i 23%. Stawką 23% należy opodatkować:
Na podstawie art. 41 ust. 12f pkt 1 ustawy o VAT stawkę 23% należy stosować do kawy i herbaty serwowanych jako napój w kawiarniach, restauracjach, barach, zarówno na miejscu, jak i na wynos.
Natomiast wszystkie przyprawy objęte tym działem są opodatkowane stawką 8% (poz. 1 zał. nr 3 do ustawy o VAT). Są tam wymienione m.in.: pieprz, papryka, cynamon, kardamon, wanilia, goździki, gałka muszkatołowa, nasiona anyżku, badianu, kopru, kolendry, kminu lub kminku, jagody jałowca, imbir, szafran, kurkuma, tymianek, liście laurowe, curry.
Jak w każdym dziale CN jest tu kategoria "Pozostałe", gdzie można sklasyfikować niewymienione wprost przyprawy.
Spowoduje to obniżenie stawki VAT z 23% na 8% na niektóre przyprawy, np. paprykę słodką, gałkę muszkatołową.
Jak wynika z objaśnień do działu 09 CN:
Ponadto dodatek innych substancji do przypraw objętych pozycjami od 0904 do 0910 (lub do ich mieszanek) nie wpływa na ich klasyfikację, pod warunkiem że powstałe mieszanki zachowają podstawowe cechy przypraw z tych pozycji. W przeciwnym wypadku powstałe mieszaniny nie są klasyfikowane w niniejszym dziale. Te zmieszane przyprawy lub zmieszane przyprawy korzenne należy klasyfikować do pozycji 2103.
Niezależnie jednak od klasyfikacji, tj. 0904 do 0910 czy 2103, mieszanki przypraw są opodatkowane stawką 8%. Jak wynika z opisu do działu 09, nie obejmuje ona pieprzu kebab (Piper cubeba) ani innych produktów objętych pozycją 1211 CN.
Ważne
Mieszanki przypraw podlegają opodatkowaniu stawką 8%.
W wydanych do tej pory Wiążących Informacjach Stawkowych Dyrektor KIS potwierdził, że w dziale 09 CN są sklasyfikowane i podlegają opodatkowaniu stawką 8% nasiona do siewu kminku i czarnuszki (zob. pisma Dyrektora KIS z 4 lutego 2020 r., sygn. 0115-KDST1-2.450.16.2019.1.APR, oraz z 3 lutego 2020 r., sygn. 0115-KDST1-2.450.9.2019.1.JC).
Wymienione w dziale 10 CN zboża są w całości opodatkowane stawką 5% (poz. 7 zał. nr 10 do ustawy o VAT). Są to pszenica i meslin, żyto, jęczmień, owies, kukurydza, ryż, ziarno sorgo, gryka, proso i ziarno mozgi kanaryjskiej. Jest również kategoria "Pozostałe zboża", czyli niewymienione wprost.
Nie każdy ryż może być sklasyfikowany w dziale 10 klasyfikacji CN. W dziale 10 może być tylko ryż poddany wstępnej obróbce, wymagający gotowania, aby nadawał się do spożycia. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej Wiążącej Informacji Stawkowej z 17 lutego 2020 r. (sygn. 0112-KDSL1-2.450.28.2019.1.AP):
Pozycja 1006 obejmuje "Ryż". Z Not wyjaśniających do HS do pozycji 1006 wynika, że: "Odmiany ryżu, które zostały poddane obróbkom istotnie zmieniającym strukturę ziarna są wyłączone z niniejszej pozycji. Ryż poddany wstępnej obróbce termicznej, składający się z poddanych obróbce ziaren ryżu, całkowicie lub częściowo, a następnie odwodnionych, objęty jest pozycją 1904. Ryż częściowo poddany wstępnej obróbce termicznej wymaga przygotowywania do spożycia od 5 do 12 minut, podczas gdy ryż całkowicie poddany wstępnej obróbce termicznej wymaga tylko namoczenia w wodzie i zagotowania przed spożyciem. Ryż »dmuchany«, uzyskiwany w procesie pęcznienia i gotowy do spożycia, także klasyfikowany jest do pozycji 1904".
Wszystkie produkty z działu 11 są opodatkowane stawką 5% (poz. 8 zał. nr 10 do ustawy o VAT). W dziale tym są wymienione:
Wymienione w dziale 12 produkty są opodatkowane stawką:
O stawce będzie decydowało przeznaczenie towaru przez sprzedawcę, a nie faktyczne wykorzystanie przez kupującego. Nie ma potrzeby odbierania oświadczeń o przeznaczeniu zakupionego towaru.
W dziale tym znajdziemy kilka kategorii towarów, tj.:
WIS
(…) nasiona tymianku są przeznaczone do wysiewu. Oznacza to zatem, że nasiona te nie są przeznaczone do spożycia przez ludzi, wobec czego nie spełniają warunku do zakwalifikowania ich do poz. 9 załącznika nr 10 do ustawy.
Tak jak w innych działach również tutaj większość wymienionych roślin ma charakter przykładowy. Jak czytamy w piśmie Dyrektora KIS z 11 lutego 2020 r. (sygn. 0112-KDSL1-2.450.45.2019.1.BR):
WIS
Nazwy botaniczne roślin z listy obejmującej produkty z poz. 1211 (która nie jest wyczerpująca) zostały podane dla ułatwienia identyfikacji roślin. Wymienienie nazwy botanicznej określonego gatunku nie oznacza koniecznie, że inne rośliny z tej samej rodziny nie są objęte niniejszą pozycją.
Sklasyfikowane w dziale 13 produkty nie są wymienione wprost w zał. nr 3 i 10 do ustawy o VAT. To oznacza, że co do zasady są opodatkowane stawką 23%. Stawka obniżona może być jednak zastosowana do niektórych z nich, gdy będą zaliczane do produktów, w przypadku których o stawce nie decyduje numer CN. Dlatego np. stawka 5% może mieć zastosowanie do towarów, które możemy zakwalifikować jako dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego, o których mowa w ustawie z 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz.U. z 2019 r. poz. 1252), a stawka 8% gdy będzie je można zaliczyć do środków leczniczych albo wyrobów medycznych.
W dziale tym są wymienione następujące produkty:
Sklasyfikowane w dziale 14 produkty nie są wymienione wprost w zał. nr 3 i 10 do ustawy o VAT. To oznacza, że co do zasady są opodatkowane stawką 23%.
Ustawodawca wymienia przykładowe materiały roślinne stosowane głównie do wyplatania, takie jak: bambus, trzcinopalmy rotang (rattan), trzciny, sitowie, łoziny, rafia, słoma zbożowa czyszczona, bielona lub barwiona i łyko lipowe. Niewymienione materiały, jeżeli spełniają warunki, również mogą być sklasyfikowane w tym dziale.
Natomiast jako przykład produktów roślinnego pochodzenia wymienia linters bawełniany.
Produkty sklasyfikowane w dziale 15 są opodatkowane stawką:
To sprzedawca decyduje o przeznaczeniu produktu, późniejsze faktyczne wykorzystanie produktu przez nabywcę nie ma znaczenia.
W dziale 15 CN zostały sklasyfikowane:
Produkty sklasyfikowane w dziale 16 są opodatkowane stawką 5% (poz. 11 zał. nr 10 do ustawy o VAT), z wyjątkiem:
które są opodatkowane stawką 23%.
W dziale 16 zostały sklasyfikowane:
Z Not wyjaśniających do pozycji 1604 CN wynika, że:
CN
(…) niniejsza pozycja obejmuje m.in. ryby przetworzone lub zakonserwowane w occie, oleju itd.; marynaty rybne (ryba przyrządzona w winie, occie itd., do której dodano przyprawy lub inne składniki); kiełbaski rybne; pasty rybne; produkty znane jako "pasta z sardeli" i "pasta z łososia" (pasty zrobione z tych ryb z dodatkiem tłuszczu) itd.
Dyrektor KIS w piśmie z 8 lutego 2020 r. (sygn. 0112-KDSL1-2.450.70.2019.1.BR) potwierdził, że:
WIS
Przetwory spożywcze objęte są niniejszym działem, jeśli zawierają więcej niż 20% masy kiełbasy, mięsa, podrobów, krwi, ryb lub skorupiaków, mięczaków lub pozostałych bezkręgowców wodnych, lub dowolnych kombinacji z nich. W przypadku gdy produkt zawiera dwa lub więcej z wymienionych wyżej produktów, produkt ten jest klasyfikowany do pozycji z działu 16, odpowiadającej składnikowi lub składnikom, które dominują masą. Postanowienia te nie mają zastosowania do produktów nadziewanych objętych pozycją 1902 ani przetworów objętych pozycją 2103 lub 2104.
Jak wynika z przeglądu WIS-ów, w tym dziale organy podatkowe klasyfikują np. świeże kanapki z szynką i z serem albo z kurczakiem pakowane w folię (zob. pismo Dyrektora KIS z 18 lutego 2020 r., sygn. 0115-KDST1-2.450.45.2019.1.MS) czy hot dogi (zob. pismo Dyrektora KIS z 5 lutego 2020 r., sygn. 0115-KDST1-2.450.54.2019.1.APR). To oznacza, że produkty te są opodatkowane stawką 5%.
Ważne
W dziale 16 sklasyfikowane są wyroby garmażeryjne zawierające co najmniej 20% mięsa, ryb lub owoców morza. Gdy nie zawierają owoców morza, są opodatkowane stawką 5%. Pozostałe - stawką 23%.
Wyroby wymienione w tym dziale są opodatkowane stawką 8% (poz. 2 zał. nr 3 do ustawy o VAT), z wyjątkiem wyrobów cukierniczych (włącznie z białą czekoladą) niezawierających kakao, sklasyfikowanych pod numerem 1704 CN, które są zasadniczo opodatkowane stawką 23%. Od tej zasady mogą istnieć wyjątki, gdyż pod numerem 1704 oprócz białej czekolady, galaretek owocowych, karmelków, toffi, cukierków z masy gotowanej wymienione są pastylki od bólu gardła i dropsy od kaszlu. Jeśli mają status wyrobu medycznego lub środka leczniczego, są opodatkowane stawką 8% bez względu na symbol CN (zob. poz. 13 i 14 zał. nr 3 do ustawy o VAT).
Jak czytamy w piśmie Dyrektora KIS z 13 lutego 2020 r. (sygn. 0112-KDSL1-2.450.52.2019.1.ISN), który powołał się na Noty objaśniające do CN, pozycja 1704:
WIS
(…) obejmuje większość słodzonych produktów spożywczych, które występują na rynku w postaci stałej lub półstałej, generalnie odpowiedniej do bezpośredniej konsumpcji i zbiorowo odnoszące się do słodyczy, wyrobów cukierniczych lub cukierków.
Natomiast pozostałe towary sklasyfikowane w dziale 17 CN będą opodatkowane stawką 8%, tj.:
Produkty sklasyfikowane w dziale 18 CN są w całości opodatkowane stawką 23%. Są tam wymienione:
Jak wynika z Not objaśniających do pozycji CN 1806:
Niniejsza pozycja obejmuje również wszystkie wyroby cukiernicze zawierające kakao w dowolnej proporcji (włącznie z nugatem czekoladowym), słodzony proszek kakaowy, czekoladę w proszku, czekoladową pastę do smarowania i zasadniczo, wszystkie przetwory spożywcze zawierające kakao (inne niż te, które zostały wyłączone w Uwagach ogólnych Not wyjaśniających do niniejszego działu).
Czekolada wzbogacona witaminami również klasyfikowana jest do niniejszej pozycji.
Niniejsza pozycja nie obejmuje:
(a) białej czekolady (składającej się z masła kakaowego, cukru i mleka w proszku) (pozycja 1704),
(b) herbatników i innych wyrobów piekarniczych oblewanych czekoladą (pozycja 1905).
Wszystkie wyroby wymienione w dziale 19 są opodatkowane stawką 5% (poz. 12 zał. nr 10 do ustawy o VAT). Są tam wymienione:
Jak potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w WIS wydanej 18 lutego 2020 r. (sygn. 0115-KDST1-1.450.52.2019.1.DM), w dziale tym jest sklasyfikowany np. makaron z sosem pieczarkowym i serem jako danie gotowe do spożycia po przygrzaniu. Do tej samej kategorii zaliczył sałatkę z makaronem (zob. pismo Dyrektora KIS z 11 lutego 2020 r., sygn. 0115-KDST1-2.450.66.2019.1.BJ).
Należy pamiętać, że taka klasyfikacja nie dotyczy dań na wynos sprzedawanych w lokalach gastronomicznych. Taka klasyfikacja będzie dotyczyła popularnych dań gotowych sprzedawanych np. pracownikom firm.
Ważne
Wyroby garmażeryjne zawierające gotowy do spożycia makaron są sklasyfikowane w dziale 19 i opodatkowane stawką 5%.
Ważne
Chleb i bułki będą opodatkowane stawką 5% bez względu na termin przydatności do spożycia.
Jak wynika z przeglądu wydanych do tej pory WIS-ów, w przypadku produktów sklasyfikowanych w tym dziale najwięcej problemów stwarza pieczywo cukiernicze. Dyrektor KIS potwierdził, że do tej kategorii zaliczamy m.in.:
W dziale 19 organy podatkowe klasyfikują również gotowe kanapki z mięsa(zob. pismo Dyrektora KIS z 11 lutego 2020 r., sygn. 0115-KDST1-1.450.61.2019.2.RH). To oznacza niekonsekwencję, gdyż są również WIS-y klasyfikujące tego rodzaju wyroby do działu 16. Nie wpływa to jednak na stawkę VAT, gdyż w obu przypadkach jest to stawka 5%.
Produkty sklasyfikowane w dziale 20 są opodatkowane stawką 5% (poz. 13 zał. nr 10 do ustawy o VAT), z wyjątkiem produktów o rzeczywistej masowej mocy alkoholu powyżej 1,2%, które są opodatkowane według stawki 23%. W dziale tym znajdziemy zakonserwowane:
Jak z tego wynika, ustawodawca dopuszcza dowolny sposób konserwacji i wymienia w ramach pozycji tylko przykładowe wyroby. To oznacza, że w tym dziale znajdziemy warzywa kiszone, kwaszone, konserwowane octem oraz dania garmażeryjne z warzyw.
Ważne
W dziale 20 zostały sklasyfikowane m.in. warzywa kiszone, kwaszone, konserwowane octem oraz dania garmażeryjne z warzyw.
Dział 20 obejmuje także:
Ważne
W przypadku towarów sklasyfikowanych w dziale 20 o tym, czy można zastosować stawkę 5%, decyduje zawartość alkoholu w produkcie.
Produkty sklasyfikowane w dziale 21 CN są opodatkowane trzema stawkami VAT. Stawką 8% są opodatkowane:
- tłuszczów złożonych z produktów roślinnych lub zwierzęcych (miksów) - opodatkowanych stawką 5% - poz. 16 zał. nr 10 do ustawy o VAT,
- wyrobów seropodobnych (analogów serów) - opodatkowanych stawką 5% - poz. 16 zał. nr 10 do ustawy o VAT,
- produktów o rzeczywistej masowej mocy alkoholu powyżej 1,2% - opodatkowanych stawką 23%,
- preparatów do początkowego żywienia niemowląt, w tym mleka początkowego, preparatów do dalszego żywienia niemowląt, w tym mleka następnego, mleka i mleka modyfikowanego dla dzieci, o których mowa w ustawie z 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz.U. z 2019 r. poz. 1252) opodatkowanych stawką 5% - poz. 16 zał. nr 10 do ustawy o VAT.
Do przetworów spożywczych sklasyfikowanych pod pozycją 2106 i opodatkowanych stawką 8% Dyrektor KIS zalicza suplementy diety (zob. pismo Dyrektora KIS z 18 lutego 2020 r., sygn. 0115-KDST1-2.450.13.2019.1.IK).
Ponadto stawką 5% opodatkowane są (poz. 14 i 15 zał. nr 10 do ustawy o VAT):
Natomiast stawką 23% są opodatkowane wymienione w tym dziale np. drożdże, proszki do pieczenia.
Produkty sklasyfikowane w dziale 22 CN są opodatkowane dwiema stawkami VAT. Stawką 5% są opodatkowane:
- napoje na bazie soi o zawartości białka 2,8% masy lub większej (CN 2202 99 11),
- napoje na bazie soi o zawartości białka mniejszej niż 2,8% masy; napoje na bazie orzechów objętych działem CN 08, zbóż objętych działem CN 10 lub nasion objętych działem CN 12 (CN 2202 99 15).
Z przeglądów wydanych WIS wynika, że do pozycji 2202 99 jako opodatkowane stawką 5% Dyrektor KIS zaklasyfikował np. ekologiczny napój owsiany o różnych kompozycjach smakowych, napój ryżowy.
Pozostałe produkty sklasyfikowane w dziale 22 CN, takie jak:
są opodatkowane stawką 23%.
W dziale 23 są sklasyfikowane:
Produkty te nie są wymienione ani w zał. nr 3, ani w zał. nr 10 do ustawy o VAT, dlatego podlegają opodatkowaniu stawką 23%, chyba że można je zaklasyfikować:
Wówczas będą opodatkowane stawką 8% bez względu na symbol CN (poz. 10 zał. nr 3 do ustawy o VAT).
Wszystkie wyroby tytoniowe i namiastki tytoniu wymienione w dziale 24 CN są opodatkowane stawką 23%.
Działy te obejmują:
Produkty te nie są wymienione ani w zał. nr 3, ani w zał. nr 10 do ustawy o VAT. Dlatego podlegają opodatkowaniu stawką 23%, chyba że można je zaklasyfikować:
Są wtedy opodatkowane stawką 8% bez względu na symbol CN (poz. 10, 12 i 13 zał. nr 3 do ustawy o VAT).
Ponadto może mieć zastosowanie stawka 0%, gdy benzyna i nafta służą zaopatrzeniu środków transportu lotniczego używanych przez przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym.
W działach 28-38 CN zostały sklasyfikowane następujące produkty:
Dla tych produktów o stawce VAT nie będzie decydował co do zasady ich symbol CN. Natomiast stawka 8% będzie miała zastosowanie do produktów, które można będzie zaklasyfikować:
Stawka 8% ma również zastosowanie do żelatyny i jej pochodnych sklasyfikowanych pod symbolem CN 3503 (poz. 6 zał. nr 3 do ustawy o VAT).
Natomiast zwolnienie z VAT ma zastosowanie do dostawy krwi, osocza w pełnym składzie, komórek krwi lub preparatów krwiopochodnych pochodzenia ludzkiego, niebędących lekami(art. 43 ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT).W pozostałych przypadkach stosujemy stawkę 23%.
Produkty sklasyfikowane w działach 39-40 nie są wymienione ani w zał. nr 3, ani w zał. nr 10 do ustawy o VAT. Dlatego podlegają zasadniczo opodatkowaniu stawką 23%. Wyjątkowo może mieć zastosowanie stawka 0%, gdy towary będą stanowić części zamienne lub wyposażenie pokładowe do środków transportu lotniczego dla przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym, bez względu na symbol CN, pod którym są sklasyfikowane.
Natomiast stawka 8% ma zastosowanie, gdy towary można sklasyfikować jako wyroby medyczne lub gdy przedmiotem umowy jest dostawa towarów wraz z ich montażem w obiektach budowlanych lub ich częściach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, gdy będzie wykonana w ramach budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji, przebudowy lub robót konserwacyjnych (patrz sekcja F PKWiU 2015). Jednak zdaniem MF stawkę 8% możemy stosować do czynności, które ze względu na dominujące cechy realizowanego kompleksu działań nie będą przybierać charakteru dostawy towaru, lecz będą stanowić świadczenie usługi.
Jeśli przedmiotem dostawy jest sznurek, to stawka 8% ma zastosowanie, gdy jest przeznaczony do maszyn rolniczych (poz. 11 zał. nr 3 do ustawy o VAT).
W działach 41-43 są sklasyfikowane następujące towary:
Towary te są opodatkowane stawką 23%.
W dziale 44 CN są sklasyfikowane drewno i artykuły z drewna oraz węgiel drzewny. Podlegają one zasadniczo opodatkowaniu stawką 23%, chyba że przedmiotem umowy jest:
- wówczas zastosowanie ma stawka 8%.
W dziale 45 jest sklasyfikowany korek i wyroby z korka, które podlegają opodatkowaniu stawką 23%, chyba że przedmiotem umowy jest dostawa produktów wraz z ich montażem w obiektach budowlanych lub ich częściach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.to można zastosować stawkę 8%.
W dziale 46 są sklasyfikowane wyroby ze słomy, z esparto lub pozostałych materiałów do wyplatania; wyroby koszykarskie oraz wyroby z wikliny opodatkowane stawką 23%.
W dział 47 zostały sklasyfikowane:
które są opodatkowane stawką 23%.
W dziale 48 są sklasyfikowane następujące wyroby:
które zasadniczo są opodatkowane stawką 23%.
Wyjątkiem będą wymienione w tym dziale np. artykuły w rodzaju stosowanych do celów chirurgicznych, medycznych lub higienicznych, niepakowane do sprzedaży detalicznej, sklasyfikowane jako wyroby medyczne w rozumieniu ustawy z 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 186) dopuszczone do obrotu na terytorium Polski. Dostawa takich wyrobów będzie opodatkowana stawką 8% (poz. 13 zał. nr 3 do ustawy o VAT).
W dziale 49 CN są sklasyfikowane książki, gazety, obrazki i pozostałe wyroby przemysłu poligraficznego, drukowane, manuskrypty, maszynopisy i plany. Produkty sklasyfikowane w tym dziale są opodatkowane:
1) stawką 5%:
W działach 50-63 CN sklasyfikowane są następujące towary:
Sklasyfikowane produkty nie są wymienione w zał. nr 3 i 10 do ustawy o VAT, co oznacza, że są opodatkowane zasadniczo stawką 23%. Natomiast stawka 8% ma zastosowanie, gdy towary można sklasyfikować jako wyroby medyczne lub gdy przedmiotem umowy jest dostawa wraz z ich montażem w obiektach budowlanych lub ich częściach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, gdy będzie wykonana w ramach budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji, przebudowy lub robót konserwacyjnych (patrz sekcja F PKWiU 2015). Jednak zdaniem MF stawkę 8% możemy stosować do czynności, które ze względu na dominujące cechy realizowanego kompleksu działań nie będą przybierać charakteru dostawy towaru, lecz będą stanowić świadczenie usługi.
Jeśli przedmiotem dostawy jest sznurek, to stawka 8% ma zastosowanie, gdy jest przeznaczony do maszyn rolniczych (poz. 11 zał. nr 3 do ustawy o VAT).
Zastosowanie może mieć również stawka 0%, gdy przedmiotem dostawy będą np. sieci rybackie, a dostawa będzie dotyczyła:
- pełnomorskich liniowców pasażerskich, pełnomorskich łodzi wycieczkowych oraz podobnych jednostek pływających, zaprojektowanych głównie do przewozu osób; pełnomorskich promów wszelkiego rodzaju (CN 8901 10 10),
- pełnomorskich tankowców (CN 8901 20 10),
- pełnomorskich chłodniowców, innych niż objęte podpozycją 8901 20 (CN 8901 30 10),
- pozostałych jednostek pływających pełnomorskich do przewozu towarów oraz pozostałych jednostek pływających pełnomorskich do przewozu zarówno osób, jak i towarów, z wyłączeniem barek morskich bez napędu (CN ex 8901 90 10),
- pełnomorskich statków rybackich, pełnomorskich statków przetwórni oraz pełnomorskich pozostałych jednostek pływających do przetwarzania lub konserwowania produktów rybołówstwa (CN 8902 00 10),
- pchaczy pełnomorskich (CN 8904 00 91) i holowników pełnomorskich (CN ex 8904 00 10),
- pełnomorskich lodołamaczy (CN ex 8906 90 10);
W działach 64-67 CN zostały sklasyfikowane następujące rodzaje towarów:
które jako niewymienione w zał. 3 i 10 do ustawy o VAT zasadniczo są opodatkowane stawką 23%. Natomiast stawka 8% ma zastosowanie, gdy towary można sklasyfikować jako wyroby medyczne.
W działach 68-70 CN sklasyfikowane są:
Produkty te nie są wymienione w zał. nr 3 i 10 do ustawy o VAT, co oznacza, że zasadniczo są opodatkowane stawką 23%. Natomiast stawka 8% ma zastosowanie, gdy towary można sklasyfikować jako wyroby medyczne lub gdy przedmiotem umowy jest dostawa wraz z ich montażem w obiektach budowlanych lub ich częściach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, gdy będzie wykonana w ramach budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji, przebudowy lub robót konserwacyjnych (patrz sekcja F PKWiU 2015). Jednak zdaniem MF stawkę 8% możemy stosować do czynności, które ze względu na dominujące cechy realizowanego kompleksu działań nie będą przybierać charakteru dostawy towaru, lecz będą stanowić świadczenie usługi.
W dziale 71 CN są sklasyfikowane:
które zasadniczo podlegają opodatkowaniu stawką 23%.
Wyjątek stanowią transakcje, które będą mogły korzystać ze zwolnienia z VAT. Jest to:
Przez złoto inwestycyjne, o którym mowa w pkt 2, rozumie się:
W dziale 72-83 CN są sklasyfikowane:
które jako niewymienione w zał. 3 i 10 do ustawy o VAT zasadniczo są opodatkowane stawką 23%. Natomiast stawka 8% ma zastosowanie, gdy towary można sklasyfikować jako wyroby medyczne lub gdy przedmiotem umowy jest dostawa wraz z ich montażem w obiektach budowlanych lub ich częściach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, gdy będzie wykonana w ramach budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji, przebudowy lub robót konserwacyjnych (patrz sekcja F PKWiU 2015). Jednak zdaniem MF stawkę 8% możemy stosować do czynności, które ze względu na dominujące cechy realizowanego kompleksu działań nie będą przybierać charakteru dostawy towaru, lecz będą stanowić świadczenie usługi.
Do niektórych towarów można zastosować stawkę 0%, gdy ich dostawa stanowi dostawę części do jednostek pływających i wyposażenia tych jednostek, jeżeli są w nie wbudowywane lub służą ich eksploatacji. Dotyczy to następujących jednostek:
W działach 84-85 są sklasyfikowane następujące towary:
W działach tych znajdziemy urządzenia mechaniczne i elektroniczne typu telefony, telewizory, laptopy, sprzęty AGD.
W przypadku tych towarów z działu 84-85 w zał. nr 3, jak i 10 powołany jest jeden numer CN 85.23. Stosowanie stawek obniżonych dla towarów sklasyfikowanych pod tym numerem jest jednak ograniczone.
Stawka 5% ma zastosowanie do dostawy dysków, taśm, półprzewodnikowych urządzeń pamięci trwałej, "kart inteligentnych" i innych nośników do rejestrowania dźwięku lub innych zjawisk, nawet nagranych, włączając matryce i wzorce do produkcji dysków, ale wyłączając produkty objęte działem CN 37 - wyłącznie w zakresie publikacji objętych poz. 19 zał. nr 10 do ustawy o VAT, tj. towarów objętych następującymi CN:
Natomiast stawka 8% ma zastosowanie do dostawy dysków, taśm, półprzewodnikowych urządzeń pamięci trwałej, "kart inteligentnych" i innych nośników do rejestrowania dźwięku lub innych zjawisk, nawet nagranych, włączając matryce i wzorce do produkcji dysków, ale wyłączając produkty objęte działem CN 37 - wyłącznie w zakresie publikacji objętych poz. 17 zał. nr 3 do ustawy o VAT, tj. towarów objętych następującymi CN:
Stawka 8% może mieć także zastosowanie do dostawy wymienionych towarów, bez względu na symbol CN wraz z ich montażem w obiektach budowlanych lub ich częściach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, gdy będzie wykonana w ramach budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji, przebudowy lub robót konserwacyjnych (patrz sekcja F PKWiU 2015).
Do towarów sklasyfikowanych w dziale 84-85 możemy również zastosować stawkę 0%, gdy przedmiotem dostawy są:
1) sprzęty komputerowe:
Stawką 0% mogą być objęte, bez względu na symbol CN jednostki centralne komputerów, serwery, monitory, zestawy komputerów stacjonarnych, drukarki, skanery, urządzenia komputerowe do pism Braille'a, urządzenia do transmisji danych cyfrowych.
Dokonujący dostawy ww. sprzętu stosuje się stawkę podatku 0%, pod warunkiem:
Dostawca obowiązany jest przekazać kopię wymienionych dokumentów do właściwego urzędu skarbowego (art. 83 ust. 15 ustawy o VAT).
2) części do jednostek pływających, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, i wyposażenie tych jednostek, jeżeli są w nie wbudowywane lub służą ich eksploatacji;
3) części zamienne do środków transportu lotniczego i wyposażenie pokładowe dla przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym.
Towary sklasyfikowane w działach 86-89 CN to:
Podlegają one opodatkowaniu stawką 23%, z wyjątkiem przypadków, gdy na podstawie art. 83 ustawy o VAT można stosować stawkę 0%.
Stawka 0% ma zastosowanie do dostaw:
■ pełnomorskich liniowców pasażerskich, pełnomorskich łodzi wycieczkowych oraz podobnych jednostek pływających, zaprojektowanych głównie do przewozu osób; pełnomorskich promów wszelkiego rodzaju (CN 8901 10 10),
■ pełnomorskich tankowców (CN 8901 20 10),
■ pełnomorskich chłodniowców, innych niż objęte podpozycją 8901 20 (CN 8901 30 10),
■ pozostałych jednostek pływających pełnomorskich do przewozu towarów oraz pozostałych jednostek pływających pełnomorskich do przewozu zarówno osób, jak i towarów, z wyłączeniem barek morskich bez napędu (CN ex 8901 90 10),
■ pełnomorskich statków rybackich, pełnomorskich statków przetwórni oraz pełnomorskich pozostałych jednostek pływających do przetwarzania lub konserwowania produktów rybołówstwa (CN 8902 00 10),
■ pchaczy pełnomorskich (CN 8904 00 91) i holowników pełnomorskich (CN ex 8904 00 10),
■ pełnomorskich lodołamaczy (CN ex 8906 90 10);
Stawka 0% ma również zastosowanie do dostaw:
Stawka 5% ma natomiast zastosowanie do fotelików do przewozu dzieci w samochodach bez względu na symbol CN.
W działach 91-92 zostały sklasyfikowane następujące produkty:
- włókna optyczne oraz wiązki włókien optycznych, kable światłowodowe,
- soczewki kontaktowe i okularowe,
- soczewki, pryzmaty, zwierciadła i pozostałe elementy optyczne,
- oprawki do okularów i okulary,
- lornetki, lunety, pozostałe teleskopy optyczne i ich mocowania; pozostałe przyrządy astronomiczne oraz ich mocowania,
- aparaty fotograficzne i akcesoria,
- kamery i projektory kinematograficzne, rzutniki, wyposażenie laboratoriów fotograficznych,
- mikroskopy, lasery,
- urządzenia pomiarowe,
- przyrządy i urządzenia stosowane w medycynie, chirurgii, stomatologii lub weterynarii, włączając aparaturę scyntygraficzną, inną aparaturę elektromedyczną oraz przyrządy do badania wzroku,
Tak jak w większości działów numery CN nie są powołane w zał. nr 3 i 10 do ustawy o VAT. To oznacza, że co do zasady do towarów sklasyfikowanych w działach 91-92 CN ma zastosowanie stawka 23%.
Natomiast stawka 8% będzie miała zastosowanie, gdy towary będzie można zaklasyfikować, bez względu na numer symbolu CN, jako wyroby medyczne w rozumieniu ustawy z 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 186), dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (poz. 13 zał. nr 3 do ustawy o VAT). Można także zastosować zwolnienie z VAT, ale tylko do dostaw protez dentystycznych lub sztucznych zębów przez dentystów oraz techników dentystycznych.
Może mieć również zastosowanie stawka 0% - do dostaw towarów stanowiących:
Towary sklasyfikowane w dziale 93 CN, czyli broń, amunicja oraz części i akcesoria do nich, są opodatkowane stawką 23%.
W działach 94-96 CN sklasyfikowane są towary różnego asortymentu. Znajdziemy tam m.in.:
Towary te podlegają zasadniczo opodatkowaniu stawką 23%, z wyjątkiem:
Dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie i antyki są opodatkowane stawką 23%, z wyjątkiem opodatkowanej stawką 8% dostawy dzieł sztuki dokonywanej:
a) przez ich twórcę lub spadkobiercę twórcy,
b) okazjonalnie przez podatnika innego niż podatnik, o którym mowa w art. 120 ust. 4 i 5 ustawy (opodatkowujący dostawy od marży), którego działalność jest opodatkowana, w przypadku gdy dzieła sztuki zostały osobiście przywiezione przez podatnika lub zostały przez niego nabyte od ich twórcy lub spadkobiercy twórcy, lub w przypadku gdy uprawniają go one do pełnego odliczenia podatku.
Przez dzieła sztuki rozumie się m.in.:
a) obrazy, kolaże i podobne płyty dekoracyjne, rysunki i pastele, wykonane w całości przez artystę, z wyłączeniem planów i rysunków do celów architektonicznych, inżynieryjnych, przemysłowych, komercyjnych, topograficznych lub podobnych, ręcznie zdobionych produktów rzemiosła artystycznego, tkanin malowanych dla scenografii teatralnej, do wystroju pracowni artystycznych lub im podobnych zastosowań (CN 9701),
b) oryginalne sztychy, druki i litografie, sporządzone w ograniczonej liczbie egzemplarzy, czarno-białe lub kolorowe, złożone z jednego lub kilku arkuszy, w całości wykonane przez artystę, niezależnie od zastosowanego przez niego procesu lub materiału, z wyłączeniem wszelkich procesów mechanicznych lub fotomechanicznych (CN 9702 00 00),
c) oryginalne rzeźby oraz posągi z dowolnego materiału, pod warunkiem że zostały one wykonane w całości przez artystę; odlewy rzeźby, których liczba jest ograniczona do 8 egzemplarzy, a wykonanie było nadzorowane przez artystę lub jego spadkobierców (CN 9703 00 00) (art. 120 ust. 1 pkt 1 ustawy).
Usługi będą klasyfikowane według PKWiU 2015 zamiast obowiązującej dotychczas PKWiU 2008. Nową PKWiU określa rozporządzenie Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - Dz.U. z 2015 r. poz. 1676 ze zm. W większości przypadków numery PKWiU 2015 pozostaną bez zmian w porównaniu do starego PKWiU 2008. Mimo że w nowej PKWiU oprócz usług są nadal wymienione towary, to w ich przypadku dla celów klasyfikacji i ustalania stawek VAT będzie decydował numer CN.
W przeciwieństwie do towarów zmian w zakresie opodatkowania usług jest niewiele. Najważniejsze ze zmian w przypadku usług będą polegać na:
Numer PKWiU decyduje o stawce VAT dla usługi, gdy jest powołany w przepisach VAT.
Ustawodawca nie przewidział zmian w zakresie stosowania zwolnień z VAT. Nadal o możliwości zastosowania zwolnienia nie będzie decydował numer PKWiU. Wyjątkiem są usługi zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi świadczone na zlecenie, z wyłączeniem wyceny nieruchomości mieszkalnych (PKWiU ex 68.32.11.0 i PKWiU ex 68.32.12.0).
Wykaz usług zwolnionych z VAT nadal będzie wymieniony w art. 43 ustawy o VAT oraz w rozporządzeniu Ministra Finansów z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień. W tych przepisach zostały również wskazane warunki stosowania zwolnień z VAT.
Wykaz usług opodatkowanych stawką 0% został wymieniony w:
O zakresie stosowania stawki 0% nie decyduje numer PKWiU. Może mieć natomiast znaczenie numer CN statku, którego dotyczą usługi.
Nowe brzmienie otrzymały art. 83 ust. 1 pkt 1, 14 i 15 ustawy o VAT oraz uchylony został art. 83 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Na mocy przepisów przejściowych zmiany te stosujemy dopiero od 1 lipca 2020 r.
W przypadku art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT zmiany polegają na zastąpieniu odwołań do symboli Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) odwołaniami do Nomenklatury scalonej (CN) oraz na uwzględnieniu w tym przepisie importu. Pozostałe zmiany w art. 83 ustawy mają charakter dostosowujący do nowego brzmienia art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.
Od 1 lipca 2020 r. stosowana będzie nowa treść zał. nr 3 do ustawy o VAT. Liczba pozycji tego załącznika zmniejszy się ze 150 do 73, z czego 55 pozycji dotyczy usług. Dla wielu wymienionych tam usług o stawce VAT będzie decydował numer PKWiU. Jednak nie dla wszystkich. W przypadku części z nich o możliwości zastosowania stawki 8% decyduje spełnienie wskazanych tam warunków. Nie spowodowało to zasadniczo zmian w zakresie opodatkowania usług wymienionych w zał. nr 3 do ustawy o VAT.
Zakres usług opodatkowanych według stawki 8% będzie w całości określony w ustawie o VAT. Nie będzie już wynikał z rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych.
Największe zmiany dotyczą usług gastronomicznych. Nie zawsze czynności dokonywane w ramach działalności gastronomicznej stanowią świadczenie usług w rozumieniu VAT. Według przepisów unijnych oraz orzecznictwa unijnego czynności te z punktu widzenia VAT mogą stanowić dostawy towarów. Jest tak na przykład w przypadku sprzedaży posiłków na wynos czy w przypadku posiłków zamawianych przez telefon. Przez wiele lat toczyły się spory podatników z organami podatkowymi, które kwestionowały stosowanie stawki 5% zamiast 8%.
Po zmianie matrycy stawek VAT nie powinno być wątpliwości, że w tym przypadku stawki 5% nie można stosować. Nowy art. 41 ust. 12f ustawy o VAT przewiduje stosowanie stawki 8% do wszystkich czynności (tj. do dostaw towarów i świadczenia usług), które według PKWiU 2015 są klasyfikowane jako usługi związane z wyżywieniem.
Stawka 8% nie będzie miała jednak zastosowania do całej sprzedaży składającej się na takie czynności. Obowiązywać będą trzy grupy wyłączeń z zakresu stosowania tej stawki, które będą obejmować sprzedaż:
• homary i ośmiornice oraz inne towary objęte CN 0306-0308 (np. krewetki, małże czy ślimaki),
• kawior lub namiastki kawioru objęte CN 1604,
• przetwory z homarów i ośmiornic oraz inne towary objęte CN 1603 00 i CN 1605.
Sprzedaż ta będzie opodatkowana stawką 23%.
W obecnym stanie prawnym stawką 5% są opodatkowane wyłącznie towary. Co prawda w poz. 16 zał. nr 10 do ustawy o VAT wymienione są również usługi wspomagające rybactwo, lecz przepisy tego załącznika same w sobie nie stanowią podstawy do stosowania stawki 5%. Podstawę tę stanowi art. 41 ust. 2a ustawy o VAT, z którego jednoznacznie wynika możliwość stosowania stawki 5% wyłącznie do towarów.
Po zmianie z nowego brzmienia art. 41 ust. 2a ustawy o VAT będzie wynikała możliwość stosowania stawki 5% również do usług wymienionych w zał. nr 10 do ustawy o VAT. Usługi są jednak wymienione tylko w jednej pozycji załącznika. Jest to poz. 24, która dotyczy dostarczania drogą elektroniczną publikacji objętych poz. 19 tego załącznika(np. książki), z wyłączeniem:
Podstawa prawna
art. 41, 83 i 120 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 106; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 568
Joanna Dmowska
ekspert w zakresie VAT