PROBLEM
Prowadzę działalność w zakresie robót budowlanych na terenie całej Polski. Zatrudniam pracowników na podstawie umów-zleceń. W związku ze świadczeniem usług na obszarze całego kraju pokrywam koszty noclegów zleceniobiorców w obiektach hotelowych lub w wynajmowanych mieszkaniach. Czy wartość nieodpłatnie zapewnionego noclegu stanowi dla zleceniobiorców przychód opodatkowany PIT?
RADA
Tak, pracownicy budowlani zatrudniani na umowę-zlecenie, którym zleceniodawca zapewnia nieodpłatnie nocleg, osiągają z tego tytułu przychód opodatkowany PIT. Szczegóły - w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Przychodami opodatkowanymi PIT są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (art. 11 ust. 1 updof). To oznacza, że przychodem zleceniobiorcy jest nie tylko wynagrodzenie określone w umowie-zleceniu, ale również wartość otrzymanych przez niego świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Z uwagi na brak ustawowej definicji nieodpłatnych świadczeń oraz niejednolitość stanowisk sądowych dotyczących tej kwestii zasadnicze znaczenie przy ocenianiu, czy mamy do czynienia z nieodpłatnym świadczeniem podlegającym opodatkowaniu PIT, ma wyrok TK z 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13. Trybunał zdefiniował w nim pojęcie "innych nieodpłatnych świadczeń" otrzymywanych przez pracowników, wskazując, że za nieodpłatne świadczenia podlegające opodatkowaniu PIT mogą być uznane tylko takie świadczenia, które:
Mimo że przywołany wyrok TK dotyczył "innych nieodpłatnych świadczeń" jako przychodu pracownika, może być wykorzystany także do oceny, kiedy takie "inne nieodpłatne świadczenia" stanowią przychód osoby wykonującej pracę na podstawie umowy-zlecenia.
W przedstawionym w pytaniu stanie faktycznym zapewnienie przez zleceniodawcę nieodpłatnego noclegu zleceniobiorcy należy uznać za nieodpłatne świadczenie spełniające ww. warunki konieczne do jego opodatkowania. Tego rodzaju świadczenie ma z całą pewnością charakter osobisty. Zapewnione zleceniobiorcy miejsce do noclegu nie będzie służyło zleceniobiorcy jako miejsce do wykonywania zleconej mu pracy, lecz jego celom osobistym. Dzięki temu, że zleceniodawca zapewni zleceniobiorcy miejsce zakwaterowania w pobliżu miejsca realizacji zlecenia, po stronie zleceniobiorcy powstanie nieodpłatne świadczenie w postaci uniknięcia wydatków, jakie musiałby ponieść w związku z wykonywaniem zlecenia w miejscu oddalonym od miejsca zamieszkania. Takie samo stanowisko w tej sprawie zajmują organy podatkowe (por. interpretacje indywidualne Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 lutego 2019 r., sygn. 0112-KDIL3-1.4011.460.2018.1.AGR, oraz z 3 czerwca 2019 r., sygn. 0115-KDIT2-1.4011.115.2019.2.DW).
Podstawa prawna:
art. 11 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1509; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1018
Marcin Szymankiewicz
doradca podatkowy, praktyk, autor licznych publikacji o tematyce podatkowej