Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń 3/2019, data dodania: 15.02.2019

Jak udzielić zaległego urlopu wypoczynkowego, jeżeli pracownikowi zmienił się wymiar etatu

PROBLEM

Pracownica zatrudniona na 3/4 etatu od 1 czerwca 2018 r. pracowała codziennie po 6 godz. Staż pracy ma krótszy niż 10 lat. Ile należy się jej urlopu wypoczynkowego za 2018 r.? Od 1 stycznia 2019 r. pracuje na pełny etat, codziennie po 8 godzin. Jak mam obecnie udzielić jej zaległego urlopu?

RADA

Pracownicy przysługują 72 godziny urlopu wypoczynkowego za okres przepracowany od czerwca do grudnia 2018 r. w wymiarze 3/4 etatu. Jeżeli jest to urlop zaległy, to począwszy od 1 stycznia 2019 r. pracownica będzie mogła skorzystać z niego w przeliczeniu na 8-godzinne dni pracy, czyli będzie mogła wykorzystać 9 dni urlopu.

UZASADNIENIE

Wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, tak jak Państwa pracownica (art. 154 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy). Wymiar ten dla pracownika zatrudnionego na niepełny etat, ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę przysługujący mu wymiar urlopu.

Przykład

Pracownik zatrudniony w 2018 r. w wymiarze 1/4 etatu, który jest uprawniony do 20 dni urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, będzie miał wymiar urlopu ustalany następująco:

● 20 dni x 1/4 etatu = 5 dni - wymiar urlopu przysługujący w całym roku kalendarzowym pracownikowi zatrudnionemu na 1/4 etatu,

● 5 dni x 8 godzin = 40 godzin - wymiar urlopu w przeliczeniu na godziny.

W takim przypadku urlopu udziela się pracownikowi na dni jego pracy, odejmując mu z ogólnej puli urlopu liczbę godzin, jaką miał zgodnie z grafikiem do przepracowania danego dnia.

 

W roku kalendarzowym, w którym zostaje rozwiązany stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:

  1. u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze;
  2. u kolejnego pracodawcy - w wymiarze:
    1. proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,
    2. proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.

Pracownikowi, który przed ustaniem stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego wykorzystał urlop w wymiarze wyższym, niż mu przysługiwał zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, u kolejnego pracodawcy przysługuje urlop w odpowiednio niższym wymiarze. Jednak łączny wymiar urlopu w roku kalendarzowym nie może być niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców.

Zasady ustalania urlopu proporcjonalnego stosuje się także do pracownika podejmującego pracę u kolejnego pracodawcy w ciągu innego roku kalendarzowego niż rok, w którym ustał jego stosunek pracy z poprzednim pracodawcą.

Przykład

Pracownik zatrudniony w wymiarze 3/4 pełnego wymiaru czasu pracy z prawem do 20 dni urlopu rocznie w okresie od 1 czerwca do 31 grudnia 2018 r. będzie miał ustalony urlop wypoczynkowy w następujący sposób:

● 3/4 etatu x 20 dni = 15 dni urlopu - wymiar urlopu wypoczynkowego przysługujący w całym roku kalendarzowym, w którym pracownik pracował na 3/4 etatu,

● 15 dni x 7/12 = 8,75, tj. w zaokrągleniu 9 dni urlopu wypoczynkowego - proporcjonalny wymiar urlopu za okres 7 miesięcy pracy w wymiarze 3/4 etatu,

● 9 dni urlopu x 8 godzin = 72 godziny - proporcjonalny wymiar urlopu za okres 7 miesięcy pracy na 3/4 etatu policzony w godzinach.

 

Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Przy udzielaniu urlopu 1 dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Zasady te stosuje się odpowiednio do pracownika, dla którego dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów, jest niższa niż 8 godzin (art. 1542 § 3 Kodeksu pracy). Zatem w przypadku Państwa pracownicy, nawet jeśli pracowała na 3/4 etatu, 1 dzień urlopu odpowiadał 8 godzinom. Obecnie, po zmianie wymiaru etatu, należy udzielić zaległego urlopu wypoczynkowego z 2018 r. na 8-godzinne dni pracy.

Udzielenie pracownikowi urlopu w dniu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop.

Przykład

Pracownik pracował w 2018 r. na 1/3 etatu, a od 1 stycznia 2019 r. pracuje na pełny etat, w stałym rozkładzie od 8.00 do 16.00 po 8 godzin dziennie. Za 2018 r. pracownikowi pozostało do wykorzystania 6 godzin urlopu, a zatem można go udzielić wyjątkowo na część dnia.

 

Podstawa prawna

art. 154, art. 1542, art. 1551 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 917, ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 2432

 

Małgorzata Podgórska,

specjalista z zakresu prawa pracy, prawnik, od wielu lat zajmuje się problematyką prawa pracy, autorka wielu publikacji z tej tematyki

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK