Poradnik Rachunkowości Budżetowej 10/2018, data dodania: 05.10.2018

Kontynuacja licencji na oprogramowanie antywirusowe - paragraf 421 czy 430?

Pytanie: W jakim paragrafie wydatków budżetowych należy zaewidencjonować wydatek związany z przedłużeniem, kontynuacją licencji na oprogramowanie antywirusowe? Wartość oprogramowania na jedno stanowisko komputerowe wynosi 150 zł.

Odpowiedź: W przypadku oprogramowania antywirusowego licencja tylko w niewielkiej części (jej wartości) obejmuje wartość prawa do korzystania z programu, natomiast w przeważającej części dotyczy zapewnienia bieżącej aktualizacji baz danych wirusów i innych zagrożeń internetowych. W jednej z tego typu umów licencyjnych (dla przykładu skorzystano z zapisów umowy firmy będącej dostawcą oprogramowania antywirusowego) zawarto następujące ustalenia:

  1. "Posiadacz praw (posiadacz wszystkich praw, wyłącznych bądź innych praw do Oprogramowania) oznacza firmę ...",
  2. "Aktualizacja(-e) oznacza(-ją) wszelkie ulepszenia, rewizje, poprawki do usterek programowych, usprawnienia, naprawy, modyfikacje, kopie, dodatki lub zestawy konserwacyjne, itp." i stanowi integralną część oprogramowania,
  3. "Posiadacz praw niniejszym przyznaje Użytkownikowi niewyłączną licencję na przechowywanie, pobieranie, instalację, uruchamianie i wyświetlanie ("użytkowanie") Oprogramowania na określonej liczbie komputerów w celu ochrony komputera Użytkownika, na którym zainstalowane zostało Oprogramowanie, przed zagrożeniami opisanymi w Instrukcji użytkownika, ...".

Z tego wynika, że jednostka nie nabywa oprogramowania antywirusowego, ale jedynie prawo użytkowania antywirusa w celu bieżącej i systematycznej ochrony komputera. Aby to zapewnić, producent świadczy ciągłą usługę dostarczania sygnatur wirusów i innych zagrożeń. Celem takiej licencji nie jest samo korzystanie z tego oprogramowania, lecz efektywna ochrona komputera. Korzystanie z samego oprogramowania jest ograniczone do czynności instalacyjnych i uruchomienia. W związku z tym, że jest to licencja określonego rezultatu i ma cechy świadczenia usługi w sposób ciągły (systematyczny), uważam, że opisany w pytaniu wydatek powinien być klasyfikowany w paragrafie 430 "Zakup usług pozostałych". Jednak każdorazowo należy zapoznać się z treścią umowy licencji, aby ustalić jej charakter, i na jej podstawie podjąć decyzję co do sposobu klasyfikacji budżetowej, która nie jest jednoznaczna. Samo oprogramowanie czy prawo użytkowania (do korzystania) nie stanowi rzeczy ruchomej (towaru), przedmiotu, więc nie może być uznane za materiał czy wyposażenie.

Odp. Piotr Wieczorek

specjalista ds. rachunkowości, umów i aktów prawnych, praktyk kontroli i certyfikowany szkoleniowiec

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK