Jednostka złożyła zamówienie na zakup drzwi przesuwnych. Firma realizująca zamówienie przedłożyła fakturę na montaż drzwi przesuwnych oraz kosztorys na realizację zamówienia, wyodrębniając wycenę drzwi przesuwnych oraz wycenę montażu drzwi. Jak sklasyfikować wydatek w zakresie montażu drzwi przesuwnych w pomieszczeniu, gdzie nie było drzwi - czy właściwy będzie § 421 czy § 430?
Jak wynika z treści pytania, wydatek związany z montażem drzwi przesuwnych w pomieszczeniu, gdzie ich wcześniej nie było, będzie wydatkiem majątkowym. Montaż tych drzwi to ulepszenie budynku (modernizacja).
Koszty ponoszone przez jednostkę budżetową na zakup drzwi stanowiący element środka trwałego należy ująć w § 605 "Wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych" z właściwą czwartą cyfrą.
ZAPAMIĘTAJ!
Klasyfikacja wydatku do właściwego paragrafu klasyfikacji budżetowej zależna jest od rodzaju świadczonej usługi.
Z ORZECZNICTWA
Wydatki poniesione na prace, które powodują istotną zmianę cech użytkowych środka trwałego, unowocześnienie środka trwałego w stosunku do stanu z dnia ich przekazania do używania to ulepszenie, modernizacja.
Wyrok NSA z 14 stycznia 1998 r.; sygn akt SA/Sz 119/97;
Wyrok NSA z 27 czerwca 2001 r.; sygn. akt ISA/Gd2487/98).
W takim przypadku, gdy dostawa i montaż drzwi stanowią modernizację/ulepszenie budynku, wydatki należy zaklasyfikować jako wydatki majątkowe i ująć w § 605 "Wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych" z właściwą czwartą cyfrą zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych.
Podstawa prawna
załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1053; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1363)
©℗
RENATA NIEMIEC
finansista, posiada długoletni staż pracy w jednostce samorządu terytorialnego oraz doświadczenie w zakresie finansów i rachunkowości jednostek sektora finansów publicznych, obecnie główny księgowy w jednostce budżetowej