W jakim paragrafie klasyfikacji budżetowej samorządowa jednostka budżetowa podległa pod urząd marszałkowski powinna ująć wydatek na:
Prawidłowe ujęcie w ewidencji bilansowej wytworzonych w ramach prowadzonego zadania inwestycyjnego środków trwałych wymaga zwrócenia uwagi na specyficzne cechy wytworzonych aktywów oraz zweryfikowanie, czy spełniają one warunki określone w zapisach art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: uor), zgodnie z którym przez środki trwałe rozumie się rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. Zalicza się do nich w szczególności: maszyny, urządzenia, środki transportu i inne rzeczy.
Zgodnie z objaśnieniami punktu 7.20 komunikatu Ministra Rozwoju i Finansów z 25 maja 2017 r. w sprawie ogłoszenia uchwały Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie przyjęcia Krajowego Standardu Rachunkowości nr 11 "Środki trwałe", remont to wykonywanie robót polegających na przywróceniu stanu pierwotnego istniejącego środka trwałego, w jakim został on wprowadzony do ewidencji środków trwałych, które nie stanowią bieżącej konserwacji. Remont nie staje się ulepszeniem w razie stosowania do remontu materiałów innych, także lepszych, niż zawartych w środku trwałym, w momencie jego przyjęcia do użytkowania, o ile nie powoduje to istotnej zmiany wartości użytkowej środka trwałego.
W zależności od zakresu i charakteru prac remontowych w ramach prowadzonego zadania mogą powstać nowe obiekty, które w rozumieniu uor będą stanowiły samodzielne środki trwałe lub ulepszenie obiektu, w którym zostaną zamontowane. Prace, które będą w swoim zakresie tożsame z przytoczoną definicją remontu, należy sfinansować ze środków ujętych w planie finansowym jednostki w § 427 "Zakup usług remontowych", do którego zgodnie z opisem załącznika nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (dalej: rozporządzenie o klasyfikacji budżetowej) klasyfikuje się w szczególności:
W pytaniu opisano remont piwnicy, w ramach którego zostały zamontowane regały przesuwane na książki oraz wykonany montaż klimatyzacji. W przypadku gdy w wyniku poniesionych nakładów piwnica zmieniła parametry użytkowe i została zaadoptowana, np. na archiwum, doszło do przebudowy środka trwałego stanowiącego jego ulepszenie, co - zgodnie z art. 31 ust. 1 uor - wpływa na wartość początkową środka trwałego. Wtedy całość poniesionych nakładów zgodnie z załącznikiem nr 4 do rozporządzenie o klasyfikacji budżetowej stanowić będzie wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych, które należy zaklasyfikować do § 605 "Wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych".
W odniesieniu do prac na posesji polegających na wymianie ogrodzenia wraz z montażem bram wjazdowych i budową parkingu zostanie wytworzony nowy środek trwały, spełniający kryteria określone w art. 3 ust. 15 uor w postaci parkingu. W przypadku niezależnego realizowania prac polegających na wymianie ogrodzenia wraz z bramami wjazdowymi i budowy parkingu odrębna będzie klasyfikacja budżetowa wydatków. Remont ogrodzenia może zostać sfinansowany ze środków zaplanowanych w § 427 "Zakup usług remontowych". Budowa parkingu stanowiącego obiekt pomocniczy, zgodnie z objaśnieniami rozporządzenia Rady Ministrów z 3 października 2016 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT), obsługujący budynek w zależności od tego, ile budynków obsługuje, może zostać ujęty jako część składowa budynku i być potraktowany jako jego ulepszenie bądź stanowić samodzielny obiekt inwentarzowy i powinien zostać ujęty w ewidencji środków trwałych. Taki wydatek zgodnie z objaśnieniami załącznika nr 4 do rozporządzenia w sprawie klasyfikacji budżetowej zamieszczonym pod § 614 "Wydatki na zakupy inwestycyjne pozostałych jednostek" powinien zostać zaklasyfikowany do § 605 "Wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych".
Montaż klimatyzacji wewnątrz budynku w sposób trwały tzn. niepozwalający na demontaż bez szkód dla budynku i samej klimatyzacji stanowi modernizację rozumianą jako unowocześnienie środka trwałego, polegające na dostosowaniu go do nowszych norm i standardów. W wyniku modernizacji poprawie mogą ulec parametry użytkowe środka trwałego, tak jak to ma miejsce w opisanym w pytaniu przypadku.
W przypadku modernizacji polegającej na montażu klimatyzacji wydatki na ulepszenie środków trwałych należy klasyfikować, mając na uwadze, że:
W celu prawidłowego określenia paragrafu klasyfikacji budżetowej pomocne mogą okazać się zapisy rozporządzenia Rady Ministrów z 2 grudnia 2010 r. w sprawie szczegółowego sposobu i trybu finansowania inwestycji z budżetu państwa.
Ponadto w celu rozstrzygnięcia, czy dany obiekt może być uznany za środek trwały, czy nie, można posłużyć się Klasyfikacją Środków Trwałych. W klasyfikacji, jako odrębne środki trwałe są wymienione określone instalacje, systemy i urządzenia, stanowiące wyposażenie budynku, co oznacza, że prawo podatkowe uznaje takie instalacje, systemy i urządzenia za odrębne środki trwałe.
Podstawy prawne
art. 3 ust. 1 pkt 15, art. 31 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 351)
art. 16f ust. 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1036; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 534)
załącznik nr 1 do rozporządzenia Rady Ministrów z 3 października 2016 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) (Dz.U. z 2016, poz. 1864)
załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1053; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 257)
©℗
Jarosław Jurga
ekonomista, certyfikowany księgowy, posiada doświadczenie w obszarze finansów publicznych wsparte studiami podyplomowymi z zakresu polskich i międzynarodowych standardów rachunkowości oraz audytu wewnętrznego w jsfp