Pytanie: Szkoła wynajmuje sale różnym firmom. Wystawia faktury sprzedażowe. Z powodu nieterminowego regulowania płatności wystawia noty odsetkowe oraz noty księgowe dotyczące zapłaty 40 euro (przeliczonej na złote) z tytułu rekompensaty kosztów odzyskiwania należności. Rekompensata ta jest pobierana na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy z 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Do jakiego paragrafu dochodów należy kwalifikować wpływy rekompensat - do paragrafu 095 "Wpływy z tytułu kar i odszkodowań wynikających z umów" czy 097 "Wpływy z różnych dochodów"? Według mnie prawidłowy będzie paragraf 097, ale z drugiej strony z firmami były zawarte umowy, więc może właściwy jest paragraf 095.
Odpowiedź: Rekompensata wiąże się z pojęciem odszkodowania. W paragrafie 095 "Wpływy z tytułu kar i odszkodowań wynikających z umów" klasyfikuje się odszkodowania wynikające z umów. Rekompensata 40 euro natomiast nie wynika z zapisów umowy, lecz z przepisu rangi ustawowego - przepisu powszechnie obowiązującego. W związku z tym uważam, że właściwy będzie paragraf 097 "Wpływy z różnych dochodów".
Uwaga! W odniesieniu do jednostek sektora finansów publicznych planuje się możliwość niedochodzenia rekompensaty przez podmioty publiczne, gdy jest ona równa lub wyższa niż należność główna. W uzasadnieniu do zmian wskazano, że zdarzają się sytuacje, że rekompensata 40 euro jest równa albo nawet większa niż należność główna. W takich przypadkach żądanie rekompensaty postrzegane jest jako działanie zbyt restrykcyjne i nieuzasadnione. To powoduje podważenie zaufania do instytucji publicznych. W związku z tym, w projektowanych zmianach do uofp przewidziano możliwość umorzenia należności z tytułu rekompensaty przez niektóre jednostki sektora finansów publicznych (organy administracji rządowej, państwowe jednostki budżetowe, państwowe fundusze celowe) albo przyjęcia uchwały o niedochodzeniu takiej rekompensaty przez jednostki sektora samorządu terytorialnego, jeżeli należność główna jest równa lub mniejsza niż rekompensata. Ponadto proponuje się, aby niedochodzenie kwoty rekompensaty 40 euro nie stanowiło naruszenia dyscypliny finansów publicznych, jeżeli należność główna jest równa lub niższa niż kwota rekompensaty.
Pisaliśmy o tym w PRB 10/2018 na str. 8-10.
Odp. Piotr Wieczorek
specjalista ds. rachunkowości, praktyk kontroli i certyfikowany szkoleniowiec