Poradnik Rachunkowości Budżetowej 8/2018, data dodania: 27.07.2018

Czy w sprawie pobierania równowartości 40 euro trzeba wydać zarządzenie?

Pytanie: Czy jednostka samorządu terytorialnego może pobierać od dłużników zryczałtowane koszty windykacyjne, tj. równowartość 40 euro? Czy w tym zakresie trzeba wydać stosowne zarządzenie wewnętrzne?

Odpowiedź: Tak, jednostka samorządu terytorialnego pobiera od dłużników zryczałtowane koszty windykacyjne o równowartości 40 euro. Nie wydaje się w tym zakresie żadnych zarządzeń.

Zwrot kosztów odzyskiwania należności wynika z art. 10 ustawy z 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 684 z późn.zm.). Przepis ten w sposób wyczerpujący reguluje kwestie kwoty stanowiącej rekompensatę za koszty odzyskiwania należności i nie ma potrzeby, ani kompetencji, do wydawania w tym zakresie zarządzeń. Artykuł 10 ww. ustawy stanowi, że wierzycielowi, od dnia nabycia uprawnienia do odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych, przysługuje od dłużnika, bez wezwania, równowartość kwoty 40 euro stanowiącej rekompensatę za koszty odzyskiwania należności. Równowartość kwoty 40 euro przelicza się na złote według średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP ostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym świadczenie pieniężne stało się wymagalne. Uprawnienie do kwoty stanowiącej rekompensatę za koszty odzyskiwania należności przysługuje od transakcji handlowej. Oprócz kwoty stanowiącej rekompensatę za koszty odzyskiwania należności wierzycielowi przysługuje również zwrot, w uzasadnionej wysokości, poniesionych kosztów odzyskiwania należności przewyższających kwotę stanowiącą rekompensatę za koszty odzyskiwania należności.

 

Z orzecznictwa…

Rekompensata za koszty odzyskiwania należności w wysokości 40 euro, przewidziana w art. 10 ust. 1 ustawy z 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz.U. z 2013 r. poz. 403), przysługuje wierzycielowi bez konieczności wykazania, że koszty te zostały poniesione. Roszczenie o rekompensatę w wysokości 40 euro powstaje po upływie terminów zapłaty ustalonych w umowie lub zgodnie z art. 7 ust. 3 i art. 8 ust. 4 tej ustawy.

Uchwała Sądu Najwyższego z 11 grudnia 2015 r.,

sygn. akt III CZP 94/15

 

Rekompensata za koszty odzyskiwania należności przysługuje tylko w transakcjach handlowych, a więc nie w odniesieniu do każdego długu zaległości cywilnoprawnej na rzecz jednostki samorządu terytorialnego.

 

Oprac. Hanna Kmieciak

specjalista w zakresie dochodów JST

©℗

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK