Monitor Księgowego 6/2019, data dodania: 10.05.2019

Czy urząd skarbowy może zakwestionować rozliczanie w kosztach dwóch samochodów w jednoosobowej firmie

PROBLEM

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Nie zatrudniam nikogo. Do tej pory używałem jeden samochód osobowy, który amortyzuję. Do końca okresu amortyzacji pozostały dwa lata. Od lipca chciałbym wziąć w leasing operacyjny drugi samochód. Również ten samochód będę wykorzystywał w prowadzonej działalności. Chciałbym rozliczać w kosztach wydatki związane z leasingiem tego drugiego samochodu. Czy w takim przypadku mogę nadal amortyzować samochód, który do tej pory używałem w działalności oraz rozliczać wydatki związane z jego eksploatacją w kosztach?

RADA

Jeżeli wzięcie w leasing operacyjny drugiego samochodu będzie uzasadnione charakterem prowadzonej przez Pana działalności, to od lipca w kosztach będzie Pan mógł rozliczać zarówno wydatki związane z samochodem, który planuje Pan wziąć w leasing, jak i z dotychczas amortyzowanym samochodem. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Przepisy updof regulują wprost zasady rozliczania w kosztach wydatków związanych z amortyzowanymi samochodami oraz wziętymi w leasing operacyjny. Nie limitują przy tym liczby samochodów, jakie mogą być rozliczane przez podatnika w kosztach. Z tego powodu należy uznać, że nie ma przeszkód, aby podatnik, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, wykorzystywał w niej więcej niż jeden samochód, a wydatki związane z tymi samochodami rozliczał w kosztach. Jest to możliwe w przypadku, gdy zakup kolejnego samochodu jest uzasadniony rodzajem prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Jeżeli zatem charakter prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej (np. jej rozmiar, sposób wykonywania usług itp.) uzasadnia wykorzystywanie w tej działalności gospodarczej dwóch samochodów, to wydatki związane z tymi pojazdami mogą stanowić koszty uzyskania przychodów tej działalności. Decydując się na rozliczanie w kosztach wydatków ponoszonych na więcej niż jeden samochód, podatnik musi jednak pamiętać, że w przypadku ewentualnej kontroli podatkowej to na nim będzie ciążył obowiązek wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy wykorzystywaniem w firmie dwóch lub więcej pojazdów a osiągniętym przychodem.

Z pytania nie wynika, jaki rodzaj działalności prowadzi Czytelnik. Jeżeli jednak jej rozmiar oraz sposób wykonywania wymaga zakupu drugiego samochodu (np. o innych gabarytach albo o innym przeznaczeniu), nie ma przeszkód, aby Czytelnik mógł rozliczać w kosztach zarówno wydatki związane z samochodem, który planuje wziąć w leasing operacyjny, jak i dotychczas amortyzowanym samochodem. Możliwość rozliczania w kosztach odpisów amortyzacyjnych oraz kosztów związanych z eksploatacją samochodu, który był pierwszym pojazdem w firmie, mimo wzięcia przez podatnika kolejnego pojazdu w leasing potwierdził również Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 17 grudnia 2018 r., sygn. 0115-KDIT2-1.4011.380.2018.2.KK. Możemy w niej przeczytać, że:

MF

(…) jeżeli w istocie pierwszy samochód nadal jest wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej nie ma przeszkód, aby Wnioskodawczyni kontynuowała zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości początkowej ww. samochodu do wysokości limitu wskazanego w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (…).

Podstawa prawna:

  • art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1509; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 752

Rafał Styczyński

doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor licznych publikacji z dziedziny podatków

 

 

 

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK