Monitor Księgowego 8/2019, data dodania: 18.07.2019

Zlecenie prac badawczo-rozwojowych nie uprawnia do ulgi - interpretacja MF

Kosztów usług zewnętrznych związanych z pracami badawczymi nie można zaliczyć do wydatków kwalifikowanych, dlatego nie podlegają one odliczeniu od podstawy opodatkowania, zgodnie z art. 18d ust. 1 updop. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

MF

Z wniosku wynika, że Wnioskodawca zlecił wykonanie części prac opisanych w projekcie w pkt 1-16 firmie zewnętrznej. Wykonawca zobowiązał się do przeniesienia na rzecz Spółki przysługujących mu majątkowych praw autorskich lub udziału w tych prawach do wszelkich utworów powstałych w trakcie realizacji niniejszej umowy, takich jak w szczególności: badania, analizy, schematy, modele, raporty, zdjęcia, informacje, notatki dokumenty, analizy i ich wyniki.

Zdaniem tut. organu kosztów kwalifikowanych nie będą stanowiły po stronie Wnioskodawcy wydatki poniesione na usługi podwykonawstwa. Przepisy art. 18d ust. 2 pkt 4 i 4a uCIT dotyczą odpłatnego korzystania z aparatury naukowo-badawczej lub nabycia usług wykorzystania aparatury naukowo-badawczej, zatem zlecenie wykonania prac firmie zewnętrznej, choćby związanych z pracami badawczo-rozwojowymi, nie spełniają tego warunku.

Usługi te nie mieszczą się w pojęciu "odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej" lub "nabycia usług wykorzystania aparatury naukowo-badawczej".

W uzasadnieniu do projektu ustawy z dnia 9 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej (Dz.U. z 2017 r. poz. 2201) wynika, że "propozycja (wpr. art. 18d ust. 2 pkt 4a) zakłada umożliwienie odliczania kosztu zakupu usług wykorzystania aparatury naukowo-badawczej. Jak wskazano w toku konsultacji publicznych projektu ustawy, aby przedsiębiorca mógł z takiej aparatury skorzystać, musi wcześniej przeszkolić swojego pracownika, co jest czasochłonne, a jednocześnie wiedza ta może zostać wykorzystana jednorazowo. Przedsiębiorca z reguły potrzebuje w procesie realizacji projektu szybkiego zbadania właściwości swojego produktu. W odpowiedzi na taką sytuację proponuje się uzupełnienie przepisu ustawy".

W tym miejscu ponownie wskazać należy, że aby można było dany wydatek związany z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową zaliczyć do wydatków kwalifikowanych, musi on znajdować się w zamkniętym katalogu zawartym w art. 18d ust. 2-3 uCIT.

W cytowanych powyżej przepisach art. 18d ust. 2-3 uCIT brak jest przepisów pozwalających na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych opisanych we wniosku wydatków z tyt. usług podwykonawstwa.

Zatem, w związku z tym, że kosztów usług zewnętrznych nie można zaliczyć do wydatków kwalifikowanych, nie podlegają i nie będą podlegały one odliczeniu od podstawy opodatkowania u Wnioskodawcy, zgodnie z art. 18d ust. 1 uCIT.

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy Spółka ma możliwości zakwalifikowania poniesionych kosztów związanych z działaniami B+R, które zostały zlecone Wykonawcy do katalogu kosztów kwalifikowanych zawartych w art. 18 uCIT, należy uznać za nieprawidłowe.

 

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 25 czerwca 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.183.2019.1.PC.

Od redakcji:

W przywołanej interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zajął niekorzystne dla podatników stanowisko. Wykluczył możliwość zaliczenia w koszty podatkowe wydatków na podwykonawców prowadzących na rzecz podatnika prace badawcze. Podatnik, który poniósł wydatki na podwykonawców, powinien - zdaniem fiskusa - wyłączyć je z kosztów kwalifikowanych. Skorzystanie z ulgi na badania i rozwój uwarunkowane jest zatem samodzielnym wykonywaniem prac badawczo-rozwojowych. Przy tym dopuszczalne jest zaliczanie do kosztów kwalifikowanych wydatków na najem aparatury badawczej lub usługi odpłatnego wykorzystania aparatury badawczo-rozwojowej. Wynika to wprost z art. 18d ust. 2 pkt 4 updop. Jednocześnie jednak bezpieczniej podatkowo byłoby, by spółka samodzielnie obsługiwała wynajętą aparaturę. Wyjątkiem od opisanego wyłączenia z kosztów kwalifikowanych usług zewnętrznych są ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez m.in. uczelnie i instytuty naukowe, a także nabycie od takich podmiotów wyników prowadzonych przez nie badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej. Tego rodzaju wydatki zostały bowiem określone w art. 18d ust 1 pkt 3 updop jako koszty kwalifikowane.

 

Sławomir Biliński

prawnik, redaktor "MONITORA księgowego", ekspert podatkowy

 

Czytaj także:

"Ulga badawczo-rozwojowa - podatkowa zachęta do prowadzenia działalności innowacyjnej" na www.inforlex.pl/ewydania

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK