Biuletyn VAT 10/2019 [dodatek: Zmiany w Vat], data dodania: 10.10.2019

Zmiany w Vat 2019/2020. Jak stosować obowiązkowy split payment do płatności walutowych

PROBLEM

Czy w przypadku obowiązkowego split payment na fakturze będzie naliczony VAT (np. tak jak w przypadku standardowej stawki), czy będzie tak jak obecnie w przypadku odwrotnego obciążenia, że podatek nie jest wyliczony? W jaki sposób można będzie realizować płatności walutowe? Czy wymagane będą dwie odrębne płatności?

RADA

W przypadku transakcji objętych do tej pory odwrotnym obciążeniem trzeba będzie naliczyć VAT w zależności od rodzaju towaru lub usługi (8% lub 23%) i wykazać go na fakturze. Rachunki VAT nie są prowadzone do rachunków walutowych. To oznacza, że nie można dokonać płatności w walucie obcej w systemie split payment. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Od 1 listopada 2019 r. faktury dokumentujące dostawy towarów i świadczenie usług, wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, będą zawierały VAT naliczany według stawki, jaka obowiązuje dla towarów lub usług. Dotyczy to również towarów i usług, w stosunku do których obecnie stosuje się mechanizm odwrotnego obciążenia. Niekiedy takie faktury będą musiały zawierać dodatkowo adnotację "mechanizm podzielonej płatności" (art. 106e ust. 1 pkt 18a ustawy o VAT). Będzie to jedyna różnica w porównaniu ze zwykłymi fakturami.

Płatności w walutach obcych nie mogą być i po 31 października 2019 r. nadal nie będą mogły być dokonywane z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności. Rachunki VAT nie mogą być założone do rachunków walutowych (art. 108e ustawy o VAT).

Obecnie brak takiej możliwości staje się problematyczny ze względu na obowiązkowy split payment dla faktur powyżej 15 000 zł. Przepisy nie zwalniają wprost z obowiązku stosowania split payment w przypadku płatności walutowych.

Zdaniem autora w stanie prawnym obowiązującym od 1 listopada 2019 r. płatności w walutach obcych będą dokonywane na dotychczasowych zasadach (bez konieczności stosowania mechanizmu podzielonej płatności). Jest tak, gdyż nie ma technicznej możliwości dokonywania płatności w systemie split payment w walutach obcych.

Zdania na ten temat są jednak podzielone. Część ekspertów uważa, że w przypadku gdy będzie istniał obowiązek zastosowania split payment, podatnik będzie zobowiązany dokonać dwóch przelewów. Kwotę netto wyrażoną w walucie trzeba będzie uiścić zwykłym przelewem na rachunek walutowy sprzedawcy, a kwotę VAT zapłacić przelewem przy użyciu komunikatu przelewu, tj. z zastosowaniem MPP. W takim przypadku w komunikacie przelewu należy podać jako wartość brutto kwotę VAT.

Sprawę tę rozstrzygnie zapewne dopiero MF, które ma wydać wyjaśnienia na ten temat.

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

Podstawa prawna:

  • art. 106e ust. 1 pkt 18a, art. 108a, art. 108e ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 2174 ze zm.).

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK