Sejm przyjął projekt ustawy wprowadzający obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności (split payment) w tzw. branżach wrażliwych. Obejmie 150 towarów i usług. Będzie obowiązywał od 1 listopada 2019 r. W tej samej ustawie przewidziano również nową matrycę stawek VAT. Towary będą klasyfikowane na podstawie CN, a usługi - na podstawie PKWiU 2015. Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 kwietnia 2020 r. Ale już od listopada będzie można występować o Wiążącą Informację Stawkową i stosować obniżoną stawkę na ebooki, e-czasopisma i czasopisma regionalne. Również od listopada zostanie podwyższona do 8% stawka na czasopisma specjalistyczne.
Jak podkreśla MF:
MF
(…) stosowanie MPP [split payment - przyp. red.] do dostaw towarów i świadczenia usług pozwoli na uszczelnienie systemu podatkowego przez zabezpieczenie budżetu państwa przed ryzykiem nieodprowadzenia VAT przez dostawcę. Ponadto uwolni kontrahentów od ryzyka uwikłania w schematy, zmierzające do wyłudzenia tego podatku oraz zwiększy konkurencyjność w obrocie gospodarczym.
Od 1 listopada 2019 r. obowiązkowy split payment będzie dotyczyć branż, które są obecnie objęte reżimem odwrotnego obciążenia oraz zakresem odpowiedzialności podatkowej. Chodzi o branże stalową, paliwową, usług budowlanych i przenoszenia uprawnień do CO2. Ze względu na zdiagnozowane nieprawidłowości mechanizmem tym objęte będą także transakcje, których przedmiotem są:
Wykaz towarów objętych obowiązkowym split payment będzie zamieszczony w załączniku nr 15 do ustawy o VAT.
To, czy split payment zostanie obowiązkowo zastosowany do danej transakcji, będzie wynikać z odpowiedniej informacji zamieszczonej na fakturze.
Dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT split payment będzie obowiązkowy, gdy kwota należności ogółem z faktury wyniesie 15 000 zł. lub więcej. Zdaniem ekspertów, stosując literalną interpretację split payment będzie miał zastosowanie tylko gdy kwota należności ogólem wymiesie równo 15 000 zł. Z tą wykładnią nie zgadza się MF.
Uwaga
Wprowadzenie obowiązkowego split payment oznacza jednocześnie likwidację odwrotnego obciążenia oraz zmianę zasad stosowania odpowiedzialności podatkowej.
Zostaną także wprowadzone ułatwienia w modelu dobrowolnego i obowiązkowego stosowania split payment.
Polegają one na możliwości:
Nowa matryca VAT przewiduje:
Nowe stawki obejmą takie towary, w tym produkty "pierwszej potrzeby", jak:
Obniżone stawki VAT dla e-booków i e-prasy oraz WIS wejdą w życie 1 listopada 2019 r. Przepisy w zakresie nowego systemu stawek VAT będą stosowane od 1 kwietnia 2020 r.
Ustawa podwyższa jednak stawki VAT na niektóre towary. Są to na przykład:
Na te towary stawka zostanie zwiększona od 1 kwietnia 2020 r. Wyjątkiem są czasopisma specjalistyczne, na które stawka VAT wzrośnie od 1 listopada 2019 r.
Joanna Dmowska
Ekspert w zakresie VAT