PROBLEM
Wystawiliśmy fakturę korygującą sprzedaż. W jaki sposób można uzyskać potwierdzenie jej odbioru przez nabywcę. Czy wystarczy e-mail potwierdzający otrzymanie faktury korygującej?
RADA
Tak, e-mail potwierdzający otrzymanie faktury korygującej należy uznać za wystarczające potwierdzenie, że faktura korygująca dotarła do nabywcy. Organy podatkowe akceptują każdy rodzaj potwierdzenia, który pozwala bez żadnych wątpliwości ustalić, czy i kiedy faktura korygująca dotarła do nabywcy.
UZASADNIENIE
W sytuacji gdy na skutek wystawienia faktury korygującej obrót będący podstawą opodatkowania ulega zmniejszeniu, to czynność taka dokonywana przez sprzedawcę towarów i usług powoduje także konieczność zmniejszenia kwoty podatku naliczonego u nabywcy. Dlatego też nabywca musi być powiadomiony o konieczności dokonania pomniejszenia podatku naliczonego, aby sprzedawca mógł u siebie zmniejszyć podatek należny. Gdyby nabywca nie został prawidłowo powiadomiony, nie dokonałby zmniejszenia kwoty odliczenia i dochodziłoby do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, który na poprzednim etapie obrotu nie został zapłacony.
Zatem aby wystawca faktury korygującej miał możliwość obniżenia podatku należnego, faktura korygująca musi dotrzeć do nabywcy, a nabywca musi to potwierdzić.
Ustawodawca nie sprecyzował, w jakiej formie nabywca ma dokonać potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Potwierdzenie otrzymania faktury przez nabywcę towarów i usług faktury korygującej może być dokonane w dowolnej formie, np. poprzez:
Żaden przepis nie określa specjalnej formy, jaka byłaby wymagana dla potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Istotne jest, aby sprzedawca towarów lub usług posiadał informację, z której jednoznacznie wynika, iż nabywca otrzymał fakturę korygującą sprzedaż. Należy uznać, iż może to być również potwierdzenie wysłane e-mailem.
Stanowisko takie akceptują organy podatkowe, czego przykładem jest interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 listopada
2017 r., sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.547.2017.3.JSZ, w której czytamy:
MF
(…) Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają wymogów dotyczących konkretnej formy potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Organy podatkowe akceptują każdy rodzaj potwierdzenia, który pozwala bez żadnych wątpliwości ustalić, czy i kiedy faktura korygująca dotarła do nabywcy.
PODSTAWA PRAWNA:
art. 29a ust. 1 i ust. 13-15 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1221; ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 1499
Rafał Styczyński
doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor licznych publikacji z dziedziny podatków