Monitor Księgowego 12/2019, data dodania: 15.11.2019

Kiedy marynarze mogą skorzystać z ulgi abolicyjnej - interpretacja ogólna MF

31 października 2019 r. MF wydał interpretację ogólną, w której potwierdził, że marynarze, którzy uzyskują dochody w państwach, z którymi Polska nie zawarła umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, mogą skorzystać z ulgi abolicyjnej tylko w przypadku, gdy zapłacili od tych dochodów podatek za granicą. Jeżeli tego nie zrobili, osiągnięte dochody muszą opodatkować na zasadach ogólnych określonych w art. 27 ust. 1 updof.

MF przypomniał, że w przypadku dochodów osiąganych przez polskich marynarzy w krajach, z którymi Polska nie ma podpisanych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, zastosowanie ma metoda proporcjonalnego zaliczenia, o której mowa w art. 27 ust. 9 i 9a updof. Przy czym, jak zastrzegł fiskus:

MF Analizując prawo podatnika do rozliczenia dochodów z uwzględnieniem metody proporcjonalnego zaliczenia w sytuacji bezumownej, należy jednak wskazać, iż metoda określona w art. 27 ust. 9 i 9a ustawy znajdzie zastosowanie wyłącznie w przypadku, gdy z tytułu zagranicznych dochodów podatnik zapłacił podatek dochodowy za granicą. Konkluzja ta wynika bezpośrednio z literalnego brzmienia normy zawartej w art. 27 ust. 9 i 9a ustawy.

Zatem polski marynarz, który osiągnął dochód w państwie, z którym Polska nie ma podpisanej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, jest uprawniony do rozliczenia swoich dochodów z zastosowaniem metody proporcjonalnego zaliczenia tylko w przypadku, gdy zapłacił od tych dochodów podatek za granicą. Jeżeli tego nie zrobił, nie ma prawa do stosowania metody proporcjonalnego zaliczenia. To z kolei przekłada się na możliwość skorzystania przez marynarzy z ulgi abolicyjnej. Jak bowiem przypomniał fiskus, ulga abolicyjna znajduje zastosowanie wyłącznie do podatników rozliczających dochody z uwzględnieniem metody proporcjonalnego zaliczenia. Jeżeli zatem marynarz osiągnął dochód w państwie, z którym Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, i od tego dochodu nie zapłacił za granicą podatku, to nie jest uprawniony do rozliczenia się z zastosowaniem metody proporcjonalnego zaliczenia. W konsekwencji nie przysługuje mu również prawo do skorzystania z ulgi abolicyjnej. W takim przypadku musi rozliczyć osiągnięte dochody na zasadach ogólnych:

MF Konsekwencją braku możliwości zastosowania metody proporcjonalnego zaliczenia w sytuacji bezumownej do dochodów, od których nie został zapłacony za granicą podatek dochodowy, jest zatem opodatkowanie tych dochodów na zasadach ogólnych, określonych w art. 27 ust. 1 ustawy.

 

Pełna treść interpretacji ogólnej MF jest dostępna w zakładce Interpretacje na stronie e-wydania "Mk"- www.inforlex.pl/ewydania

 

Źródło: Interpretacja ogólna MF z 31 października 2019 r. w sprawie stosowania ulgi, o której mowa w art. 27g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do dochodów marynarzy uzyskanych z pracy na statkach eksploatowanych w transporcie międzynarodowym z państwa, z którym Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (sytuacja bezumowna), jeżeli od tych dochodów nie został zapłacony za granicą podatek dochodowy - sygn. DD4.8201.1.2019; opubl. Dz.Urz. MFIiR z 7 listopada 2019 r. poz. 21

Katarzyna Wojciechowska

prawnik, ekspert w zakresie podatków dochodowych, redaktor "MONITORA księgowego"

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK