PROBLEM
Polska spółka z o.o. założyła oddział w USA, od którego dochodów będzie opłacać amerykański podatek dochodowy. Czy dochody osiągane przez amerykański oddział spółka powinna również uwzględniać przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy płaconych przez spółkę w Polsce?
RADA
Nie, dochodów osiąganych przez amerykański oddział spółka nie będzie musiała uwzględniać przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy płaconych w Polsce. Dochody te spółka będzie musiała uwzględniać dopiero na etapie składania zeznania rocznego.
UZASADNIENIE
Podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (art. 3 ust. 1 updop). Jest to tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy.
Powoduje to, że dochody osiągane przez Spółkę w Stanach Zjednoczonych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Polsce (niezależnie od opodatkowania tych dochodów amerykańskim podatkiem dochodowym). Dochody te nie są przy tym zwolnione od podatku dochodowego w Polsce (na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 3 updop). Polsko-amerykańska umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania przewiduje zasadę proporcjonalnego odliczenia, która umożliwia zaliczanie na poczet należnego w Polsce podatku dochodowego odpowiednich kwot podatku dochodowego, zapłaconych w Stanach Zjednoczonych (zob. art. 20 ust. 1 polsko-amerykańskiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania).
Powyższe wynika również z art. 20 ust. 1 updop, który stanowi, że jeżeli podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 1 updop, osiągają również dochody (przychody) poza terytorium Polski i dochody te podlegają w obcym państwie opodatkowaniu, a nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 3 updop, w rozliczeniu za rok podatkowy dochody (przychody) te łączy się z dochodami (przychodami) osiąganymi na terytorium Polski. W tym wypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu w obcym państwie. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.
Nie oznacza to jednak, że dochody osiągane przez amerykański oddział powinny być przez Spółkę uwzględniane przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy płaconych przez Spółkę w Polsce. Dochody te będą bowiem podlegać opodatkowaniu amerykańskim podatkiem dochodowym, zaś z art. 20 ust. 1 updop wynika, że dochody (przychody) podlegające opodatkowaniu w obcym państwie łączy się z dochodami (przychodami) osiąganymi na terytorium Polski dopiero w rozliczeniu za rok podatkowy. Powoduje to, że dochody takie nie są w trakcie roku podatkowego uwzględniane przy obliczaniu zaliczek na podatek.
Potwierdzają to w udzielanych wyjaśnieniach organy podatkowe, czego przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 17 lutego 2017 r. (sygn. 2461-IBPB-1-2.4510.1149.2016.1.KP) czy interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 września 2017 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.184.2017.1.AJ). W drugiej z tych interpretacji organ podatkowy uznał za prawidłowe stanowisko podatnika, że:
MF
przy ustalaniu wysokości zaliczek na podatek dochodowy Wnioskodawca nie uwzględnia przychodu osiągniętego na Ukrainie. Przychód ten podlega uwzględnieniu, tj. zsumowaniu z przychodami osiągniętymi w Polsce dopiero w rozliczeniu rocznym.
Z kolei w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 23 lipca 2013 r. (sygn. akt III SA/Wa 771/13) czytamy, że:
WSA
przepis art. 20 ust. 1 u.p.d.o.p. jako metodę unikania podwójnego opodatkowania przyjmuje zasadę zaliczenia zwykłego. Z zasady tej wynika, że jeśli dochody uzyskane za granicą nie korzystają ze zwolnienia, podatnik powinien połączyć te dochody (przychody) w rozliczeniu za rok podatkowy z dochodami (przychodami) osiąganymi na terytorium RP. Oznacza to, że w czasie roku podatkowego nie ustala się wspólnych zaliczek na podatek. Połączenie dochodów ma miejsce dopiero w rozliczeniu rocznym. Przepisy wyraźnie informują o łączeniu dochodów uzyskiwanych w Polsce i za granicą.
A zatem dochód (przychody oraz koszty uzyskania przychodów) uzyskiwany na terytorium Stanów Zjednoczonych Spółka z o.o., o której mowa, uwzględniać powinna dopiero składając zeznanie roczne. W zeznaniu tym Spółka jest również uprawniona uwzględnić (tj. odliczyć) amerykański podatek dochodowy zapłacony od tego dochodu.
Podstawa prawna:
art. 3 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 3, art. 20 ust. 1 oraz art. 25 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2018, poz. 1036; ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 1291
art. 20 ust. 1 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanej w Waszyngtonie dnia 8 października 1974 r. - Dz.U. z 1976 r. Nr 31, poz. 178
Tomasz Krywan
doradca podatkowy, autor komentarza do VAT 2018 wydanego przez INFOR PL S.A.