Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń 7/2019, data dodania: 18.06.2019

Jakie nowe obowiązki zostały nałożone na podmioty zatrudniające osoby obsługujące kasy fiskalne

Przedsiębiorca rejestrujący sprzedaż na kasie fiskalnej ma obowiązek od 1 maja 2019 r. zapoznawać zatrudniane osoby z zasadami ewidencjonowania sprzedaży - bez względu na formę współpracy i przed rozpoczęciem prowadzenia przez nie ewidencji w tym zakresie. Nieprzestrzeganie przez te osoby zasad prowadzenia ewidencji sprzedaży jest zagrożone grzywną jaka może zostać na nie nałożona za przestępstwo skarbowe albo wykroczenie skarbowe.

Podatnik (pracodawca, inny podmiot zatrudniający) ewidencjonujący sprzedaż za pomocą kas rejestrujących ma obowiązek zapoznać osobę prowadzącą u niego taką ewidencję od 1 maja 2019 r., przed rozpoczęciem jej prowadzenia oraz bez względu na sposób i formę powierzenia tej osobie prowadzenia ewidencji, z informacją o zasadach ewidencji sprzedaży. Informacja ta obejmuje podstawowe zasady prowadzenia ewidencji i wystawiania paragonu fiskalnego oraz skutki ich nieprzestrzegania. Osoba obsługująca kasę po zapoznaniu z zasadami prowadzenia ewidencji podpisuje oświadczenie, które to potwierdza. Podmiot zatrudniający sporządza je w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla podatnika i osoby, której powierzono ewidencjonowanie obrotu na kasie i przechowuje np. w dokumentacji osobowej zatrudnionego.

W stosunku do osób, które obsługiwały kasę rejestrującą przed 1 maja 2019 r., obowiązek pobrania oświadczenia o zasadach ewidencjowania sprzedaży na kasie rejestrującej minął 31 maja 2019 r.

 

Wzór oświadczenia o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencjonowania sprzedaży na kasie rejestrującej

(…)

Oświadczenie osoby, która prowadzi u podatnika ewidencję sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej, o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji1)

A. Dane podatnika:

 

NIP podatnika: __________________________________________________________

Nazwa2)/Nazwisko i pierwsze imię3): _________________________________________

B. Dane osoby, która prowadzi u podatnika ewidencję sprzedaży przy użyciu

kasy rejestrującej:

Nazwisko i pierwsze imię: __________________________________________________

Numer PESEL: __________________________________________________________

C. Treść oświadczenia

Oświadczam, że podatnik zapoznał mnie z zasadami prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej i wystawiania paragonu fiskalnego oraz ze skutkami nieprzestrzegania tych zasad, objętymi informacją o zasadach ewidencji.

Oświadczam, że znam obowiązki wskazane w informacji o zasadach ewidencji. Wiem, że za dokonanie sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej albo niewydanie paragonu fiskalnego (faktury), w tym wydanie z kasy rejestrującej dokumentu innego niż paragon fiskalny (faktura), mogę zostać ukarany/a karą grzywny za przestępstwo skarbowe albo wykroczenie skarbowe.

D. Data i miejsce sporządzenia oświadczenia oraz podpis składającego

oświadczenie4):

Data (dd-mm-rrrr): _____________________________________________________

Miejsce: _______________________________________________________________

Imię i nazwisko: _________________________________________________________

Czytelny podpis: _________________________________________________________

Objaśnienia

1) Dokument sporządza się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla podatnika i osoby, która prowadzi u podatnika ewidencję sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej.

2) Wypełnić w przypadku podmiotu niebędącego osobą fizyczną.

3) Wypełnić w przypadku osoby fizycznej.

4) Osoba, która prowadzi u podatnika ewidencję sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej. Jej dane znajdują się w części B oświadczenia.

 

Należy przyjąć, że niepobranie oświadczenia nie będzie zagrożone odpowiedzialnością podmiotu zatrudniającego. Natomiast karą grzywny wymierzaną przez sąd w wysokości do 180 stawek dziennych może zostać ukarana osoba (np. pracownik czy zleceniobiorca), która dokona sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej albo nie wyda dokumentu z kasy rejestrującej stwierdzającego dokonanie sprzedaży (art. 62 § 4 Kodeksu karnego skarbowego). Stawka dzienna nie może być niższa od 1/30 części minimalnego wynagrodzenia (75 zł) ani przekraczać jej czterystukrotności (30 000 zł) (art. 23 § 3 Kodeksu karnego skarbowego).

 

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 23 § 3, art. 62 § 4 ustawy z 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy - j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1958; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 694

  • § 6 ust. 3-6, § 58 i załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących - Dz.U. z 2019 r. poz. 816

 

Alicja Kozłowska

specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń, praktyk z wieloletnim doświadczeniem w dziale kadrowo-płacowym

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK