Biuletyn VAT 6/2019, data dodania: 04.06.2019

Czy można kupić i stosować kasę rejestrującą niebędącą kasą online

PROBLEM

W związku z przekroczeniem limitu 20 000 zł od 1 lipca 2019 r. będę obowiązany do ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób prywatnych za pomocą kasy rejestrującej. Czy muszę kupić kasę online? Czy też mogę kupić kasę starego typu i używać jej w swojej działalności? Czy będę mógł skorzystać z ulgi na zakup kas?

RADA

Nie musi Pan kupować kasy online. Może Pan nabyć i stosować kasę rejestrującą starego typu. Decydując się na to, musi się Pan jednak liczyć ze wskazanymi w uzasadnieniu ograniczeniami. Nie będzie Pan mógł również skorzystać z ulgi na zakup kas.

UZASADNIENIE

Z dniem 1 maja 2019 r. wszedł w życie obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób prywatnych przy zastosowaniu tzw. kas online. Kasy te przesyłają drogą internetową informacje do Centralnego Repozytorium Kas, dalej CRK (art. 111 ust. 6 ustawy o VAT).

Nie jest jednak wykluczone prowadzenie ewidencji za pośrednictwem kas starego typu.

 

1. Jakie kasy funkcjonują w obrocie po 1 maja 2019 r.

Pomimo zmian, które obowiązują od 1 maja 2019 r., podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży z zastosowaniem trzech rodzajów kas rejestrujących:

  • kas online, które zapewniają prawidłowe zaewidencjonowanie, przechowywanie i bezpieczne przesyłanie danych z kasy na zewnętrzne nośniki danych oraz umożliwią połączenie i przesyłanie danych między kasą a CRK,
  • kas z elektronicznym zapisem kopii, które nie umożliwiają połączenia i przesyłania danych między kasą a CRK,
  • kas z papierowym zapisem kopii, które nie umożliwiają połączenia i przesyłania danych między kasą a CRK.

Zatem wejście w życie obowiązku stosowania kas online nie zlikwidowało od razu możliwości dalszego używania dotychczas stosowanych kas rejestrujących, tj. kas z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii (art. 145a ust. 1 ustawy o VAT).

 

2. Do kiedy można używać kas starego typu

Jak już stwierdziliśmy, mimo obowiązywania nowelizacji w zakresie VAT kasy starego typu nadal są w obrocie. Zatem można je nabywać. Jednak żeby było to możliwe, trzeba spełnić jeszcze określone warunki.

2.1.Potwierdzenie, że kasa spełnia wymogi techniczne

Pierwszym warunkiem jest, aby w momencie zakupu kasa miała potwierdzenie, że spełnia wymagane funkcje, kryteria i warunki techniczne. Jeżeli tak będzie, podatnik będzie mógł ją legalnie kupić i stosować. Potwierdzenia wydane dla starych kas będą obowiązywały maksymalnie do dat wskazanych w ustawie, tj. dla:

  • kas z papierowym zapisem kopii zachowują moc przez okres, na który zostały wydane, nie dłużej jednak niż do 31 sierpnia 2019 r.,
  • kas z elektronicznym zapisem kopii - zachowują moc przez okres, na który zostały wydane, nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2022 r.

Po upływie terminu wskazanego dla danego rodzaju kas ich zakup nie będzie możliwy.

Zatem jeśli zdecyduje się Pan na zakup starej kasy, powinien Pan sprawdzić przede wszystkim:

  • czy kasa ma takie potwierdzenie oraz czy jest ważne,
  • na jaki okres zostało wydane potwierdzenie.

 

2.2.Pamięć fiskalna kasy

Podkreślenia wymaga fakt, że podatników, którzy mają lub zdecydują się jeszcze na zakup kasy z papierowym zapisem kopii, czeka kolejna niespodzianka. Otóż w tego rodzaju kasach pamięć fiskalna nie będzie już podlegała wymianie (art. 145a ust. 5 ustawy o VAT).  Powoduje to, że podatnik stosujący kasę rejestrującą z kopią papierową, po zapełnieniu pamięci fiskalnej, musi nabyć nową kasę rejestrującą, tj. kasę z zapisem elektronicznym lub kasę online.

 

2.3.Usługi, dla których przewidziano konieczność ewidencjonowania na kasie online

Niektóre czynności będą mogły być ewidencjonowane przy zastosowaniu kas z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii, ale tylko do dnia określonego przepisami art. 145b ust. 1 pkt 1-3 ustawy o VAT. Po tym dniu muszą być ewidencjonowane za pomocą kas online.

 

Jakie czynności trzeba ewidencjonować na kasie online

Grupa czynności

Koniec możliwości stosowania kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii

Początek obowiązkowego stosowania kas online

  1. świadczenie usług naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów
  2. sprzedaż benzyny silnikowej, oleju napędowego oraz gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych

31.12.2019 r.

1.01.2020 r.

  1. świadczenie usług związanych z wyżywieniem przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo
  2. świadczenie usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania
  3. sprzedaż węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu, przeznaczonych do celów opałowych

30.06.2020 r.

1.07.2020 r.

Świadczenie usług:

  1. fryzjerskich
  2. kosmetycznych i kosmetologicznych
  3. budowlanych
  4. w zakresie opieki medycznej świadczonych przez lekarzy i lekarzy dentystów
  5. prawniczych
  6. w zakresie wstępu związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej

31.12.2020 r.

1.01.2021 r.

Odpowiadając zatem na Pana pytanie, należy stwierdzić, że może Pan kupić i stosować kasę rejestrującą starego typu (tj. z elektronicznym zapisem kopii lub papierowym). W przypadku kasy rejestrującej z kopią papierową jest to możliwe tylko do końca sierpnia 2019 r. Decydując się na to, musi się Pan jednak liczyć ze wskazanymi ograniczeniami, w szczególności z koniecznością wymiany kasy na kasę online, jeżeli wykonuje Pan wymienione w tabeli czynności.

 

UWAGA!

Od 1 maja 2019 r. ulga na zakup kas przysługuje tylko w związku z nabyciem kas rejestrujących online.

 

Ponadto od 1 maja 2019 r. ulga na zakup kas przysługuje tylko w związku z nabyciem kas rejestrujących online (art. 111 ust. 4 ustawy o VAT). W konsekwencji, nabywając kasę rejestrującą starego typu, nie będzie Pan mógł skorzystać z ulgi na zakup kas.

 

Podstawa prawna:

  • art. 111 ust. 4 i 6, art. 145a, art. 145b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 2174; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1018

  • art. 8 ustawy z 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach - Dz.U. poz. 675

 

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK