Rachunkowość Budżetowa 21/2019 [dodatek: Rachunkowość w instytucjach pomocy społecznej], data dodania: 08.11.2019

Rozliczenia w domu pomocy społecznej a podzielona płatność

PROBLEM: Dom pomocy społecznej jest samorządową jednostką budżetową. Działalność jednostki jest na mocy art. 43 ust. 1 pkt 22 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) zwolniona od tego podatku. W konsekwencji nie odliczamy VAT od nabywanych towarów i usług. Czy w takiej sytuacji dom pomocy społecznej może stosować procedurę podzielonej płatności?

ODPOWIEDŹ: Tak, każdy podatnik, który otrzymał fakturę z wykazaną kwotą podatku, przy dokonywaniu płatności należności wynikającej z tej faktury może zastosować mechanizm podzielonej płatności, czyli split payment. W niektórych sytuacjach przepisy wręcz zobowiązują do stosowania mechanizmu podzielonej płatności.

 

UZASADNIENIE: Każdy podmiot, który musi zapłacić należność z tytułu wystawionej faktury, na której jest wykazana kwota VAT, może zastosować split payment i co najważniejsze, jego kontrahent (wystawca faktury) nie może odmówić przyjęcia zapłaty w takiej formie, ani uznać, że płatność nie została uregulowana w całości. W niektórych sytuacjach, na przykład gdy jednostka będzie nabywała opał na zimę (koks, węgiel), czy też będzie przeprowadzała remont lub rozbudowę istniejącego budynku, faktury dotyczące tych wydatków można uregulować wyłącznie poprzez split payment, gdy kwota na nich uwidoczniona będzie przekraczała 15 000 zł. Obowiązek zastosowania podzielonej płatności przy zapłacie wystąpi także, gdy na otrzymanej przez jednostkę fakturze zakupowej istnieć będzie dopisek "mechanizm podzielonej płatności" i to bez względu na fakt, czy wystawca faktury pomylił się w tym względzie.

 

ZAPAMIĘTAJ!

Jeśli na otrzymanej przez jednostkę fakturze zakupowej widnieje dopisek "mechanizm podzielonej płatności", ma ona obowiązek zastosowania tej procedury przy zapłacie.

 

Zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności polega na tym, że:
  1. zapłata kwoty odpowiadającej całości albo części kwoty podatku wynikającej z otrzymanej faktury jest dokonywana na rachunek VAT;
  2. zapłata całości albo części kwoty odpowiadającej wartości sprzedaży netto wynikającej z otrzymanej faktury jest dokonywana na rachunek bankowy albo na rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, dla których jest prowadzony rachunek VAT, albo jest rozliczana w inny sposób.
Zapłata z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności jest dokonywana w złotych polskich przy użyciu komunikatu przelewu udostępnionego przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową, przeznaczonego do dokonywania płatności w mechanizmie podzielonej płatności, w którym podatnik wskazuje:
  1. kwotę odpowiadającą całości albo części kwoty podatku wynikającej z faktury, która ma zostać zapłacona w mechanizmie podzielonej płatności;
  2. kwotę odpowiadającą całości albo części wartości sprzedaży brutto;
  3. numer faktury, w związku z którą dokonywana jest płatność;
  4. numer, za pomocą którego dostawca towaru lub usługodawca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku.
Dodatkowo jednostka będzie mogła zapłacić jednym przelewem za kilka faktur, ponieważ w przypadku wystawienia na rzecz podatnika przez jednego dostawcę lub usługodawcę w okresie nie krótszym niż jeden dzień i nie dłuższym niż jeden miesiąc więcej niż jednej faktury, zapłata z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności może dotyczyć więcej niż jednej faktury.
A zatem jeśli jednostka będzie opłacała kilka faktur, wówczas w komunikacie przelewu, w miejsce informacji o numerze opłacanej faktury należy wpisać okres, za który dokonywana jest płatność.

 

ZAPAMIĘTAJ!

W przypadku wystawienia na rzecz podatnika przez jednego dostawcę lub usługodawcę w okresie nie krótszym niż jeden dzień i nie dłuższym niż jeden miesiąc więcej niż jednej faktury, zapłata z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności może dotyczyć więcej niż jednej faktury.

 

PODSTAWA PRAWNA

  • art. 106e ust. 1 pkt 18a, art. 108a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 2174; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1751)

©℗

RADOSŁAW MICHAŁ STĘPIEŃ

adwokat, autor licznych artykułów z zakresu prawa podatkowego

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK