Sprzedaż złomu a podzielona płatność
PROBLEM: Jesteśmy spółką komunalną, która zajmuje się skupem złomu. Czy od 1 listopada 2019 r. wystawiając faktury na sprzedaż złomu, musimy informować naszych kontrahentów o konieczności zastosowania podzielonej płatności?. Czy istnieje możliwość zapłaty należności przez nabywcę na jeden rachunek bankowy?
ODPOWIEDŹ: Od 1 listopada 2019 r. podmioty, które sprzedają między innymi złom, muszą stosować split payment, czyli przy zapłacie za taką fakturę kwotę VAT przesłać na specjalny rachunek bankowy, a kwotę netto na inny rachunek. Za nieprzestrzeganie tego sposobu płatności grozi dodatkowa sankcja w VAT albo kara karno-skarbowa.
UZASADNIENIE: Przy dokonywaniu płatności za nabyte towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT), w tym między innymi za zakup złomu, udokumentowane fakturą, w której kwota należności przekracza 15 000 zł, podatnicy są obowiązani zastosować mechanizm podzielonej płatności. Państwa spółka jako obowiązana do wystawienia faktury musi przyjąć płatności kwoty należności wynikającej z tej faktury z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności.
Zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności polega na tym, że zapłata:
-
kwoty odpowiadającej całości albo części kwoty podatku wynikającej z otrzymanej faktury jest dokonywana na rachunek VAT;
-
całości albo części kwoty odpowiadającej wartości sprzedaży netto wynikającej z otrzymanej faktury jest dokonywana na rachunek bankowy albo na rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, dla których jest prowadzony rachunek VAT, albo jest rozliczana w inny sposób.
Nowością jest konieczność zawarcia na wystawianych przez spółkę fakturach informacji "mechanizm podzielonej płatności". Ta informacja jest skierowana przede wszystkim do nabywcy towaru, który musi dokonać zapłaty przedmiotowej faktury na dwa różne rachunki.
Niestety, nie ma możliwości umówienia się z nabywcą, by ten zapłacił całość faktury z pominięciem rachunku VAT. Za takie działania naczelnik urzędu skarbowego lub naczelnik urzędu celno-skarbowego ustala dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty podatku przypadającej na nabyte towary lub usługi wykazane na fakturze, której dotyczy płatność. W stosunku do osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe, dodatkowego zobowiązania podatkowego nie ustala się. Za takie działanie grozi grzywna nawet do 180 stawek dziennych.
Fakt, że kwota VAT wpływa na inny rachunek ogranicza spółkę w dysponowaniu zgromadzonymi pieniędzmi, jednak istnieje możliwość wystąpienia do naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o przekazanie tych środków na wskazany rachunek bankowy albo rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, dla których jest prowadzony rachunek VAT. We wniosku należy wskazać, jaka kwota ma być przekazana. Naczelnik wydaje w tej sprawie stosowne postanowienie i ma na to aż 60 dni.
ZAPAMIĘTAJ!
Po 1 listopada 2019 r. mechanizm podzielonej płatności zastępuje w przypadku sprzedaży złomu instytucję odwrotnego obciążenia.
PODSTAWA PRAWNA
©℗
RADOSŁAW MICHAŁ STĘPIEŃ
adwokat, autor licznych artykułów z zakresu prawa podatkowego