Sejm uchwalił 4 października 2018 r. ustawę o pracowniczych planach kapitałowych (PPK). Jest to nowa forma dobrowolnego oszczędzania. Nowy system będzie finansowany zarówno przez pracownika, jak i przez pracodawcę oraz budżet państwa. Obejmie on zatrudnione osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.
Pracownicze plany kapitałowe (PPK) to nowy, powszechny i prywatny system długoterminowego gromadzenia oszczędności w ramach III filaru systemu emerytalnego, na który mają składać się zarówno pracownicy, pracodawcy, jak i budżet państwa. Jego wprowadzenie uzasadnia się przede wszystkim tym, że:
Celem PPK jest dodatkowe i systematyczne oszczędzanie środków pieniężnych przez ich uczestników z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu 60. roku życia. Powszechność systemu PPK nakłada na podmioty zatrudniające obowiązek zawierania z instytucją finansową umowy o zarządzanie PPK. Przy czym obowiązek ten będzie wprowadzany stopniowo, tj.:
Pojęcie podmiotu zatrudniającego w myśl projektu ustawy o PPK obejmuje pracodawców w rozumieniu Kodeksu pracy, zleceniodawców, nakładców, rolnicze spółdzielnie produkcyjne, spółdzielnie kółek rolniczych i podmioty, w których działają rady nadzorcze, jeżeli ich członkowie są wynagradzani z tytułu pełnienia tych funkcji.
Umowa o zarządzanie PPK będzie zawierana, z instytucją finansową, którą podmiot zatrudniający wybiera:
Wyboru, o którym mowa wyżej, dokonuje się:
Jeżeli na miesiąc przed upływem terminu, w którym istnieje obowiązek zawarcia umowy o zarządzanie PPK, nie zostanie osiągnięte porozumienie ze związkiem zawodowym lub przedstawicielem załogi, wówczas podmiot zatrudniający wybiera, jako ww. instytucję finansową tę, która oferuje najbardziej korzystne warunki zarządzania środkami gromadzonymi w PPK, z uwzględnieniem wspomnianych wcześniej przesłanek.
Pracodawcy będą tworzyć PPK dla zatrudnionych osób podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tych tytułów w Rzeczypospolitej Polskiej, w rozumieniu ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
Podmiot zatrudniający zawiera umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej po upływie 3 miesięcy zatrudnienia w jego zakładzie, nie później niż do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia, chyba że:
Oszczędzanie w PPK dla zatrudnionych będzie dobrowolne. Co prawda każdy zatrudniony zostanie zapisany do programu automatycznie, jednak będzie mógł się z niego wycofać przez złożenie pracodawcy pisemnej deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat na PPK. Taka deklaracja będzie wymagana co 4 lata - o ile oczywiście zatrudniony nadal nie będzie chciał być objęty PPK.
Uczestnik PPK, który zrezygnował z udziału w programie, w każdym momencie będzie mógł ponownie do niego przystąpić.
Z obowiązku utworzenia PPK zwolnieni będą pracodawcy, którzy posiadają utworzone pracownicze programy emerytalne (PPE), opłacając składkę na rzecz zatrudnionego w wysokości minimum 3,5% wynagrodzenia. Zwolnienie to obwarowane jest dodatkowymi warunkami, jednym z nich jest przystąpienie do PPE co najmniej 25% osób zatrudnionych.
Wpłata podstawowa do PPK, obliczana od wynagrodzenia zatrudnionej osoby, stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, wyniesie odpowiednio:
Wpłata wnoszona przez zatrudnionego może wynosić mniej niż 2% wynagrodzenia, ale nie mniej niż 0,5%, jeżeli jego zarobki osiągane z różnych źródeł w danym miesiącu nie przekroczą kwoty odpowiadającej 1,2-krotności ustawowej płacy minimalnej.
Zauważmy, że ustawodawca przewidział zadeklarowanie wpłaty dodatkowej:
Ze strony państwa przewidziano specjalne wsparcie w postaci:
Środki zgromadzone w ramach PPK jako prywatna własność uczestników, będą wypłacane zatrudnionym osobom po osiągnięciu, zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, 60. roku życia, w zależności od ich dyspozycji:
Ponadto - przed osiągnięciem 60 roku życia - będzie można wnioskować o wypłatę do 25% środków w przypadku poważnego zachorowania uczestnika PPK, jego małżonka lub dziecka.
Co więcej, możliwe będzie także jednorazowe, wcześniejsze wypłacenie środków z PPK na sfinansowanie wkładu własnego do kredytu np. przy zakupie mieszkania lub domu - z obowiązkiem zwrotu w ciągu 15 lat.
Podstawa prawna:
art. 3, art. 4, art. 7-10, art. 13 ust. 2-4; art. 16, art. 23, art. 25-27,art. 31-32, art. 133-134, art. 145 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych - w chwili oddania numeru do druku oczekiwała na podpis prezydenta
Mariusz Pigulski
ekspert i praktyk, zajmujący się od wielu lat prawem pracy i ubezpieczeń społecznych, absolwent Podyplomowego Studium Prawa Pracy na Uniwersytecie Łódzkim, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej