Książki 13/2024, data dodania: 17.05.2024

Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów i zobowiązania warunkowe

Choć obowiązek tworzenia rezerw, rozliczeń międzyokresowych kosztów oraz ujawniania zobowiązań warunkowych został opisany zarówno w ustawie o rachunkowości, jak i w KSR nr 6, to nadal wielu księgowych ma wątpliwości, jak rozróżniać te kategorie.

Czym są rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów i zobowiązania warunkowe

 

Definicja według ustawy o rachunkowości

Doprecyzowanie definicji z ustawy o rachunkowości przez KSR nr 6

1

2

3

Rezerwy

Ilekroć w ustawie o rachunkowości mówi się o rezerwach - rozumie się przez to zobowiązania, których termin wymagalności lub kwota nie są pewne.

(art. 3 ust. 1 pkt 21 uor)

Rezerwy tworzy się na:

● pewne lub o dużym stopniu prawdopodobieństwa przyszłe zobowiązania, których kwotę można w sposób wiarygodny oszacować, a w szczególności na straty z transakcji gospodarczych w toku, w tym z tytułu udzielonych gwarancji, poręczeń, operacji kredytowych, skutków toczącego się postępowania sądowego,

● przyszłe zobowiązania spowodowane restrukturyzacją, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów jednostka jest zobowiązana do jej przeprowadzenia lub zawarto w tej sprawie wiążące umowy, a plany restrukturyzacji pozwalają w sposób wiarygodny oszacować wartość tych przyszłych zobowiązań.

(art. 35d uor)

Rezerwy - zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 21 ustawy o rachunkowości - to zobowiązania, których termin wymagalności lub kwota nie są pewne.

Rezerwy - tworzy się zgodnie z obowiązkiem prawnym lub zwyczajowo oczekiwanym obowiązkiem handlowym, to jest wtedy, gdy występuje na tyle duże prawdopodobieństwo, że zajdzie konieczność wywiązania się jednostki z ciążącego na niej obowiązku, a koszty lub straty wymagające poniesienia dla wywiązania się

z tego obowiązku są na tyle znaczące, że ich nieuwzględnienie w wyniku finansowym tego okresu, w którym obowiązek powstał, spowodowałoby istotne zniekształcenie obrazu sytuacji majątkowej, finansowej

i wyniku finansowego jednostki.

(pkt 2.2 KSR nr 6)

Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów

Jednostki dokonują biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów w wysokości prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy, wynikających w szczególności:

1) ze świadczeń wykonanych na rzecz jednostki przez kontrahentów jednostki, a kwotę zobowiązania można oszacować w sposób wiarygodny,

2) z obowiązku wykonania, związanych z bieżącą działalnością, przyszłych świadczeń na rzecz pracowników, w tym świadczeń emerytalnych, a także przyszłych świadczeń wobec nieznanych osób, których kwotę można oszacować w sposób wiarygodny, mimo że data powstania zobowiązania nie jest jeszcze znana, w tym z tytułu napraw gwarancyjnych i rękojmi za sprzedane produkty długotrwałego użytku.

Zobowiązania ujęte jako bierne rozliczenia międzyokresowe i zasady ustalania ich wysokości powinny wynikać z uznanych zwyczajów handlowych.

(art. 39 ust. 2 pkt 2 uor)

Bierne rozliczenia międzyokresowe

kosztów, o których mowa w art. 39 ust. 2 pkt 2 oraz ust. 2a ustawy, to rezerwy związane bezpośrednio z działalnością operacyjną, a więc z wytwarzaniem, sprzedażą (handlem) i fazą posprzedażną, a także ogólnym zarządem. Ilekroć w niniejszym standardzie mowa jest o biernych rozliczeniach międzyokresowych kosztów, rozumie się przez to bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów będące rezerwami.

Do biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów będących rezerwami nie zalicza się biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów, o których mowa w art. 39 ust. 2 pkt 1 ustawy. Są to w szczególności:

a) koszty wykonania jeszcze niezakończonych umów o usługi, w tym budowlane, o których mowa w KSR nr 3 "Niezakończone usługi budowlane",

b) zobowiązania wynikające z przyjętych przez jednostkę niefakturowanych dostaw i usług. Zalicza się je do zobowiązań z tytułu dostaw i usług,

i to także wtedy, gdy ustalenie przez jednostkę dokładnej ilości i/lub ceny dostawy/usługi może wymagać szacunków.

(pkt 2.3 KSR nr 6)

Zobowiązania warunkowe

Ilekroć w ustawie o rachunkowości mówi się o zobowiązaniach warunkowych - rozumie się przez to obowiązek wykonania świadczeń, których powstanie jest uzależnione od zaistnienia określonych zdarzeń.

(art. 3 ust. 1 pkt 28 uor)

Zobowiązanie warunkowe - zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 28 ustawy - to obowiązek wypełnienia świadczeń, wynikający ze zdarzeń przeszłych, którego powstanie jest uzależnione od zaistnienia określonych zdarzeń. Zobowiązania, jak długo mają charakter warunkowych, nie są ujmowane w bilansie oraz w rachunku zysków i strat.

(pkt 2.4 KSR nr 6)

Jak odróżnić rezerwy od biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów i zobowiązań warunkowych

Rezerwy oraz bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów odzwierciedlają skutki wypełnienia obecnych obowiązków, przy czym prawdopodobne jest, że w celu ich wypełnienia konieczny będzie wypływ środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne. Zobowiązania warunkowe odzwierciedlają natomiast jedynie skutki wypełnienia możliwych obowiązków, gdyż dopiero przyszłe zdarzenia potwierdzą, czy na jed­nostce gospodarczej ciąży obecny obowiązek, którego wypełnienie mogłoby prowadzić do wypływu środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne. Rezerwy tworzy się w związku ze zdarzeniami związanymi:

a) bezpośrednio z działalnością operacyjną,

b) pośrednio z działalnością operacyjną,

c) z operacjami finansowymi,

d) z innym ryzykiem niż ogólne ryzyko prowadzenia działalności operacyjnej.

Pierwsza grupa zdarzeń (a) wymaga dokonywania biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Pozostałe grupy zdarzeń (b-d) wymagają tworzenia rezerw.

UWAGA!

Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów tworzy się na zdarzenia związane z podstawową działalnością operacyjną jednostki.

Rezerwy tworzy się na zdarzenia niezwiązane z podstawową działalnością jednostki (tj. związane z pośrednią działalnością operacyjną, z operacjami finansowymi, innym ryzykiem niż ogólne ryzyko prowadzenia działalności operacyjnej).

Jak podjąć decyzję o tworzeniu rezerw, biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów i ujawnianiu zobowiązań warunkowych

infoRgrafika

Jak prezentować i ujawnić w sprawozdaniu finansowym rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów oraz zobowiązania warunkowe (sprawozdania sporządzone według załącznika nr 1 do uor)

 

Rezerwy

Bierne rozliczenia

międzyokresowe kosztów

Zobowiązania

warunkowe

Bilans - pasywa

Poz. B.I.3 "Pozostałe rezerwy" tworzone na podstawie art. 35 uor, z podziałem na:

● długoterminowe

(tj. rezerwy lub ich części, których przewidywany termin wykorzystania jest dłuższy niż 12 miesięcy od dnia bilansowego),

● krótkoterminowe

(tj. rezerwy lub ich części, których przewidywane wykorzystanie nastąpi w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego)

Poz. B.I.2 "Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne" tworzone na podstawie art 39 ust. 2 uor, z podziałem na:

● długoterminowe (tj. rezerwy lub ich części w postaci biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów, których przewidywany termin wykorzystania jest dłuższy niż 12 miesięcy od dnia bilansowego),

● krótkoterminowe (tj. rezerwy lub ich części w postaci rozliczeń międzyokresowych kosztów, których przewidywane wykorzystanie nastąpi w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego).

UWAGA! Do biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów będących rezerwami nie zalicza się biernych rozliczeń międzyokresowych wymienionych w art. 39 ust. 2 pkt 1 ustawy o rachunkowości. Zalicza się je do zobowiązań z tytułu dostaw i usług i tak prezentuje się je w bilansie.

Nie wykazuje się
Informacja dodatkowa Poz. 1.11 "dane o stanie rezerw według celu ich utworzenia na początek roku ­obrotowego, zwiększeniach, wykorzystaniu, rozwiązaniu i stanie końcowym" Poz. 1.14 "wykaz istotnych pozycji czynnych i biernych rozliczeń międzyokresowych, w tym kwotę czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów stanowiących różnicę między wartością otrzymanych finansowych składników aktywów a zobowiązaniem zapłaty za nie" Poz. 1.16 "łączna kwota zobowiązań warunkowych, w tym również udzielonych przez jednostkę gwarancji i poręczeń, także wekslowych, niewykazanych w bilansie, ze wskazaniem zobowiązań zabezpieczonych na majątku jednostki oraz charakteru i formy tych zabezpieczeń; odrębnie należy wykazać informacje dotyczące zobowiązań warunkowych w zakresie emerytur i podobnych świadczeń oraz wobec jednostek powiązanych lub stowarzyszonych"
Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK