Jednostki budżetowe z okazji świąt Bożego Narodzenia ponoszą wydatki związane zarówno z zakupem choinki czy ozdób świątecznych, jak i z zorganizowaniem poczęstunku wigilijnego lub spotkań opłatkowych dla pracowników. Jak postąpić z takim wydatkiem w księgach rachunkowych jednostki? Czy stanowić to będzie koszt uzyskania przychodu dla jednostki, czy dla pracownika?
Wydatki ponoszone przez jednostki budżetowe zalicza się do kosztów podatkowych, jeżeli faktycznie zostały poniesione i wiązały się z:
● osiągnięciem przychodów,
● zachowaniem źródła przychodów,
● zabezpieczeniem źródła przychodów.
ZAPAMIĘTAJ!
Nie wszystkie jednostki sektora finansów publicznych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Z podatku tego zwalnia się jednostki budżetowe - art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.
Celowość i oszczędność wydatków
Wydatki jednostki budżetowej powinny być dokonywane w sposób celowy i oszczędny. W związku z tym, zakup ozdób świątecznych należy szczególnie uzasadnić. Jednak na zakup ozdób świątecznych wpływ ma również specyfika działalności jednostki. Na przykład w jednostkach takich jak:
● środowiskowe domy samopomocy,
● ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy,
● domy pomocy społecznej,
● centra pomocy rodzinie,
● przedszkola i szkoły,
wprowadzenie atmosfery świątecznej poprzez zawieszenie ozdób świątecznych, światełek, przystrojenie choinki, przygotowanie świątecznych gazetek ściennych jest niemalże obligatoryjne.
Można uzasadnić, że są to koszty ponoszone w celu poprawy atmosfery i wystroju jednostki.
Wydatek na zakup ozdób świątecznych stanowi koszt uzyskania przychodu, pod warunkiem że zostanie wykazany związek z osiąganym przychodem.
INTERPRETACJA IZBY SKARBOWEJ
(...) Izba Skarbowa w Poznaniu uznała, iż należy wziąć pod uwagę fakt, że tego typu zakupy mają charakter okazjonalny, wyjątkowy, związany z tradycją Świąt Bożego Narodzenia, które nie spełniają podstawowej przesłanki reprezentacji, jaką jest wystawność. Tego rodzaju zakupy stanowią bowiem działania o charakterze wyjątkowym, specjalnym, mającym na celu okazałe, ekskluzywne czy wytworne przedsięwzięcia, które odbiegałyby od zwyczajowo przyjętego reprezentowania przedsiębiorstwa. W związku z powyższym zakupów tego typu nie należy zaliczać do kosztów reprezentacji, a co za tym idzie, możliwe jest zakwalifikowanie ich do kosztów podatkowych.
Izba Skarbowa w Poznaniu, interpretacja indywidualna z 13 lutego 2008 r., znak ILPB3/423-235
Obecnie, ozdoby świąteczne można spotkać niemalże w każdej jednostce. Ma to na celu korzystne funkcjonowanie jednostki poprzez poprawę jej wystroju, wprowadzenie klimatu świątecznego, co ma bezpośredni wpływ na poprawę atmosfery pracy.
ZAPAMIĘTAJ!
Zakup ozdób świątecznych w jednostce budżetowej można ująć jako zakup elementów dekoracyjnych.
Jednostki budżetowe, wydatki w księgach rachunkowych ujmują na właściwych kontach księgowych, przypisując poszczególnym wydatkom właściwy paragraf wydatkowy i posługując się rozporządzeniem Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (dalej: rozporządzenie o klasyfikacji budżetowej).
Schemat 1. Ewidencja księgowa zakupionej choinki i ozdób świątecznych
SPOTKANIE ŚWIĄTECZNE W JEDNOSTCE
Pracodawcy bardzo chętnie organizują dla swoich pracowników spotkania wigilijne, które mają pozytywny wpływ na korzystną atmosferę w pracy i motywację do efektywnej pracy.
Czy przy organizowaniu spotkań świątecznych pracodawca powinien wyliczyć pracownikom dodatkowy przychód ze stosunku pracy?
Nie, przy organizowaniu dla swoich pracowników spotkań świątecznych, takich jak spotkanie wigilijne/opłatkowe, pracodawca nie wylicza pracownikom dodatkowego przychodu ze stosunku pracy.
Zgodnie bowiem z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego (dalej: TK) z 8 lipca 2014 r. w sprawie K 7/13:
Przychód stanowić mogą jedynie te świadczenia, które leżą w interesie pracownika, a jest tak wtedy, gdy stanowią one realne przysporzenie majątkowe, świadczenia uzyskiwane od pracodawcy, aby stanowiły przychód, muszą prowadzić do pojawienia się po stronie pracownika korzyści majątkowej, która może wystąpić jako powiększenie aktywów lub zaoszczędzenie wydatków.
Jak podkreślił TK, organizowanie spotkań integracyjnych leży przede wszystkim w interesie pracodawców. Tego rodzaju działania zwiększają atrakcyjność zatrudnienia i służą przyciąganiu kandydatów do pracy, a także tworzą dobrą atmosferę w miejscu pracy. Zwrócono również uwagę na fakt, że świadczenia w naturze w przeciwieństwie do świadczeń pieniężnych są traktowane jako przychód wyłącznie pod warunkiem, że są otrzymane, co ma wskazać na wymagalny charakter świadczenia.
Opierając się na cytowanym wyroku TK, dyrektorzy izb skarbowych w wydawanych interpretacjach wskazują, że udział w imprezie integracyjnej, w tym udział w spotkaniach świątecznych, nie rodzi przychodu u pracownika.
ZAPAMIĘTAJ!
Świąteczne spotkania organizowane dla pracowników nie powinny być finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ponieważ nie są to spotkania o charakterze działalności socjalnej.
INTERPRETACJA DYREKTORA IZBY SKARBOWEJ
(...) skoro planowane imprezy integracyjne będą miały charakter ogólnodostępny dla wszystkich pracowników oraz emerytów, to, mimo że udział w nich będzie dobrowolny, po stronie uczestników nie pojawi się korzyść w postaci zaoszczędzenia wydatku. Nie sposób bowiem zakładać, że gdyby nie impreza organizowana przez pracodawcę, pracownik/emeryt wydałby pieniądze na uczestnictwo w takim przedsięwzięciu.
Izba Skarbowa w Katowicach, interpretacja indywidualna z 21 września 2015 r., znak IBPB-2-1/4511-25/15/AD
Poniesione przez jednostkę wydatki na zorganizowanie spotkania wigilijnego/opłatkowego należy ująć w księgach rachunkowych jednostki (patrz: schemat 2).
Schemat 2. Sfinansowanie spotkania wigilijnego/opłatkowego ze środków bieżących jednostki
Renata Niemiec
finansista, wieloletni pracownik wydziałów finansowych w jednostkach samorządu terytorialnego, autor licznych publikacji z zakresu rachunkowości i finansów publicznych, obecnie główny księgowy w jednostce budżetowej