Rachunkowość Budżetowa 13/2016, data dodania: 27.06.2016

Pokrycie kosztów organizacji imprezy integracyjnej a przychody pracowników

Instytucja kultury zamierza ze środków przeznaczonych na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych pokryć zakupy artykułów spożywczych oraz napojów na imprezę integracyjną organizowaną dla pracowników. Impreza będzie zorganizowana w pomieszczeniu instytucji, a obecność pracowników jest dobrowolna. Czy u pracowników należy z tego tytułu rozpoznać dodatkowe przychody?

Nie, w tej sytuacji u pracowników nie dojdzie do powstania przychodów podlegających opodatkowaniu.

Przez długi czas kwestia powstawania przychodów u pracowników uczestniczących w imprezach integracyjnych czy integracyjno-szkoleniowych była przedmiotem sporów organów podatkowych oraz sądów administracyjnych. Z czasem dominujące stało się stanowisko, że taki przychód u pracowników powstaje (zob. np. wyrok NSA z 2 grudnia 2011 r., sygn. II FSK 1017/10, czy wyrok NSA z 17 stycznia 2012 r., sygn. II FSK 2740/11).

Jednak Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13) wyjaśnił, że obiektywne kryterium - wystąpienia po stronie pracownika przysporzenia majątkowego (korzyści) - nie jest natomiast spełnione, gdy pracodawca proponuje pracownikom udział w spotkaniach integracyjnych czy szkoleniowych, choćby organizowanych poza miejscem pracy (imprezy wyjazdowe). W tym przypadku, nawet jeśli pracownik uczestniczy w spotkaniu (konferencji, szkoleniu) dobrowolnie, po jego stronie nie pojawia się korzyść, choćby w postaci zaoszczędzenia wydatku. Nie sposób bowiem zakładać, że gdyby nie "kursokonferencja" organizowana przez pracodawcę, pracownik wydałby pieniądze na uczestnictwo w takim przedsięwzięciu. Trudno też poważnie utrzymywać, że przychodem pracownika z umowy o pracę czy stosunku służbowego jest możliwość okazjonalnego uczestnictwa w obiedzie czy kolacji, a wartość zjedzonych przez niego potraw i wypitych napojów wyznacza podstawę opodatkowania.

Oznacza to, że z samego tylko tytułu uczestnictwa pracowników w różnego rodzaju organizowanych dla nich imprezach nie powstaną u pracowników podlegające opodatkowaniu przychody. Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach (zob. np. interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 15 grudnia 2014 r., sygn. IBPBII/1/415-767/14/BD).

INTERPRETACJE

Udział pracowników w organizowanych przez spółkę imprezach firmowych opisanych w stanie faktycznym nie skutkuje powstaniem po stronie pracowników przychodu ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, w związku z zorganizowaniem imprez, na spółce nie ciążą obowiązki płatnika z tego tytułu.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 1 kwietnia 2015 r.,
sygn. ILPB1/415-80/12/15-S/TW

Zasada ta dotyczy również imprez integracyjnych, których koszty organizacji pokrywane są ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W sytuacji opisanej w pytaniu nie dojdzie zatem do powstania u pracowników przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

JERZY TRAMSKI

 prawnik, pracownik kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

PODSTAWA PRAWNA

● art. 11, art. 12 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 195)

PRZECZYTAJ TEŻ:

w Opodatkowanie imprez integracyjnych finansowanych ze środków ZFŚS.

w Opodatkowanie dodatkowych świadczeń dla pracownika - po wyroku TK.

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK