Orzeczenia Izb Obrachunkowych, rok 2016, Rzeszów, data dodania: 17.03.2016

Uchwała Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie z dnia 26 stycznia 2016 r., sygn. 11/425/2016

Brak uchwały o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi uniemożliwia poprawne sporządzenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Teza od Redakcji

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie po zbadaniu uchwały NrXIV/86/15 Rady Miejskiej w Leżajsku z dnia 21 grudnia 2015 r. w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz warunków i trybu składania deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej - działając na podstawie art. 11 ust.l pkt 5 i art. 18a ust. 3 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz. U. z 2012 r., poz. 1113 ze zm.) oraz art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2015 r., poz.1515 ze zm.)

stwierdza nieważność uchwały NrXIV/86/15 Rady Miejskiej w Leżajsku z dnia 21 grudnia 2015 r. w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz warunków i trybu składania deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej z powodu istotnego naruszenia art. 6k ust. 1 pkt 1 w związku z art. 6n ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2013 r. poz. 1399 ze zm.).

Uzasadnienie

W dniu 4 stycznia 2016 r. wpłynęła do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie uchwała NrXIV/86/15 Rady Miejskiej w Leżajsku z dnia 21 grudnia 2015 r. w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz warunków i trybu składania deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie badając przedmiotową uchwałę w trybie nadzoru, wszczęło uchwałą Nr 1/18/2016 z dnia 12 stycznia 2016 r. postępowanie nadzorcze, ustalając następujący stan faktyczny:
Uchwałą Nr XIV/86/15 z dnia 21 grudnia 2015 r. Rada Miejska w Leżajsku określiła:

  • wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych (w załączniku Nr 1 do uchwały) i nieruchomości niezamieszkałych oraz właścicieli domków letniskowych lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe na terenie Miasta Leżajska (w załączniku Nr 2 do uchwały), termin i miejsca składania deklaracji, objaśnienia dotyczące sposobu wypełnienia deklaracji oraz pouczenie, że deklaracja stanowi podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego;
  • warunki i tryb składania deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej, ustalając w szczególności: format elektroniczny, układ informacji i powiązań, sposób przesyłania deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz rodzaje podpisu elektronicznego, którymi deklaracje winny być opatrzone.

Rada Miejska w Leżajsku uchwałą NrXIV/85/15 z dnia 21 grudnia 2015 r. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości zamieszkałych postanowiła, że metodą ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest zużyta woda z danej nieruchomości, a opłatę stanowi iloczyn ilości zużytej wody z danej nieruchomości oraz stawka opłaty ustalona odrębną uchwałą. W powołanej wyżej uchwale Rada postanowiła również, że w przypadku nieruchomości: nowo zamieszkałych, w obrębie których prowadzona jest działalność gospodarcza lub rolnicza w ramach jednego opomiarowanego przyłącza sieci wodociągowej i nieruchomości nieposiadających przyłącza do sieci wodociągowej i nieopomiarowanych - opłatę stanowi iloczyn liczby osób zamieszkujących nieruchomość oraz przeciętna norma zużycia wody przez jedną osobę wynosząca 3m3 miesięcznie.

Z pisemnych wyjaśnień OŚ.1033.01.2015 Burmistrza Leżajska z dnia 8 stycznia 2016 r. wynika, że Rada Miejska dokonała zmiany sposobu naliczenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od dnia 1 lipca 2016 r. nie ustalając jednocześnie stawki tej opłaty. Stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zostanie określona dopiero po rozstrzygnięciu przetargu, ogłoszonego w styczniu bieżącego roku, aby nie dopuścić do ustalenia jej na zbyt wysokim poziomie, co byłoby niekorzystne dla mieszkańców Miasta Leżajska.

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie uznało, że uchwała Nr XIV/86/15 Rady Miejskiej w Leżajsku z dnia 21 grudnia 2015 r. w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz warunków i trybu składania deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej w związku z nieuchwaleniem stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w sposób istotny narusza przepis art. 6k ust. 1 pkt 1 w związku z art. 6n ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Uchwała w sprawie ustalenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi ma charakter wykonawczy względem uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i ustalenia stawki tej opłaty, co w konsekwencji sprawia, że brak określenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przesądza o tym, że regulacja dotycząca deklaracji staje się bezprzedmiotowa.

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie zważyło, co następuje:

Stosownie do postanowień wynikających z art. 18 ust. 2 pkt 8 ustawy o samorządzie gminnym do wyłącznej kompetencji rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach podatków i opłat w granicach określonych w odrębnych ustawach.

Zgodnie z art. 6k ust. 1 pkt 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach rada gminy w drodze uchwały dokona wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustali stawkę takiej opłaty, przy czym dopuszcza się stosowanie więcej, niż jednej metody ustalenia opłaty na obszarze gminy.

Zgodnie z art. 6m ust. 1 cytowanej ustawy właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć deklarację do burmistrza o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania na danej nieruchomości odpadów komunalnych. Natomiast zgodnie z ust. la cytowanego przepisu deklaracja zawiera dane niezbędne do określenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, natomiast w art. 6m ust. lb ustawy określony został fakultatywny zakres danych, których podania można wymagać we wzorze deklaracji.

W myśl art. 6n ust. 1 pkt 2 cytowanej ustawy rada gminy, uwzględniając konieczność zapewnienia prawidłowego obliczenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ułatwienia składania deklaracji, określi, w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego warunki i tryb składania deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności: ich format oraz układ informacji i powiązań między nimi, zgodnie z przepisami o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, sposób ich przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej, rodzaje podpisu elektronicznego, którym powinny być opatrzone.

Z analizy przedstawionych wyżej przepisów wynika, że Rada Miejska w Leżajsku najpierw, oprócz uchwały w sprawie określenia metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, winna podjąć uchwałę określającą stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w tym od właścicieli nieruchomości zamieszkałych, właścicieli nieruchomości niezamieszkałych oraz właścicieli domków letniskowych lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, a dopiero w następstwie tych regulacji określić winna wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli tychże nieruchomości na terenie Miasta Leżajska. Potwierdza to przedstawiona wyżej systematyka ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wskazująca na określoną kolejność podejmowanych w tej sprawie przez gminę czynności, jak również treść zawartego w art. 6n ustawy przepisu delegacyjnego, z którego wynika, że deklaracja powinna zawierać jedynie takie dane, które konieczne są do prawidłowego obliczenia wysokości opłaty. Brak uchwały o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi uniemożliwia poprawne sporządzenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

W sytuacji, gdy Rada Miejska nie ustaliła stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, Kolegium Izby uznało uchwałę Nr XIV/86/15 Rady Miejskiej w Leżajsku z dnia 21 grudnia 2015 r. w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz warunków i trybu składania deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej za sprzeczną z przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

W świetle powyższego Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie uchwaliło jak w sentencji.

Na niniejszą uchwałę przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie za pośrednictwem Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie w terminie 30 dni od doręczenia uchwały.

Źródło: Strona internetowa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie, http://www.bip.rzeszow.rio.gov.pl/

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK