Rachunkowość Budżetowa 18/2016, data dodania: 09.09.2016

Świadczenie wychowawcze a ustalanie dochodu rodziny na potrzeby ZFŚS

Czy otrzymywane świadczenie w ramach Programu Rodzina 500+ wlicza się do dochodu rodziny, od którego zależy wysokość świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?

Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS) uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z tego funduszu (art. 8 ust. 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych; dalej: ustawa o ZFŚS). Przepisy nie regulują szczegółowo sposobu ustalania sytuacji socjalnej osób ubiegających się o pomoc z ZFŚS. Ustawodawca pozostawił to do określenia w regulaminach tworzonych przez poszczególnych pracodawców w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi (art. 8 ust. 2 ustawy o ZFŚS, art. 27 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych). W większości regulaminów wysokość świadczeń przyznawanych z ZFŚS uzależniana jest od kryterium dochodowego, tj. dochodu na osobę w rodzinie.

Zapamiętaj!

Żaden przepis powszechnie obowiązujący nie precyzuje sposobu obliczania kryterium dochodowego, od którego uzależnione jest przyznanie świadczeń z ZFŚS, a więc w tym zakresie jedynym źródłem będzie obowiązujący u pracodawcy regulamin.

Świadczenie wychowawcze, tzw. 500+, przysługujące na dziecko w rodzinie jest uniezależnione od dochodu na osobę w danej rodzinie (art. 5 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci). Kwestia wliczania tego świadczenia do dochodu przy analizie sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej będzie uzależniona od postanowień konkretnego regulaminu. Jeżeli regulamin przewiduje wliczanie tylko dochodów opodatkowanych, to świadczenia tego nie będzie się doliczać, gdyż nie podlega ono opodatkowaniu. Jeżeli jednak regulamin przewiduje, że wlicza się wszystkie dochody osób wspólnie zamieszkujących i gospodarujących, bez względu na źródło ich otrzymywania, wówczas takie świadczenie zwiększy dochody danej rodziny.

DARIUSZ DWOJEWSKI

prawnik, wykładowca, doktorant na WPiA Uniwersytetu Śląskiego, specjalista w zakresie prawa pracy, pragmatyk pracowniczych i związków zawodowych, współpracownik firm szkoleniowych i autor wielu publikacji

PODSTAWY PRAWNE

● art. 8 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 800)

● art. 27 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (j.t. Dz.U. z 2015 r. poz. 1881)

● art. 5 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. z 2016 r. poz. 195)

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK