Konieczność wydania nowego rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych wynika z tego, że na mocy ustawy z 15 września 2017 r. o zmianie ustawy o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1930) dotychczasowe rozporządzenie utraci moc 19 maja 2018 r. Większość rozwiązań przyjętych w dotychczasowym rozporządzeniu została przeniesiona do nowego rozporządzenia.
Najważniejsze planowane zmiany
Ustalenie maksymalnych kwot dodatku funkcyjnego dla wszystkich pracowników zatrudnionych na podstawie wyboru, powołania i umowy o pracę (zamiast poprzednio stosowanych stawek dodatku funkcyjnego), w związku z czym zrezygnowano z odrębnej tabeli stawek dodatku funkcyjnego.
Dostosowanie rodzajów stanowisk do postanowień ustawy o pracownikach samorządowych oraz współczesnej technologii poprzez:
pominięcie stanowisk doradców i asystentów, których nie przewiduje znowelizowana ustawa o pracownikach samorządowych,
pominięcie stanowisk "Przewodniczący Zespołu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej" ze względu na niedziałanie tych zespołów oraz stanowisk: kierownika hali maszyn, maszynistki klasy mistrzowskiej, starszej maszynistki, maszynistki, teletypistki, ze względu na powszechną komputeryzację,
poszerzenie stanowisk kierowniczych urzędniczych o stanowisko: administrator bezpieczeństwa informacji (inspektor ochrony danych),
przeniesienie stanowisk: archiwista, starszy archiwista i kierownik archiwum z kategorii stanowisk pomocniczych do kategorii stanowisk urzędniczych.
Uściślenie dla wielu dotychczasowych stanowisk wymagań kwalifikacyjnych oraz zmiana kategorii zaszeregowania.
Nowe rozporządzenie przewiduje, że pracownicy, którzy na skutek wejścia w życie nowych przepisów nie będą spełniać minimalnych wymogów odnośnie do kwalifikacji, wykształcenia czy stażu pracy, będą mogli pozostać na zajmowanych dotychczas stanowiskach. Ponadto aby jednostki samorządu terytorialnego miały czas na zmiany limitów wydatków z tytułu wynagrodzeń, wymuszone zmianą rozporządzenia, przewidziano, że pracownicy, których wynagrodzenie zasadnicze lub dodatek funkcyjny są niższe niż kwoty minimalne określone w nowym rozporządzeniu, mogą otrzymywać wynagrodzenie w dotychczasowej wysokości do końca 2018 r.
Oprac. Izabela Motowilczuk
były wieloletni inspektor kontroli