Rachunkowość Budżetowa 13/2016, data dodania: 27.06.2016

Czy do realizowanych przez jednostki samorządowe dochodów budżetu państwa powinno się stosować klasyfikację budżetową

Jednostka samorządu terytorialnego realizuje zadania z zakresu administracji rządowej dotyczące pobierania, rozliczania i przekazywania dochodów do budżetu państwa. Miasto posiada tylko jeden rachunek bankowy dla urzędu i jednostki samorządu terytorialnego (gmina miejska). Czy dochody zlecone przekazywane do budżetu państwa muszą być zaksięgowane na klasyfikacjach, czy mogą być tylko na kontach rozrachunkowych? Czy dochody budżetu państwa wykazuje się w zestawieniu zmian w funduszu jednostki w pozycji zrealizowane dochody budżetowe?

Tak, dochody pobierane na rzecz budżetu państwa powinny być księgowane według szczegółowej klasyfikacji budżetowej.

Ustawy mogą nakładać na gminę obowiązek wykonywania zadań zleconych z zakresu administracji rządowej, a także z zakresu organizacji, przygotowań i przeprowadzenia wyborów powszechnych oraz referendów. Uregulowania te wynikają z art. 8 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

Wykonywane dochody na rzecz budżetu państwa związane z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej są ewidencjonowane zarówno na kontach księgowych urzędu gminy - jako samorządowej jednostki budżetowej, jak i gminy - jako jednostki samorządu terytorialnego (dalej: JST).

Jednostki samorządu terytorialnego oraz samorządowe jednostki budżetowe obowiązuje odrębny plan kont określony szczegółowo w załącznikach do rozporządzenia Ministra Finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: rozporządzenie w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont):

● dla JST - w załączniku nr 2 - Plan kont dla budżetów JST,

● dla samorządowych jednostek budżetowych - w załączniku nr 3 - Plan kont dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych.

W samorządowych jednostkach budżetowych wpływy zrealizowanych dochodów na rzecz budżetu państwa ujmuje się na koncie 130 "Rachunek bieżący jednostki", które służy do ewidencji stanu środków pieniężnych oraz obrotów na rachunku bankowym m.in. z tytułu dochodów (wpływów). Ponadto pobrane dochody księguje się dodatkowo na koncie 221 "Należności z tytułu dochodów budżetowych" oraz na koncie 225 "Rozrachunki z budżetami".

Z kolei w budżecie JST ewidencja zrealizowanych i przekazywanych dochodów do budżetu państwa ujmowana jest na kontach 224 "Rozrachunki budżetu" i 133 "Rachunek budżetu".

Zgodnie z wymogami zawartymi w art. 39 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (dalej: uofp), dochody publiczne, wydatki publiczne, przychody jednostek sektora finansów publicznych pochodzące z prowadzonej przez nie działalności oraz pochodzące z innych źródeł, a także środki pochodzące ze źródeł zagranicznych klasyfikuje się według:

● działów i rozdziałów - określających rodzaj działalności,

● paragrafów - określających rodzaj dochodu

- zgodnie z klasyfikacją dochodów, przychodów i środków wyszczególnioną w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (dalej: rozporządzenie o klasyfikacji budżetowej).

W związku z faktem, że zarówno przepisy uofp, jak i rozporządzenia w sprawie klasyfikacji budżetowej odnoszą się ogólnie do klasyfikowania dochodów publicznych, to - w mojej opinii - należy je stosować, uwzględniając odpowiedni dział, rozdział i paragraf klasyfikacji budżetowej - zarówno do dochodów pobranych, rozliczanych, jak i przekazywanych. Omawiane powyżej przepisy nie ograniczają klasyfikowania dochodów wyłącznie do momentu ich pobrania, bez uwzględnienia klasyfikacji przy ich rozliczaniu i przekazywaniu.

Tak więc dochody budżetowe z tytułu wykonywania zadań zleconych przekazywane do budżetu państwa powinny być - moim zdaniem - ewidencjonowane według wymaganej szczegółowej klasyfikacji budżetowej, bez ograniczenia się wyłącznie do księgowania ich na kontach rozrachunkowych.

Ponadto dochodów budżetu państwa pobranych przez jednostki samorządowe nie wykazujemy w zestawieniu zmian w funduszu jednostki budżetowej. W zestawieniu tym ujmuje się wyłącznie dochody pobrane na rzecz budżetu państwa przysługujące JST z tytułu realizacji zadań z zakresu administracji rządowej - stosownie do zapisów art. 4 ust. 1 pkt 7 ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Wzór zestawienia zmian w funduszu jednostki budżetowej stanowi załącznik nr 8 do rozporządzenia w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont.

RADOSŁAW TYBURCZY

 biegły sądowy z dziedziny rachunkowości budżetowej i finansów publicznych, kierownik oddziału kontroli finansowej w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy, współpracuje z jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie kontroli, autor licznych publikacji

PODSTAWY PRAWNE

● art. 8 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 446)

● art. 39 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 885; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 195)

● art. 4 ust. 1 pkt 7 ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 198)

● załącznik nr 2, nr 3 i nr 8 do rozporządzenia Ministra Finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 289; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1954)

● załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1053; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 524)

PRZECZYTAJ TEŻ:

Na jakich kontach zaewidencjonować zwrot dochodów z budżetu państwa?

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK