PROBLEM: Jednostka budżetowa administracji rządowej w drodze decyzji administracyjnej nakłada kary pieniężne na przedsiębiorców. Kary te stanowią dochód budżetu państwa. Zgodnie z ustawą, kary pieniężne podlegają pod dział III Ordynacji podatkowej. Do przedsiębiorcy, który nie zapłaci w terminie, wystawia się upomnienie. Jeżeli po otrzymaniu upomnienia nie zapłaci, wystawiany jest tytuł wykonawczy do urzędu skarbowego w celu przeprowadzenia egzekucji. Urząd skarbowy po przeprowadzeniu egzekucji np. ściąga część kwoty i umarza postępowanie, ponieważ przedsiębiorca likwiduje działalność gospodarczą i zostaje wykreślony z rejestru przedsiębiorców (jednoosobowa działalność gospodarcza). Dodatkowo nie posiada żadnego majątku. Czy na podstawie tego postanowienia z urzędu skarbowego można umorzyć karę pieniężną i odsetki? Jak należy to przeprowadzić i jakich księgowań dokonać (na karę pieniężną i odsetki jest zrobiony odpis aktualizacyjny)?
ODPOWIEDŹ: Prawidłowe ujęcie w księgach rachunkowych jednostki operacji gospodarczej polegającej na wyksięgowaniu odpisu aktualizującego należności w związku z ustaniem przyczyny jej powstania, a w opisanym przypadku - w wyniku nieściągalności zgodnie z art. 35b ust. 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - zmniejsza dokonany uprzednio odpis aktualizujący jej wartość.
UZASADNIENIE: Nowelizacja ustawy. z 27 sierpnia 2017 r. o finansach publicznych (dalej: uofp) wprowadziła ujednolicenie sposobu umarzania należności publicznoprawnych i cywilnoprawnych. Zasady udzielania ulg w spłacie należności publicznoprawnych zostały dostosowane do zasad obowiązujących przy udzielaniu ulg cywilnoprawnych. Katalog należności stanowiących niepodatkowe należności budżetowe o charakterze publicznoprawnym określa art. 60 uofp, zgodnie z którym, są to dochody stanowiące:
Podkreślenia wymaga, że regulacji zawartych w art. 60 uofp nie należy traktować jako definicji niepodatkowych należności budżetowych o charakterze publicznoprawnym. W myśl art. 61 uofp, organami właściwymi do umarzania należności stanowiących dochody pobierane przez państwowe i samorządowe jednostki budżetowe na podstawie odrębnych ustaw są odpowiednio minister, wojewoda, inni dysponenci części budżetowych oraz inni kierownicy państwowych jednostek budżetowych.
Przesłankami warunkującymi możliwość dokonania umorzenia w całości należności zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 1 uofp są:
Jednocześnie należy mieć na uwadze, że w myśl art. 36 ust 5 uopf, organ wydający decyzje o umorzeniu niepodatkowych należności budżetu państwa podaje informację kwartalną o udzielonych umorzeniach do publicznej wiadomości na swojej stronie podmiotowej w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) do końca miesiąca następującego po zakończeniu kwartału. Przebieg księgowań związanych z umarzaniem należności, na które został wcześniej utworzony odpis aktualizujący, może być zgodny z zamieszczonym na schemacie 1.
Dokonując umorzenia należności, należy mieć również na uwadze zapis art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, zgodnie z którym, naruszeniem dyscypliny finansów publicznych jest niezgodne z przepisami umorzenie należności Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub innej jednostki sektora finansów publicznych, odroczenie jej spłaty lub rozłożenie spłaty na raty albo dopuszczenie do przedawnienia tej należności.
Podstawy prawne
art. 35b ust. 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1047; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 1089)
art. 36 ust 5, art. 60, art. 61, art. 64 ust. 1 pkt 1 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 2077)
art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (j.t. Dz.U. z 2017 poz. 1311)
Jarosław Jurga
ekonomista, certyfikowany księgowy posiadający wieloletnie doświadczenie oraz szeroką wiedzę merytoryczną w obszarze finansów publicznych, wspartą studiami podyplomowymi z zakresu polskich i międzynarodowych standardów rachunkowości oraz audytu wewnętrznego w jsfp