Monitor Księgowego 6/2015, data dodania: 17.03.2015

Jak zakwalifikować podatkowo wydatki na nabycie portalu internetowego

PROBLEM

Nasza spółka zajmuje się pośrednictwem w nabywaniu nowego i używanego sprzętu rolniczego. Spółka planuje zamówienie wykonania aplikacji internetowej ułatwiającej przeglądanie i porównywanie ofert przy zawieraniu umów na portalu internetowym. Jak traktować podatkowo te wydatki? Czy powinniśmy je amortyzować? Czy koszt takiego portalu można amortyzować jednorazowo?

RADA

Nabyty portal internetowy stanowi Państwa koszt podatkowy. To, czy wydatki te powinni Państwo zamortyzować, zależy od tego, czy wraz z portalem nabędą Państwo autorskie prawa majątkowe. Jedynie nabyte autorskie prawa majątkowe do programów czy treści umieszczonych na stronie będą stanowiły wartość niematerialną i prawną i powinny być rozliczone poprzez odpisy amortyzacyjne. Jednorazowych odpisów amortyzacyjnych nie można stosować do amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych.

UZASADNIENIE

Wydatki na strony internetowe służą osiągnięciu, zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów. Wydatki na nabycie lub tworzenie takich stron nie zostały wymienione w katalogu kosztów niestanowiących kosztów podatkowych. Wydatki poniesione przez spółkę na nowy portal internetowy mogą być zatem zaliczone przez nią do kosztów podatkowych. Spółka może jednak mieć wątpliwości, czy wydatki związane z nabyciem portalu zaliczać bezpośrednio do kosztów podatkowych, czy też uznać za wartość niematerialną i prawną i rozliczyć poprzez odpisy amortyzacyjne.

Traktowanie podatkowe wydatków na nabycie portalu wraz z przeniesieniem praw autorskich

Wydatki związane z nabyciem strony internetowej, które poniesie spółka, będą podlegać rozliczeniu poprzez odpisy amortyzacyjne, tylko jeśli tworzą one wartość niematerialną i prawną. Może dojść do tego w sytuacji, w której np. w ramach zawartej umowy po odbiorze prac na utworzenie serwisu internetowego dojdzie wówczas do przekazania praw autorskich oraz zostaje udzielona licencja na korzystanie z kodów źródłowych systemu. W takich przypadkach stworzenie takiej aplikacji internetowej nie powinno być traktowane jako prosta usługa internetowa i bezpośrednio zaliczane do kosztów podatkowych. Jeżeli suma poniesionych wydatków na nabycie oprogramowania (autorskich praw do niego) wynosi więcej niż 3500 zł netto i oprogramowanie to będzie wykorzystywane powyżej roku, wydatki te powinny być zaliczone w koszty podatkowe przez odpisy amortyzacyjne (art. 16b ust. 1 updop). Należy zaznaczyć, że czas amortyzowania praw majątkowych nie może być krótszy niż 24 miesiące (art. 16m ust. 1 pkt 1 updop). Jak przy tym zauważył Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 2 czerwca 2014 r. (sygn. ILPB4/423-126/14-2/MC):

(...) nabyte przez Spółkę autorskie prawa majątkowe do wszystkich utworów powstałych w związku z budową portalu o wartości początkowej - stanowiącej cenę ich nabycia (tu: przeniesienia niniejszych praw) - wyższej niż 3500 zł stanowią podatkowe wartości niematerialne i prawne, a wydatki dotyczące ich nabycia zostaną zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przez odpisy amortyzacyjne. Nabyte prawa autorskie Spółka powinna wprowadzić do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Zatem może to nastąpić już w dacie przeniesienia na Spółkę opisanych praw.

Takie stanowisko potwierdził także Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 7 stycznia 2015 r. (sygn. IBPBI/2/423-1243/14/KP).

Traktowanie podatkowe nabycia strony internetowej bez przeniesienia praw autorskich

Katalog wartości niematerialnych i prawnych podany w definicjach nie zawiera stron internetowych (zawiera natomiast prawa autorskie, licencje). Nie ma zatem podstaw do uznania portalu internetowego za składnik majątku firmowego podlegający amortyzacji, jeżeli w związku ze stworzeniem strony internetowej nie dojdzie do przekazania spółce praw autorskich lub pokrewnych, ani nie zostanie udzielona licencja. W takim przypadku korzystanie z oprogramowania będzie odbywać się na podstawie umowy o świadczeniu usług, a nie w ramach licencji. Spółka płaci wówczas jedynie za usługę internetową. Tym samym wydatków na korzystanie z takiej strony internetowej spółka nie będzie musiała zaliczać do wartości niematerialnych i prawnych. Wydatki takie nie muszą być przez spółkę amortyzowane. Może ona je zaliczyć bezpośrednio do kosztów podatkowych. Potwierdza to Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 11 lutego 2010 r., sygn. IBPBI/2/423-1394/09/BG.

Traktowanie podatkowe utworzenia strony we własnym zakresie

Za podlegające amortyzacji wartości niematerialne i prawne uważa się prawa nabyte. Jeżeli zatem spółka zamiast zamawiać stronę internetową zatrudniłaby osoby i stworzyła ją własnymi siłami, mogłaby te wydatki zaliczyć bezpośrednio w koszty podatkowe.

Jednorazowa amortyzacja nie dotyczy wartości niematerialnych i prawnych

Jednorazowa amortyzacja obejmuje środki trwałe klasyfikowane w grupach 3-8 Klasyfikacji środków Trwałych (art. 16k ust. 7 updop). Strony internetowej czy portalu nie można uznać za środek trwały, tym samym nie ma możliwości, by spółka zastosowała tu amortyzację jednorazową.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1, art. 16b ust. 1 i 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 211

Marek Smakuszewski

doradca podatkowy, właściciel kancelarii podatkowej, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego

Czytaj także: "Jak rozliczyć w księgach rachunkowych wydatki związane z utworzeniem strony internetowej"

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK