Zakres zmian: Z dniem 1 czerwca 2017 r. weszły w życie zmiany wielu ustaw, wprowadzone ustawą z 7 kwietnia 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności (Dz.U. z 2017 r. poz. 933). Do nowych rozwiązań, mających na celu ułatwienie dochodzenia wierzytelności jednostek należących do sektora publicznego, należą m.in.:
z którego dane na temat dłużników i wysokości ich zadłużenia mają być udostępniane bezpłatnie na rzecz podmiotów uprawnionych (w tym wierzycieli oraz organów egzekucyjnych);
W związku ze zmianami wprowadzonymi w art. 54a uofp, do nowych przepisów zostały dopasowane znamiona naruszeń dyscypliny finansów publicznych, określone w art. 5, 11 i 15 ustawy o dyscyplinie finansów publicznych. Zgodnie z nowymi uregulowaniami nie stanowi naruszenia dyscypliny finansów publicznych z:
Znamiona czynu zabronionego z art. 15 ustawy o dyscyplinie finansów publicznych zostały rozszerzone w taki sposób, że naruszeniem dyscypliny finansów publicznych jest nie tylko zaciągnięcie zobowiązania bez upoważnienia określonego ustawą budżetową, uchwałą budżetową lub planem finansowym albo z przekroczeniem zakresu tego upoważnienia, lecz także zmiana zobowiązania dokonana niezgodnie z upoważnieniem, z przekroczeniem upoważnienia lub z naruszeniem przepisów dotyczących zmiany zobowiązań przez jednostkę sektora finansów publicznych. Ponadto, tak jak w przypadku czynów wymienionych w art. 5 i 11 - nie stanowi naruszenia dyscypliny finansów publicznych zaciągnięcie lub zmiana zobowiązania na podstawie ugody w sprawie spornej należności cywilnoprawnej zawartej zgodnie z przepisami prawa.
Co zmiany przepisów oznaczają dla jednostek: Jednostki sektora finansów publicznych otrzymały narzędzia pozwalające na skuteczniejsze dochodzenie swoich należności wynikających z różnych tytułów prawnych. Wydatną pomocą w dochodzeniu należności ma być Rejestr Należności Publicznoprawnych, który zacznie w pełni funkcjonować od 1 stycznia 2018 r. W przypadku jednostek samorządu terytorialnego dane na temat ich dłużników będą mogły być wprowadzane do tego rejestru przez zarząd jednostki samorządu terytorialnego pod warunkiem wyrażenia na to zgody w formie uchwały przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego.
Oprac. Izabela Motowilczuk
były wieloletni inspektor kontroli